Auta, auta a zase auta. Problémy s nimi jsou nejen v centru, ale i v okrajovém Radotíně

Celá Praha zažívá ve své dosavadní historii nevídaný boom automobilové dopravy. Podle údajů Technické správy komunikací hlavního města Prahy (TSK) vlastnilo na konci roku 2017 v průměru každých 1000 obyvatel rekordních 652 osobních aut.

Jedno vozidlo v Praze tak statisticky připadá na 1,5 obyvatele. V celém Česku je to 1,9 člověka na osobní auto. Pražské úřady registrují u svých občanů celkem 845 tisíc automobilů. „Radotín v tomto ohledu není výjimkou. Počet aut roste, mnohým rodinám dnes nestačíjedno vozidlo, někdy vlastní třeba i tři auta,“ upozorňuje radotínský starosta Karel Hanzlík a dodává: ,,Situaci ještě zhoršuje skutečnost, že každý pracovní den směřuje ze Středočeského kraje do Prahy dalších více než 350 tisíc aut.“ Doprava tak narůstá, silnice mnohdy rozšiřovat nelze a přibývá problémů s parkováním.

Radnice Prahy 16 se proto tématem dopravy pravidelně zabývá. „Dochází k úpravám parkovacích míst takovým způsobem, aby odstavená auta nezatěžovala obyvatele míst, kde vozidla parkují. V problematických oblastech hledáme shodu s místními občany. Zároveň však chceme řidičům umožnit, aby si, kde to jen jde, mohli dojet na nákupy, na úřady, k nádraží nebo za zábavou,“ uvádí Karel Hanzlík.

Radotín čeká přestavba centra. Víme, jak bude vypadat

Velké změny v parkování v centru Radotína se odehrály v roce 2016. Dotkly se například Vrážské ulice a jejího okolí u vlakového nádraží. Tato lokalita trpěla v minulosti návaly řidičů, kteří ráno auto odstavili, přestoupili na vlak a vrátili se až odpoledne nebo večer.
Radotínští obyvatelé pak během dne neměli kde zaparkovat, když si chtěli nakoupit, něco vyřídit nebo vyzvednout člena rodiny u vlaku.
Od roku 2016 je v okolí nádraží dost míst s časově omezeným stáním pro automobily, nanejvýš dvouhodinovým. Pro parkování je na takových místech nutné viditelně umístit za čelní sklo parkovací hodiny či kotouče.

Na druhé straně kolejiště, vedle parkoviště P+R, vznikla velká bezplatná odstavná plocha. Na jejím příkladu je patrné, jak řidiči rychle využijí každé nově vzniklé možnosti k parkování. Stačilo několik měsíců a plocha mezi nádražím a sokolovnou se každý pracovní den začala rychle plnit do posledního místa. V prostoru dnešního parkoviště P+R by měl v příštích letech vzniknout parkovací dům.
„Jednáme s Magistrátem hlavního města Prahy o přidělení dotace na dům pro 240 aut,“ potvrzuje místostarosta Radotína Miroslav Knotek.

Stanic autobusu se shodným názvem Nádraží Radotín je opravdu požehnaně. Nyní alespoň dostaly písmenné označení

Nová parkovací místa jsou od roku 2017 k dispozici u sídliště na náměstí Osvoboditelů. V Loučanské ulici před školou zase došlo k úpravám, které měly za cíl zklidnit dopravu v této oblasti. Dříve se stávalo, že si řidiči dlouhou rovinku před školou pletli se závodní dráhou a davy dětí míjeli ve velké rychlosti. Oblast mezi světelnou křižovatkou na Horymírově náměstí a Biotopem přitom čekají další změny v parkování. Především obyvatelé Rymáně si stěžují na zvýšený provoz ve své lokalitě.

Zdroj: Petr Buček, Noviny Prahy 16

auta p16 (2)
(Praha 16)

 

8.8.2020
Novorenesanční restaurace Bohemia, původně Petzoldův plzeňský restaurant z roku 1891, která léta chátrala, se rekonstruuje....
7.8.2020
Uvidíte nejmodernější a největší technickou knihovnu v České republice. Prohlídky se konají od poloviny července...
6.8.2020
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Zdeněk Hořánek
6.8.2020
Společnost SNEO, kterou vlastní městská část a která má na starost správu městského majetku, má...
6.8.2020
Radní hlavní města Prahy a někteří pracovníci ROPIDu a DPP se snaží prezentovat, jak mají...
6.8.2020
No v Troji, pochopitelně! Nikoli však v zoologické, nejde o opičky ani jiné zástupce říše...
5.8.2020
Po jedenácté letos odstartovaly na Kulaťáku oblíbené trhy. Letošní sezónu, tak jako život nás všech,...
5.8.2020
Lodní dopravě na území Prahy 5 slouží plavební komora mezi Janáčkovým nábřežím a Dětským ostrovem....
4.8.2020
Park Santoška se nabízí k oddechu, příjemným procházkám i krásným výhledům na Prahu. Díky rekonstrukci...
4.8.2020
Hrnčířské trhy v Berouně se kvůli koronaviru neuskuteční ani na podzim. Pořadatelé se snažili s...
Reklama