Anketa: Co si o vyhlášce omezující hazard myslí pražští zastupitelé?

Po vysilujícím, několikahodinovém jednání zastupitelé vyhlášku o zákazu hracích automatů na území Prahy schválili. Co na to Našemu Regionu řekli někteří z nich?

IVAN PILNÝ (ANO): Ta vyhláška včera prošla s dovětkem, že to musí paní Marvanová ještě konzultovat s Úřadem pro hospodářskou soutěž, ale podle mé zkušenosti s ÚHOS z parlamentu, tak jí nejspíš odpoví, že to bude řešit, až bude nějaký podnět. Vzniká tím obrovský problém, kdy v rozpočtu městských částí budou chybět peníze na důležité věci. Hájili jsme, aby ty změny byly v kompetenci městských částí samotných. V současné době se navíc situace kolem heren v Praze poměrně uklidnila a já nepovažuji za správné, do toho teď zasahovat jenom proto, že si to někdo dal do volebního prohlášení. Navíc už mám zprávy z okolí Prahy, z Vestce nebo z Rudné, že se hráči přesouvají tam.

Ivan Pilný (ANO)

 

HANA TŘEŠTÍKOVÁ (PRAHA SOBĚ): Hazard a zejména technická hra devastuje životy těch, kteří svoji závislost neumí zvládnout, ale i jejich rodin a blízkých. To, myslím, nemůže nikdo popřít. Jisté skupiny lidí si tomto lidském neštěstí postavily živnost a tak není divu, že tlak na zachování heren je obrovský. Na dnešním zastupitelstvu jsme o vyhlášce, která reguluje hazardní hry na území hlavního města, diskutovali přes 5 hodin. Byl to dlouhý boj, který se podařilo vyhrát! Jsem ráda, že se většina zastupitelstva rozhodla posunout Prahu do 21. století a že se díky této vyhlášce také sníží kriminalita v pražských ulicích, jako tomu bylo v naší městské části na Praze 7, když jsme zavedli nulovou toleranci hazardu.

Hana Třeštíková (PRAHA SOBĚ)

 

TOMÁŠ MURŇÁK (PIRÁTI): Jsem rád, že Zastupitelstvo hlavního města schválilo vyhlášku k nulové toleranci hazardu. Technické hry jsou jedny z nejnebezpečnějších druhů závislostí. Závislost na automatech má rozsáhlé negativní společenské dopady. Automaty ničí životy nejen samotných hráčů, ale také jejich rodin. Tam, kde obce zavedly nulovou toleranci hazardu, klesly dluhy na nájemném o desítky procent. I přesto, že zákazem technické hry dojde k významnému snížení příjmů z hazardu, garantuje hlavní město dosavadní příjmy pro městské části na kulturu či sport.

Tomáš Murňák (PIRÁTI)

 

JAN ČIŽINSKÝ (PRAHA SOBĚ): Podporujeme zákaz hracích automatů v celé Praze. My jsme v Praze 7 zcela bez heren od konce minulého roku. Naplnili jsme tak vůli našich občanům, kterou projevili v místním referendu v roce 2014, kdy se téměř 92% z více než sedmi tisíc hlasujících vyjádřilo pro nulovou toleranci hazardu. Místa po hernách a na nich navázaných zastavárnách již zaplnily obchody či kavárny a restaurace. S hernami a hazardními hrami je spojená celá řada negativních jevů, ať už z pohledu bezpečnosti či sociálního hlediska. Také v Praze 7 bylo několik velmi problematických heren, kde často docházelo k narušování veřejného pořádku či dokonce kriminálním deliktům. Zároveň se dostupnost heren velmi negativně odráží v počtu patologických hráčů či lidí, kteří se díky hazardu dostali do krizových životních situací. Je důležité nepřispívat k tomu, aby se někdo mohl stát patologickým hráčem a zničit si život.

Jan Čižinský (PRAHA SOBĚ)

 

PATRIK NACHER (ANO): Jsem zastáncem snížení počtu míst, kde by mohlo působit kasino. To je způsob, jak bojovat proti hazardu, ale nejsem pro nulovou toleranci, která povede k tomu, že se ti lidé přesunou jinam nebo budou hrát něco jiného. Pro mě je prohibice jenom lobbingem těch, kterým vyhovuje, že ti lidé přejdou na něco jiného. Jsem pro to, aby člověk, který hraje, byl pod nějakou kontrolou, než když regulovaný a kontrolovaný trh zrušíme. Navíc například nulová tolerance v roce 2010 byla o něčem úplně jiném, protože neměla alternativu v hazardních hrách na internetu. Jsem pro zachování kasin hotelového typu, v luxusních hotelech třeba od čtyř hvězdiček víc, kterých by bylo po Praze 20, 30, a ti hráči by museli být nějak oblečení atd. To současná vyhláška takto neřeší.

Patrik Nacher (ANO)

Jste pro úplný zákaz herních automatů?

Ano, zakažme je
67%
Ne, nezakazovat
33%
Nemám na to názor
0%

Další oslovení zastupitelé – Petr Hlubuček (TOP a STAN), Jana Komrsková (Piráti), Aleksandra Udženija (ODS), Bohuslav Svoboda (ODS) a Jiří Zajac (ODS) – se do uzávěrky tohoto textu nevyjádřili.

 

Dnes, 00:00
Díky uvolnění vládních opatření proti šíření koronaviru se v sobotu po více než měsíční pauze...
Včera, 15:50
V ulici U Vršovického nádraží zrekonstruovala Praha 10 čtrnáct nových bytů, které má radnice v...
Včera, 14:30
Komerční článek
Množství městského odpadu s postupem let stále roste. Odpadem se stávají i věci, které jsou funkční,...
Včera, 14:30
Dva lidé čelí obžalobě v souvislosti s loňským úmrtím mladíka po požití drog v jednom...
Včera, 13:00
Neviditelná výstava, která funguje již devátým rokem v prostorách pražské Novoměstské radnice, bojuje kvůli opatřením...
Včera, 09:40
Někteří provozovatelé kadeřnictví v Praze si zoufají nad svou aktuální finanční situací. Kvůli uzavření na...
Včera, 08:00
Ve vozovém parku pražského dopravního podniku (DPP) budou od dnešního dne už jen nízkopodlažní autobusy. Podnik vyřadí...
3.12.2020
Vtipné líčení výpravy za zvířaty do exotické Guyany, rozhovory s pětadvaceti předními českými lékaři nebo...
Policie_ilustrační foto
3.12.2020
Koncem minulého měsíce jsme vás informovali o zatčení italského státního příslušníka Riccarda Pastoreho. Stalo se...
3.12.2020
Přehrazením přechodu pro chodce u budovy ministerstva životního prostředí včera aktivisté během několika minut ochromili...
3.12.2020
Už před zahájením otevírací doby čekali lidé před palácem Kinských na Staroměstském náměstí, aby se...
Reklama