Anketa: Co si o vyhlášce omezující hazard myslí pražští zastupitelé?

Po vysilujícím, několikahodinovém jednání zastupitelé vyhlášku o zákazu hracích automatů na území Prahy schválili. Co na to Našemu Regionu řekli někteří z nich?

IVAN PILNÝ (ANO): Ta vyhláška včera prošla s dovětkem, že to musí paní Marvanová ještě konzultovat s Úřadem pro hospodářskou soutěž, ale podle mé zkušenosti s ÚHOS z parlamentu, tak jí nejspíš odpoví, že to bude řešit, až bude nějaký podnět. Vzniká tím obrovský problém, kdy v rozpočtu městských částí budou chybět peníze na důležité věci. Hájili jsme, aby ty změny byly v kompetenci městských částí samotných. V současné době se navíc situace kolem heren v Praze poměrně uklidnila a já nepovažuji za správné, do toho teď zasahovat jenom proto, že si to někdo dal do volebního prohlášení. Navíc už mám zprávy z okolí Prahy, z Vestce nebo z Rudné, že se hráči přesouvají tam.

Ivan Pilný (ANO)

 

HANA TŘEŠTÍKOVÁ (PRAHA SOBĚ): Hazard a zejména technická hra devastuje životy těch, kteří svoji závislost neumí zvládnout, ale i jejich rodin a blízkých. To, myslím, nemůže nikdo popřít. Jisté skupiny lidí si tomto lidském neštěstí postavily živnost a tak není divu, že tlak na zachování heren je obrovský. Na dnešním zastupitelstvu jsme o vyhlášce, která reguluje hazardní hry na území hlavního města, diskutovali přes 5 hodin. Byl to dlouhý boj, který se podařilo vyhrát! Jsem ráda, že se většina zastupitelstva rozhodla posunout Prahu do 21. století a že se díky této vyhlášce také sníží kriminalita v pražských ulicích, jako tomu bylo v naší městské části na Praze 7, když jsme zavedli nulovou toleranci hazardu.

Hana Třeštíková (PRAHA SOBĚ)

 

TOMÁŠ MURŇÁK (PIRÁTI): Jsem rád, že Zastupitelstvo hlavního města schválilo vyhlášku k nulové toleranci hazardu. Technické hry jsou jedny z nejnebezpečnějších druhů závislostí. Závislost na automatech má rozsáhlé negativní společenské dopady. Automaty ničí životy nejen samotných hráčů, ale také jejich rodin. Tam, kde obce zavedly nulovou toleranci hazardu, klesly dluhy na nájemném o desítky procent. I přesto, že zákazem technické hry dojde k významnému snížení příjmů z hazardu, garantuje hlavní město dosavadní příjmy pro městské části na kulturu či sport.

Tomáš Murňák (PIRÁTI)

 

JAN ČIŽINSKÝ (PRAHA SOBĚ): Podporujeme zákaz hracích automatů v celé Praze. My jsme v Praze 7 zcela bez heren od konce minulého roku. Naplnili jsme tak vůli našich občanům, kterou projevili v místním referendu v roce 2014, kdy se téměř 92% z více než sedmi tisíc hlasujících vyjádřilo pro nulovou toleranci hazardu. Místa po hernách a na nich navázaných zastavárnách již zaplnily obchody či kavárny a restaurace. S hernami a hazardními hrami je spojená celá řada negativních jevů, ať už z pohledu bezpečnosti či sociálního hlediska. Také v Praze 7 bylo několik velmi problematických heren, kde často docházelo k narušování veřejného pořádku či dokonce kriminálním deliktům. Zároveň se dostupnost heren velmi negativně odráží v počtu patologických hráčů či lidí, kteří se díky hazardu dostali do krizových životních situací. Je důležité nepřispívat k tomu, aby se někdo mohl stát patologickým hráčem a zničit si život.

Jan Čižinský (PRAHA SOBĚ)

 

PATRIK NACHER (ANO): Jsem zastáncem snížení počtu míst, kde by mohlo působit kasino. To je způsob, jak bojovat proti hazardu, ale nejsem pro nulovou toleranci, která povede k tomu, že se ti lidé přesunou jinam nebo budou hrát něco jiného. Pro mě je prohibice jenom lobbingem těch, kterým vyhovuje, že ti lidé přejdou na něco jiného. Jsem pro to, aby člověk, který hraje, byl pod nějakou kontrolou, než když regulovaný a kontrolovaný trh zrušíme. Navíc například nulová tolerance v roce 2010 byla o něčem úplně jiném, protože neměla alternativu v hazardních hrách na internetu. Jsem pro zachování kasin hotelového typu, v luxusních hotelech třeba od čtyř hvězdiček víc, kterých by bylo po Praze 20, 30, a ti hráči by museli být nějak oblečení atd. To současná vyhláška takto neřeší.

Patrik Nacher (ANO)

Jste pro úplný zákaz herních automatů?

Ano, zakažme je
67%
Ne, nezakazovat
33%
Nemám na to názor
0%

Další oslovení zastupitelé – Petr Hlubuček (TOP a STAN), Jana Komrsková (Piráti), Aleksandra Udženija (ODS), Bohuslav Svoboda (ODS) a Jiří Zajac (ODS) – se do uzávěrky tohoto textu nevyjádřili.

 

Dnes, 14:51
V hale O2 universum může vzniknout velkokapacitní očkovací centrum proti nemoci covid-19. Zástupci firmy Bestsport...
Dnes, 13:51
Radnice Městské části Praha 22 zveřejnila výzvu o pomoc roční Terezce, kterou zaslala jedna z...
Dnes, 12:25
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 12:25
Změnu provede vedení Prahy na základě žádosti tamní radnice, aby nedocházelo k záměně filmaře, loutkáře...
Dnes, 09:14
V městské části Praha 20 - Horní Počernice nepodceňují ochranu svých spoluobčanů před koronavirem. Již...
Včera, 13:58
Policie dopadla čtyřiadvacetiletého muže, který údajně vyhrožováním donutil svou přítelkyni k tomu, aby přepsala byt...
24.2.2021
Pražští strážníci se při kontrole zakrytí dýchacích cest zaměří primárně na to, zda má dotyčný...
24.2.2021
Fotbalový trenér klubu Bohemians vloni Klokany z vršovického Ďolíčku zachránil a dokonce s nimi atakoval...
24.2.2021
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 10 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Desítky...
24.2.2021
Národní technická knihovna se spolu s Prahu 6 rozhodla obdarovat literaturou seniory v domech s...
23.2.2021
Soud přikázal pražskému Gymnáziu Na Zatlance obnovit denní formu vzdělávání. Distanční formu výuky mu zakázal...
Reklama