25℃
Dnes je 17. červen , svátek má Adolf

Barrandov byl malým Hollywoodem Východu. Poznejte vily významných osobností

Další fotky

Nedělní pražská vycházka nese název „Barrandov – splněný sen“. Ten sen patřil Václavu Maria Havlovi a architektům Maxi Urbanovi a Vladimíru Grégrovi. O tomto snu si možno popovídat s průvodkyní Stanislavou Mickovou, sraz je v neděli 18. února v 10 hodin na zastávce autobusu č. 105 „Filmové ateliéry“ (jede od metra Smíchovské nádraží).

Reklama

Výpravy do neznáma. Pražská Loreta a Hradčany skrývají mnohé unikáty

Barrandov je čtvrť v katastrálním území Hlubočepy, ležící na skále nad levým břehem Vltavy. Čtvrť je známá především filmovými ateliéry, které se nacházejí v její staré části. Vysílá odtud televize Nova a kanál Barrandov.

Barrandov je tvořen původním Barrandovem (Starý Barrandov) a sídlištěm Barrandov. V původním Barrandově je vilová čtvrť, zchátralý objekt Barrandovských teras a filmové ateliéry Barrandov.

Hrůzné ďáblovy kameny dal kdosi na Vyšehrad. Ukrývají prastará tajemství?

Barrandovské zahradní město

Nápad situovat zahradní město na pláň gigantického skalního ostrohu nad řekou se zrodil v hlavě mladého stavebního inženýra a podnikatele Václava Maria Havla (1897 ve Zběšičkách – 1979 v Praze). Se svojí přítelkyní Bělou Friedländerovou, která v Americe studovala a s níž později prožil v Praze pětileté manželství, se vydal na okružní cestu po amerických univerzitách. V San Francisku ho uchvátila nádherná vilová čtvrť kalifornských magnátů rozprostírající se kolem Berkleyovy univerzity. Václav M. Havel si zajistil předkupní právo na barrandovské pozemky od rodiny Bártů a Hergetů. Plány území mu vypracoval architekt Max Urban (1882 v Praze – 1959 tamtéž).

FOTO: Barrandovské ateliéry a vily

Barrandovské ateliéry a vily - BarrandovBarrandovské ateliéry a vily - Barrandov,_vila_Barrandovská_11Barrandovské ateliéry a vily - Barrandov,_vila_Barrandovská_22Barrandovské ateliéry a vily - Barrandov,_vila_Barrandovská_25Barrandovské ateliéry a vily - Barrandov,_vila_Barrandovská_46
Další fotky
Barrandovské ateliéry a vily - Barrandov,_vila_Barrandovská_60Barrandovské ateliéry a vily - Barrandov,_vila_Skalní_17Barrandovské ateliéry a vily - Fragner_vilabarrandov

Jednotlivé vily navrhovali Max Urban, Vladimír Grégr (1902 v Praze – 1943 v Berlíně – Plötzensee), Rudolf Stockar z Bernkopfů (1886 v Doloplazech – 1957 v Praze) a další. V první etapě výstavby se jednalo o funkcionalistické stavby, později se blížily romantickému „hollywoodskému“ stylu, neboť stavebníky byli často známí herci, režiséři a producenti. Po válce zase místo přitahovalo umělce, žil tu například František Vláčil, Miloš Nedbal, slavný kadeřník 60. let Gerhard Matuška. Až v 70. letech si exkluzivní polohy Barrandova všimli komunisté Miroslav Štěpán nebo Vasil Mohorita.

Zemřel sochař Klimeš, autor známého Bazénku pro hrocha na Barrandovském mostě

Pár zajímavých adres a jmen

Barrandovská 22 – Vila Ladislava Syrového a Jaroslava Fragnera pro hudebního nakladatele Františka Kovaříka, roku 1961 ji koupila malířka Alena Ladová, dcera Josefa Lady.

Barrandovská 17 – Václav M. Havel si nechal podle návrhu filmového architekta Viléma Rittershaina postavit na skále nad lomem dřevěný srub a upravit zahradu. Až později si nechal vybudovat luxusní vilu podle návrhu architekta Vladimíra Grégra v letech 1939-41. Později ji od Václava Havla koupil za plnou cenu jeho bratr Miloš Havel. Miloš Havel se v roce 1949 pokusil přejít hranice, ale po neúspěšném přechodu hranic mu byla vila zabavena. Později bylo ve vile velvyslanectví. Po roce 1989 byla vila navrácena Havlovým. Ti ji prodali významnému českému podnikateli, který vilu příkladně zrekonstruoval a vybudoval zde sídlo „Business Klub Villa Barrandov“.

Pasáž na Budějovické je směrem k poliklinice zavřená, rozpadá se střecha. Obyvatele čtyřky čeká nepříjemný půlrok

Tragický konec architekta Grégra

Barrandovská 46 – Dům Adiny Mandlové, dnes Romana Šmuclera, opět práce Vladimíra Grégra, vnuka proslulého mladočeského politika dr. Eduarda Grégra a žák Josefa Gočára, který od roku 1930 působil ve firmě Ing. Václava Havla. Grégrův první rodinný dům v zatáčce Barrandovské silnice č. 46 byl postaven jako takzvaná výstavní vila a po dokončení krátce zpřístupněn veřejnosti. Architekt tu využil tvaru parcely ve vlásenkovité zatáčce Barrandovské silnice a kubus stavby apsidovitě zakončil. Uvnitř se nachází dvouúrovňová hala, v patře ložnice. Vila má ještě bílou vápennou omítku.

