9℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

Auta, auta a zase auta. Problémy s nimi jsou nejen v centru, ale i v okrajovém Radotíně

Celá Praha zažívá ve své dosavadní historii nevídaný boom automobilové dopravy. Podle údajů Technické správy komunikací hlavního města Prahy (TSK) vlastnilo na konci roku 2017 v průměru každých 1000 obyvatel rekordních 652 osobních aut.

Reklama

Jedno vozidlo v Praze tak statisticky připadá na 1,5 obyvatele. V celém Česku je to 1,9 člověka na osobní auto. Pražské úřady registrují u svých občanů celkem 845 tisíc automobilů. „Radotín v tomto ohledu není výjimkou. Počet aut roste, mnohým rodinám dnes nestačíjedno vozidlo, někdy vlastní třeba i tři auta,“ upozorňuje radotínský starosta Karel Hanzlík a dodává: ,,Situaci ještě zhoršuje skutečnost, že každý pracovní den směřuje ze Středočeského kraje do Prahy dalších více než 350 tisíc aut.“ Doprava tak narůstá, silnice mnohdy rozšiřovat nelze a přibývá problémů s parkováním.

Radnice Prahy 16 se proto tématem dopravy pravidelně zabývá. „Dochází k úpravám parkovacích míst takovým způsobem, aby odstavená auta nezatěžovala obyvatele míst, kde vozidla parkují. V problematických oblastech hledáme shodu s místními občany. Zároveň však chceme řidičům umožnit, aby si, kde to jen jde, mohli dojet na nákupy, na úřady, k nádraží nebo za zábavou,“ uvádí Karel Hanzlík.

Radotín čeká přestavba centra. Víme, jak bude vypadat

Velké změny v parkování v centru Radotína se odehrály v roce 2016. Dotkly se například Vrážské ulice a jejího okolí u vlakového nádraží. Tato lokalita trpěla v minulosti návaly řidičů, kteří ráno auto odstavili, přestoupili na vlak a vrátili se až odpoledne nebo večer.
Radotínští obyvatelé pak během dne neměli kde zaparkovat, když si chtěli nakoupit, něco vyřídit nebo vyzvednout člena rodiny u vlaku.
Od roku 2016 je v okolí nádraží dost míst s časově omezeným stáním pro automobily, nanejvýš dvouhodinovým. Pro parkování je na takových místech nutné viditelně umístit za čelní sklo parkovací hodiny či kotouče.

Na druhé straně kolejiště, vedle parkoviště P+R, vznikla velká bezplatná odstavná plocha. Na jejím příkladu je patrné, jak řidiči rychle využijí každé nově vzniklé možnosti k parkování. Stačilo několik měsíců a plocha mezi nádražím a sokolovnou se každý pracovní den začala rychle plnit do posledního místa. V prostoru dnešního parkoviště P+R by měl v příštích letech vzniknout parkovací dům.
„Jednáme s Magistrátem hlavního města Prahy o přidělení dotace na dům pro 240 aut,“ potvrzuje místostarosta Radotína Miroslav Knotek.

Stanic autobusu se shodným názvem Nádraží Radotín je opravdu požehnaně. Nyní alespoň dostaly písmenné označení

Nová parkovací místa jsou od roku 2017 k dispozici u sídliště na náměstí Osvoboditelů. V Loučanské ulici před školou zase došlo k úpravám, které měly za cíl zklidnit dopravu v této oblasti. Dříve se stávalo, že si řidiči dlouhou rovinku před školou pletli se závodní dráhou a davy dětí míjeli ve velké rychlosti. Oblast mezi světelnou křižovatkou na Horymírově náměstí a Biotopem přitom čekají další změny v parkování. Především obyvatelé Rymáně si stěžují na zvýšený provoz ve své lokalitě.

Zdroj: Petr Buček, Noviny Prahy 16

auta p16 (2)
(Praha 16)

 

Včera, 12:25
Sedlec byl maličkou osadou při levém břehu Vltavy, jehož obyvatelé se živili rybářstvím, pak sadařstvím...
Vila Bertramka
Včera, 10:00
Klasicistní vila z 18. století se nachází na Smíchově a dnes již slouží jen jako...
Včera, 08:30
Nehoda, při niž došlo k zničení památkové stavby, se odehrála v úterý dopoledne v Sobíně.
14.2.2019
Praha 2 si ve čtvrtek 14. února připomněla oběti spojeneckého náletu a bombardování hlavního města...
14.2.2019
Lednovou premiérou inscenace Milana Tesaře Výjimečný stav odstartovalo Divadlo Na Fidlovačce svou proměnu. Proměnu v...
14.2.2019
Praha 6 chce zlepšit služby pro seniory a navýšit kapacitu škol, za zásadní pro rozvoj...
14.2.2019
Během výstavby obchodního centra Atrium Flora zmizelo po roce 2000 bronzové sousoší Rodiny, které dlouhá...
14.2.2019
Mysteriózní hra mladého českého autora o generaci, která si vykopala vlastní budoucnost. Právě s tímto...
14.2.2019
První Centrum porodní asistence (CPA) u nás vzniklo na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK Nemocnice...
14.2.2019
V dubnu by se po opravách měl otevřít most pro pěší přes železniční trať na...
Reklama