Ať je pravda jakákoli, je nepopiratelné, že Praha je skvost, na který jsme právem hrdi!

Další fotky

Pojďme se podívat obrazem po naší krásné republice. Mezi lidmi běhá tolik krásných snímků, které byly na světě, když tu ještě mnozí z nás nebyli.

Začněme Prahou. Krásnou matkou měst, metropolí naší země, všemi uznávanou a milovanou. Vydáme se od Pražského hradu přes Malou Stranu, Staré Město, podíváme se na nábřeží, na Petřínskou rozhlednu, na Bílou Horu, ale třeba i na Zbraslav.

Pojďme se potoulat vzpomínkami…

Praha proč a jak?

Území dnešní metropole bylo osídleno už v pravěku. První zmínky o kmenových celcích „Fraganeo“ se 40 osídlenými hradišti pocházejí s největší pravděpodobností z 8. století.

Praha je hlavním městem a současně sídelním městem jejích ústředních orgánů. Od 24. listopadu 1990 je statutárním městem, má ale specifické postavení obce i kraje současně. Netýká se jí zákon o obcích ani zákon o krajích, vztahuje se na ni ale zvláštní zákon o hlavním městě Praze, který zmiňuje její statut, ale mezi statutární města ji nepočítá. Vydává pro své území vlastní právní předpisy, vyhlášky i nařízení, a ta jsou publikována ve Sbírce právních předpisů hlavního města Prahy. V metropoli současně sídlí také správní instituce Středočeského kraje.

Má i dlouhou řadu čestných občanů, mezi kterými jsou například dirigent Rafael Kubelík, spisovatel Josef Škvorecký, operní pěvkyně Jarmila Novotná, spisovatel Adolf Branald nebo fotbalista a trenér Josef Masopust. Před časem se této pocty dostalo i režisérovi Miloši Formanovi a nejčerstvější čestnou občankou hlavního města se stala začátkem června Ester Ledecká.

Železničnímu mostu pod Vyšehradem hrozí demolice. Projektant usiluje o to, aby ztratil památkovou ochranu

Původ jména nejistý

O jménu Praha se diskutuje neustále a diskuse zřejmě nikdy neskončí. V odborné literatuře se nejčastěji setkáváme s odvozením od slova práh. Praha prý byla pojmenována podle říčního prahu neboli brodu, který se nacházel někde pod dnešním Karlovým mostem. Přes něj lidé přecházeli přes řeku. A protože se město začalo rozpínat právě v tomto místě, tedy prahem v řece, bylo nazváno Praha.

Urbanisté se rovněž domnívají, že nejdůležitější a nejcharakterističtější pro vznik Prahy byly právě říční brody. Jiné názory praví, že bylo pojmenování spojováno jednak s opracováváním ohněm, tedy pražením (ať už to bylo obilí, kovy nebo dřevo) a také s vyprahlým návrším, jinak zvaným ostroh, přesně nad brodem, na kterém byl postaven Pražský hrad.

FOTO: retro praha je skvost

retro praha je skvost - retro praha je skvost 7retro praha je skvost - retro praha je skvost 2retro praha je skvost - retro praha je skvost 3retro praha je skvost - retro praha je skvost 4retro praha je skvost - retro praha je skvost 1
Další fotky
retro praha je skvost - retro praha je skvost 5retro praha je skvost - retro praha je skvost 8retro praha je skvost - retro praha je skvost 9retro praha je skvost - retro praha je skvost 10retro praha je skvost - retro praha je skvost 11retro praha je skvost - retro praha je skvost 12retro praha je skvost - retro praha je skvost 13retro praha je skvost - retro praha je skvost 14retro praha je skvost - retro praha je skvost 15retro praha je skvost - retro praha je skvost 16retro praha je skvost - retro praha je skvost 17retro praha je skvost - retro praha je skvost 18retro praha je skvost - retro praha je skvost 19

Stará pověst praví, že kněžna Libuše nechala vzniknout město v tom místě, kde vytesal osadník, stavící svůj srub, jeho práh.

Ať je pravda jakákoli, je nepopiratelné, že Praha je skvost, na který jsme právem hrdi!

Včera, 14:00
Jubilejní výstava byla 15. května 1891 podle plánu zahájena a od prvního dne sklízela neuvěřitelný...
Včera, 13:09
Magistrátní Výbor pro územní rozvoj, územní plán a památkovou péči začátkem února schválil podnět na...
26.2.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
26.2.2021
V hale O2 universum může vzniknout velkokapacitní očkovací centrum proti nemoci covid-19. Zástupci firmy Bestsport...
26.2.2021
Radnice Městské části Praha 22 zveřejnila výzvu o pomoc roční Terezce, kterou zaslala jedna z...
26.2.2021
Změnu provede vedení Prahy na základě žádosti tamní radnice, aby nedocházelo k záměně filmaře, loutkáře...
26.2.2021
V městské části Praha 20 - Horní Počernice nepodceňují ochranu svých spoluobčanů před koronavirem. Již...
25.2.2021
Policie dopadla čtyřiadvacetiletého muže, který údajně vyhrožováním donutil svou přítelkyni k tomu, aby přepsala byt...
24.2.2021
Pražští strážníci se při kontrole zakrytí dýchacích cest zaměří primárně na to, zda má dotyčný...
24.2.2021
Fotbalový trenér klubu Bohemians vloni Klokany z vršovického Ďolíčku zachránil a dokonce s nimi atakoval...
24.2.2021
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 10 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Desítky...
Reklama