Betlémskou kapli v Praze zná asi každý. Víte, kde je ta druhá a co má společného s operací Anthropoid?

Další fotky

Prozradíme, že ta druhá je také v Praze a je novodobější. V období normalizace měla být dokonce zbourána.

Projektantem kaple byl patrně secesní a kubistický architekt Emil Králíček

V roce 1911 byl zakoupen filiálním sborem dům v Prokopské ulici. Stavba kaple byla zadána v roce 1912 firmě známého stavitele Matěje Blechy (1861 ve Štítarech, okr. Znojmo – 1919 v Praze). Autorem projektu je s největší pravděpodobností architekt Emil Králíček (1877 v Havlíčkově Brodě – 1930 v Praze), který v té době pracoval v Blechově projekčním ateliéru. Jedná se o stavbu kombinující prvky kubismu a pozdní secese. Stavba byla otevřena slavnostním shromážděním dne 29. června 1914.

Praha skrývá neznámé skvosty. Kde najdete kubistické unikáty?

Zvon z švýcarsko-rakouského pomezí

Protože stavba stojí na místě jámy po těžbě písku, která byla zavezena sutinami z pražské asanace, musela být pod stavbou položena betonová základová deska.
Roku 1928 byly dostavěny kanceláře a v roce 1938, když evangelíci ze švýcarské obce Balgach darovali žižkovskému sboru zvon, musela být přistavěna zvonice a sakristie (nazvaná Švýcarská síň) podle projektu dalšího známého architekta Bohumíra Kozáka (1885 ve Velké Lhotě u Volfířova – 1978 v Praze).

FOTO: Betlémská kaple – Žižkov

Betlémská kaple – Žižkov - Betlémská kapleBetlémská kaple – Žižkov - Betlémská kaple na ŽižkověBetlémská kaple – Žižkov - Betlémská kaple na ŽižkověBetlémská kaple – Žižkov - Betlémská kaple na ŽižkověBetlémská kaple – Žižkov - Kostel Svatého Prokopa na Žižkově
Další fotky
Betlémská kaple – Žižkov - Kostel Svatého Prokopa na ŽižkověBetlémská kaple – Žižkov - Pražský kubismusBetlémská kaple – Žižkov - Architekt Bohumír KozákBetlémská kaple – Žižkov - Stavitel Matěj BlechaBetlémská kaple – Žižkov - Architekt Emil KrálíčekBetlémská kaple – Žižkov - Prokopova 4Betlémská kaple – Žižkov - Kaple uprostřed ŽižkovaBetlémská kaple – Žižkov - Rela Fafková mlBetlémská kaple – Žižkov - Petra Fafek (1893 – 1942) a Liboslava Fafková (1892 – 1942)Betlémská kaple – Žižkov - Liboslava Fafková mlBetlémská kaple – Žižkov - Gabčík a Kubiš

Stavba taktak unikla zboření. Stejně jako celý Žižkov

V době asanace Žižkova v 70. letech 20. století bylo plánováno, že bude stavba zničena, ale díky snahám tehdejšího faráře Františka Potměšila došlo v roce 1975 k prohlášení stavby za kulturní památku a tím i záchraně před zbouráním.

V roce 1992 byla provedena v interiéru malba studenty Vysoké školy uměleckoprůmyslové, která zdůrazňuje kubistický duch stavby.

Generální oprava kaple proběhla v letech 1996–2006.

TIP
Betlémská kaple na Žižkově je kostelem sboru Českobratrské církve evangelické na adrese Prokopova 4. Kaple je skryta uvnitř bloku činžovních domů. Podívat se do ní můžete ve středu, s průvodkyní Alexandrou Škrdlandovou. Sraz je v půl třetí u žižkovského kostela sv. Prokopa (viz fotogalerie).

Emil Hácha byl prezidentem „Druhé republiky“ i Protektorátu. Byl obětí nebo zrádcem?

Unikátní kubistický interiér

Žižkovská Betlémská kaple je jediným místem v Praze, kde se dochoval původní kubistický interiér. Kazatelnu žižkovské kaple zdobí typicky kubistický hvězdicový motiv, který se objevuje i na dalších místech kostela. Vzácný interiér doplňuje i nová výmalba v duchu tohoto stylu, o kterou se v roce 1992 postarali studenti uměleckoprůmyslové školy.
Kostel je pro veřejnost běžně přístupný. Skrývá se ve dvorním traktu domu čp. 216 v Prokopově ulici. Příležitostně se tu konají i koncerty a přednášky.

Jak šel čas: Podívejte se, kde sídlil Heydrich, a kde Abrhám marně vyhlížel autobus

Kostelík měl ukrývat atentátníky na Heydricha

Zajímavá je i pamětní deska na zdi Betlémské kaple, která připomíná oběti německé okupace. Vzpomíná rodinu Fafkovu, která ukrývala parašutisty Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, atentátníky na Heydricha. Chybělo málo a jejich posledním útočištěm se stal právě tento zapadlý kubistický kostelík na dvoře činžovního domu v Prokopově ulici.

„Uvažovalo se o tom, že by se ukryli do malého sklepa pod kostelem, ale odbojáři se obávali, že je tam z okolních bytů moc vidět. Tak se zvolila krypta pravoslavného chrámu v Resslově ulici,“ vysvětluje farář Betlémské kaple Pavel Kalus.