Skalní 10 – Rodinný dům dr. Čelakovského. Nejvýznamnější stavba Vladimíra Grégra. Vila reaguje na svažitý terén a je orientována na výhled do údolí Vltavy. Vstup je z horního podlaží. Lehce zaoblený obytný prostor má charakter mezonetu. Architekt navrhl stavbu po svém návratu ze Stuttgartu, kde jej ovlivnilo dílo Hanse Scharouna.

FOTO: Sláva Barrandovských teras byla svého času veliká, podívejte se

Sláva Barrandovských teras byla svého času veliká, podívejte se - Barrandovské terasy Praha 5Sláva Barrandovských teras byla svého času veliká, podívejte se - Barrandovské terasy Praha 5Sláva Barrandovských teras byla svého času veliká, podívejte se - Barrandovské terasy Praha 5Sláva Barrandovských teras byla svého času veliká, podívejte se - Barrandovské terasy Praha 5Sláva Barrandovských teras byla svého času veliká, podívejte se - Barrandovské terasy Praha 5
Další fotky
Sláva Barrandovských teras byla svého času veliká, podívejte se - Barrandovské terasy Praha 5Sláva Barrandovských teras byla svého času veliká, podívejte se - Barrandovské terasy Praha 5Sláva Barrandovských teras byla svého času veliká, podívejte se - Barrandovské terasy Praha 5Sláva Barrandovských teras byla svého času veliká, podívejte se - Barrandovské terasy Praha 5Sláva Barrandovských teras byla svého času veliká, podívejte se - Barrandovské terasy Praha 5Sláva Barrandovských teras byla svého času veliká, podívejte se - Barrandovské terasy Praha 5Sláva Barrandovských teras byla svého času veliká, podívejte se - Barrandovské terasy Praha 5Sláva Barrandovských teras byla svého času veliká, podívejte se - Barrandovské terasy Praha 5Sláva Barrandovských teras byla svého času veliká, podívejte se - Barrandovské terasy Praha 5Sláva Barrandovských teras byla svého času veliká, podívejte se - Barrandovské terasy Praha 5Sláva Barrandovských teras byla svého času veliká, podívejte se - Barrandovské terasy Praha 5Sláva Barrandovských teras byla svého času veliká, podívejte se - Barrandovské terasy Praha 5Sláva Barrandovských teras byla svého času veliká, podívejte se - Barrandovské terasy Praha 5Sláva Barrandovských teras byla svého času veliká, podívejte se - Barrandovské terasy Praha 5Sláva Barrandovských teras byla svého času veliká, podívejte se - Barrandovské terasy Praha 5Sláva Barrandovských teras byla svého času veliká, podívejte se - Barrandovské terasy Praha 5Sláva Barrandovských teras byla svého času veliká, podívejte se - Barrandovské terasy Praha 5Sláva Barrandovských teras byla svého času veliká, podívejte se - Barrandovské terasy Praha 5Sláva Barrandovských teras byla svého času veliká, podívejte se - Barrandovské terasy Praha 5Sláva Barrandovských teras byla svého času veliká, podívejte se - Barrandovské terasy Praha 5

Vladimír Grégr se podílel na výstavbě i zabydlování barrandovského kopce od samého začátku – byl duší sportovního Sdružení pod Barrandovem. Bohužel jeho slibně se rozvíjející profesionální růst byl drastickým způsobem zastaven, když v roce 1943 byl za svou odbojovou činnost popraven nacisty.

FOTO: Takhle vypadají Barrandovské terasy po devadesáti letech

Takhle vypadají Barrandovské terasy po devadesáti letech - Barrandovské Terasy Praha 5Takhle vypadají Barrandovské terasy po devadesáti letech - Barrandovské Terasy Praha 5Takhle vypadají Barrandovské terasy po devadesáti letech - Barrandovské Terasy Praha 5Takhle vypadají Barrandovské terasy po devadesáti letech - Barrandovské Terasy Praha 5Takhle vypadají Barrandovské terasy po devadesáti letech - Barrandovské Terasy Praha 5
Další fotky
Takhle vypadají Barrandovské terasy po devadesáti letech - Barrandovské Terasy Praha 5Takhle vypadají Barrandovské terasy po devadesáti letech - Barrandovské Terasy Praha 5

 

Včera, 17:00
Obsahuje bezmála tisícovku stran, váží asi pět kilo, pracovalo na ní sedmnáct odborníků po sedm...
Včera, 15:30
Hlavní město přispěje Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) 12,5 milionu korun na rozšíření vršovického nádraží...
15.6.2019
Vrtbovská zahrada je barokní terasovitá zahrada italského typu, jedna z nejkrásnějších v Praze. Vstupuje se...
15.6.2019
Pražský magistrát založí organizaci s názvem Metropolitní nemocnice Na Františku, která by měla od příštího...
15.6.2019
Fotbalová Sparta pod novým trenérem v přestupovém období vůbec nezahálí. V pátek potvrdil klub příchod...
14.6.2019
Praha 6 vyhlásila stav dopravní nouze. Městská část plánuje, že zavede světelné závory na hlavních...
14.6.2019
Hlavní město plánuje v dalších letech zvyšovat vodné a stočné o dvě procenta nad míru...
14.6.2019
V sobotu 15. června od 10 do 20 hodin budete mít příležitost zažít na náměstí...
14.6.2019
Po roční přestávce jsou opět zde chlupatí a pichlaví krasavci všech možných tvarů a velikostí....
13.6.2019
Praha 2 jedná o odkupu Šretrovy restaurace, přilehlé budovy a okolních pozemků v Riegrových sadech....
Reklama