Auta stále v nelibosti? Praha chce prodloužit zákaz průjezdu Smetanova nábřeží

Auta mají mít i nadále zakázaný průjezd po části Smetanova náměstí. O prodloužení zákazu i po Novém roce již požádalo vedení metropole příslušné orgány. Zrušení levého odbočení z mostu Legií se ukázalo jako přínosné pro všechny druhy dopravy. Automobily křižovatkou projíždějí rychleji a je v ní třikrát méně dopravních nehod, uvedl dnes primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Omezení začalo platit letos 23. května, platné je do konce letošního roku. Opatření v minulosti vyvolalo kritiku opozičních ODS a ANO nebo Prahy 1.

Zákaz odbočení z mostu Legií na nábřeží prospěl podle náměstka například plynulosti tramvajové dopravy. Automobily totiž neblokují protijedoucí tramvaje směrem z Národní ulice. „Přes tuto křižovatku jezdí všechny pražské páteřní tramvajové linky. Oblastí denně projede 86.000 lidí v tramvajích. V průměru jen na této křižovatce každý spoj ušetří 30 sekund,“ uvedl Scheinherr.

Průjezdnost křižovatky u Národního divadla má vliv na plynulost MHD na dalších místech nejen v centru, ale i v dalších částech Prahy, tedy tam, odkud či kam linky projíždějící kolem Národního divadla jedou. „Namátkou třeba Dejvice, Modřany, Vršovice nebo Kobylisy,“ uvedl.

Podle Scheinherra je změna přínosem také pro automobilisty. „Každý řidič ušetří na křižovatce v průměru pět sekund. Křižovatka je oproti loňsku o 11 procent méně zatížená a z desítky nehod v roce 2019 jsou tři v roce 2020. Zrušení levého odbočení má také pozitivní vliv na kapacitu křižovatky. Celkově ji zvyšuje a může tam projet více aut plynuleji,“ uvedl náměstek.

Cestování napříč Evropou pro každého! Praha chce zavést víc nočních vlakových spojů

Kvůli omezení se objevily v minulosti spory nejen s opozicí, ale kritizovali jej někteří koaliční zastupitelé. Nyní to podle náměstka nehrozí, neboť s koaličními Piráty a Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 a STAN) záležitost prodiskutoval. Scheinherr se také sešel se zástupci Prahy 1. „Místním jsme vyšli vstříc a umožnili jim vjezd z Národní na Masarykovo nábřeží. To bylo několik let zakázané,“ dodal.

Město plánuje také úpravy tramvajové infrastruktury na obou stranách řeky. Vznikne chybějící zastávka Karlovy lázně na Smetanově nábřeží mezi zastávkami Národní divadlo a Staroměstská. Nová zastávka se plánuje také u Žofína ve směru k divadlu. Rozšiřovat se mají i tramvajové ostrůvky.

hpl/ČTK

Dnes, 13:58
Policie dopadla čtyřiadvacetiletého muže, který údajně vyhrožováním donutil svou přítelkyni k tomu, aby přepsala byt...
Včera, 14:16
Pražští strážníci se při kontrole zakrytí dýchacích cest zaměří primárně na to, zda má dotyčný...
Včera, 12:00
Komerční článek
1. Jaké jsou v současnosti hlavní přednosti virtuálních strojů a jaké další formy virtualizace se...
Včera, 12:00
Fotbalový trenér klubu Bohemians vloni Klokany z vršovického Ďolíčku zachránil a dokonce s nimi atakoval...
Včera, 09:25
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 10 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Desítky...
Včera, 04:00
Národní technická knihovna se spolu s Prahu 6 rozhodla obdarovat literaturou seniory v domech s...
23.2.2021
Soud přikázal pražskému Gymnáziu Na Zatlance obnovit denní formu vzdělávání. Distanční formu výuky mu zakázal...
23.2.2021
Díky spolupráci společnosti Czech Photo a České tiskové kanceláře zakončí svou tour venkovní výstava Nežádoucí...
23.2.2021
Opoziční zastupitel Tomáš Pek (TOP 09) kritizuje magistrát za přidělení dotace Praze 10 na téměř...
22.2.2021
Kunratický les rozkládající se na území městské části Praha–Kunratice nabízí úžasnou příležitost k rekreaci. Je...
22.2.2021
Spousty koček, čtrnáct psů, tři kozy, dvě slepice a prase. A také patnáct lidských bytostí,...
Reklama