11℃
Dnes je 17. listopad , svátek má Mahulena

Aplikace sleduje naplněnost některých pražských kontejnerů

Lidé v Praze mohou prostřednictvím aplikace Moje Praha sledovat naplněnost některých kontejnerů na tříděný odpad. Aplikace, kterou provozuje městská firma Operátor ICT (OICT), sbírá data ze senzorů umístěných v popelnicích. Zástupci firmy novinářům řekli, že senzory jsou ve 424 nádobách. V pražských ulicích je zhruba 20.000 nádob na tříděný odpad. Projekt je zkušební, začal v únoru a potrvá rok.

Sběr odpadu ve zhruba dvou třetinách Prahy zajišťuje firma Pražské služby (PSAS), kterou vlastní město. Zbytek metropole obsluhuje AVE CZ podnikatele Daniela Křetínského a její subdodavatelé. Cílem projektu je především sběr dat, která mají pomoci efektivnějšímu plánování sběru odpadu a dalších investic v oblasti odpadového hospodářství.

„Dokážeme jasně identifikovat problematické nádoby, tedy nádoby často zaplněné, ale také nádoby, které se vyvážejí v době, kdy je zaplněnost poměrně nízká. V průměru jsou nádoby zaplněné 19,4 procenta času. Na druhou stranu 24 procent svozů proběhlo ve chvíli, kdy byla nádoba zaplněna z 50 a méně procent,“ uvedl Benedikt Kotmel z OICT.

V případě, že bude zkušební provoz projektu pozitivně vyhodnocen, měly by se senzory postupně rozšířit do více kontejnerů. V tomto případě bude ale město zřejmě muset upravit smluvní vztahy s odvozovými firmami, které s podobnou optimalizací svozu zatím nepočítají. S ohledem na množství nádob a cenu 100 eur za senzor by to předpokládalo poměrně vysokou investici i ze strany magistrátu.

Projekt je součástí koncepce Smart Prague, se kterou přišlo bývalé vedení magistrátu a která má využívat moderní technologie při řízení města. V minulosti OICT sklidil kritiku například za projekt chytrých laviček či wi-fi sítě na Petříně, která přišla mnohým předražená. „Smart“ projekty zatím z větší části fungovaly či fungují ve zkušebním provozu, trvale zavedlo město například modernizovaný systém odbavování v MHD, bezkontaktní platbu jízdného v tramvajích, platformu otevřených dat či aplikaci, která pomáhá lidem s navigací ve Škodově paláci.

Loni lidé v metropoli vyprodukovali 321.183 tun odpadu, o rok dříve to bylo 304.325 tun. Vytříděného odpadu bylo loni 56.949 tun, tedy 18 procent. Nejvíce se třídí papír.

OMH, ČTK

Před 54 minutami
Parkování pro rezidenty, tzv. modré zóny, začnou už v pondělí 18. listopadu platit i v...
Včera, 19:01
Do 29. listopadu můžete navštívit výstavu „Sametový Žižkov… svobodomyslný a nezkrotný“, která zachycuje Prahu 3...
Včera, 15:33
Výročí sametové revoluce si v Česku vedle metropole připomene řada měst a obcí. Vedle demonstrací...
Včera, 15:01
Hedvábný šátek s motivem motýlů a můr od Václava Hollara, provedený v kobaltové modři a...
Včera, 14:33
V rámci oslav 30 let od sametové revoluce připravil Národní památkový ústav unikátní výstavu s...
Včera, 09:44
Radnice Prahy 15 chce vybudovat na sídlišti Košík u Doupovské ulice mateřskou školu. Magistrátní výbor...
15.11.2019
Pražští zastupitelé na čtvrtečním zasedání několik hodin diskutovali o dopravě v hlavním městě. Vedení Prahy...
15.11.2019
Socioložka Jiřina Šiklová v létě 1989, kdy ještě nevěděla, že tak rychle přijde změna systému,...
15.11.2019
Správa železnic dnes zahájila přestavbu pražského železničního úseku mezi Smíchovem a Radotínem. Po ní vznikne...
14.11.2019
"Vážím si toho, že jsme v Evropské unii, můžeme volně za hranice, máme základní svobody,...
Reklama