mapa regionů
zavřít mapu

Pojďme se podívat obrazem po naší krásné republice. Mezi lidmi běhá tolik krásných snímků, které byly na světě, když tu ještě mnozí z nás nebyli.
Začněme Prahou. Krásnou matkou měst, metropolí naší země, všemi uznávanou a milovanou. Vydáme se od Pražského hradu přes Malou Stranu, Staré Město, podíváme se na nábřeží, na Petřínskou rozhlednu, na Bílou Horu, ale třeba i na Zbraslav.
Pojďme se potoulat vzpomínkami…
Území dnešní metropole bylo osídleno už v pravěku. První zmínky o kmenových celcích „Fraganeo“ se 40 osídlenými hradišti pocházejí s největší pravděpodobností z 8. století.
Praha je hlavním městem a současně sídelním městem jejích ústředních orgánů. Od 24. listopadu 1990 je statutárním městem, má ale specifické postavení obce i kraje současně. Netýká se jí zákon o obcích ani zákon o krajích, vztahuje se na ni ale zvláštní zákon o hlavním městě Praze, který zmiňuje její statut, ale mezi statutární města ji nepočítá. Vydává pro své území vlastní právní předpisy, vyhlášky i nařízení, a ta jsou publikována ve Sbírce právních předpisů hlavního města Prahy. V metropoli současně sídlí také správní instituce Středočeského kraje.
Má i dlouhou řadu čestných občanů, mezi kterými jsou například dirigent Rafael Kubelík, spisovatel Josef Škvorecký, operní pěvkyně Jarmila Novotná, spisovatel Adolf Branald nebo fotbalista a trenér Josef Masopust. Před časem se této pocty dostalo i režisérovi Miloši Formanovi a nejčerstvější čestnou občankou hlavního města se stala začátkem června Ester Ledecká.
O jménu Praha se diskutuje neustále a diskuse zřejmě nikdy neskončí. V odborné literatuře se nejčastěji setkáváme s odvozením od slova práh. Praha prý byla pojmenována podle říčního prahu neboli brodu, který se nacházel někde pod dnešním Karlovým mostem. Přes něj lidé přecházeli přes řeku. A protože se město začalo rozpínat právě v tomto místě, tedy prahem v řece, bylo nazváno Praha.
Urbanisté se rovněž domnívají, že nejdůležitější a nejcharakterističtější pro vznik Prahy byly právě říční brody. Jiné názory praví, že bylo pojmenování spojováno jednak s opracováváním ohněm, tedy pražením (ať už to bylo obilí, kovy nebo dřevo) a také s vyprahlým návrším, jinak zvaným ostroh, přesně nad brodem, na kterém byl postaven Pražský hrad.
Stará pověst praví, že kněžna Libuše nechala vzniknout město v tom místě, kde vytesal osadník, stavící svůj srub, jeho práh.
Ať je pravda jakákoli, je nepopiratelné, že Praha je skvost, na který jsme právem hrdi!