Fafkovi byli odsouzeni a zavražděni v Mathausenu

Petr Fafek, Liboslava Fafková i jejich dcery Rela a Liboslava byli popraveni střelami do týla 24. října 1942 v Mauthausenu. Stalo se tak poté, co byli několik týdnů vězněni na Pankráci, kde byli vyslýcháni a mučeni, byli odsouzeni za napomáhání parašutistům z výsadku operace Anthropoid (výsadek vyslaný během druhé světové války z Velké Británie na území Protektorátu Čechy a Morava).

FOTO: Výstava Anthropoid

Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (1)Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (4)Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (5)Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (11)Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (6)
Další fotky
Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (2)Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (3)Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (9)Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (7)Výstava Anthropoid - Antrhopoid, výstava, Palmovka,2017 (8)

Prostě jen pomáhali bližnímu svému

Rodina Fafkových byla silně věřící. Pomáhat bližnímu svému pro ně jako členy Českobratrské církve evangelické bylo přirozené. Proto když byli požádáni, aby u sebe ubytovali na nějakou dobu parašutisty Gabčíka a Kubiše neváhali. V jejich bytě Vinohradech v Kolínské ulici čp. 1718/11 bydleli vojáci od 25. března.

Fafkovi pomohli parašutistům najít útočiště celkem třikrát. Poprvé tomu bylo, když ubytovali vojáky sami ve svém bytě. Podruhé když v polovině května potřebovali najít další místo, kde by se mohli zdržovat, domluvil Petr Fafek s bývalým učitelem své dcery Josefem Ogounem ubytování v jejich bytě v nynější Václavkově ulici č. 18 v Dejvicích, odkud vyráželi parašutisté provést atentát na říšského protektora.
Potřetí se tak stalo, když ještě před útokem na Heydricha zprostředkoval kontakt mezi pravoslavným kaplanem Vladimírem Petřkem (1908 – 1942) a hlavním podporovatelem parašutistů Zelenkou-Hajským. Bez Fafkovy pomoci by tak sedm nejhledanějších vojáků v protektorátu, nikdy nenalezlo útočiště v pravoslavné kryptě chrámu sv. Cyrila a Metoděje.

Tragický konec ruských emigrantů v Československu. Proč s prvními dny míru začali mizet lidé?

Gabčík prý navázal vztah s mladší dcerou Fafkových

Gabčík podle některých historických pramenů navázal vztah s mladší dcerou Fafkových Liboslavou.

Liboslava Fafková (1921 – 1942) byla zaměstnána v institucích Masarykovy ligy proti tuberkulóze, od února 1942 pracovala na jeho ústředí, přičemž se zapojila do činnosti odbojové organizace.
6. května 1951 se v žižkovském sboru konala slavnostní bohoslužba, po které byla celé rodině odhalena v předsálí Betlémské kaple pamětní deska.

FOTO: Betlémská kaple – Žižkov

Betlémská kaple – Žižkov - Betlémská kapleBetlémská kaple – Žižkov - Betlémská kaple na ŽižkověBetlémská kaple – Žižkov - Betlémská kaple na ŽižkověBetlémská kaple – Žižkov - Betlémská kaple na ŽižkověBetlémská kaple – Žižkov - Kostel Svatého Prokopa na Žižkově
Další fotky
Betlémská kaple – Žižkov - Kostel Svatého Prokopa na ŽižkověBetlémská kaple – Žižkov - Pražský kubismusBetlémská kaple – Žižkov - Architekt Bohumír KozákBetlémská kaple – Žižkov - Stavitel Matěj BlechaBetlémská kaple – Žižkov - Architekt Emil KrálíčekBetlémská kaple – Žižkov - Prokopova 4Betlémská kaple – Žižkov - Kaple uprostřed ŽižkovaBetlémská kaple – Žižkov - Rela Fafková mlBetlémská kaple – Žižkov - Petra Fafek (1893 – 1942) a Liboslava Fafková (1892 – 1942)Betlémská kaple – Žižkov - Liboslava Fafková mlBetlémská kaple – Žižkov - Gabčík a Kubiš

 

Jedna z vítězných sněhových soch v Radotíně „Unavený sněhulák čekající na jaro“ autorů Edy a Natálky.
Dnes, 10:30
Děti i rodiče z pražského Radotína soutěžili o nejhezčího sněhuláka či jakéhokoli pajduláka, který je...
Dnes, 04:00
Magistrát představil podobu nové lávky, která přes Bělehradskou ulici spojí ulice Wenzigovu a U Zvonařky....
Včera, 19:08
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 19:08
Pražští policisté se dnes zatím nesetkali se závažným prohřeškem proti novým protiepidemickým opatřením. Nikomu nedali...
Včera, 15:03
Práce na opravě a odbahnění rybníka Rozpakov vyšly město Říčany na 8,5 milionu korun. Rybník...
Včera, 14:36
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 2 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Dvojky...
Včera, 12:03
Přímý přenos sobotního koncertu Národ sobě - kultura tobě z Národního divadla (ND) se stal...
Včera, 10:03
Dnes po půlnoci začali policisté kontrolovat dodržování nových protiepidemických opatření omezujících volný pohyb lidí mezi...
Včera, 04:00
Nedaleko náměstí I. P. Pavlova jsme se ptali náhodných chodců na jejich zkušenosti s covidem...
Včera, 04:00
Investiční skupina Penta zahájila stavbu kancelářských budov u Masarykova nádraží podle návrhu zesnulé Zahy Hadid....
28.2.2021
Že si přes mobilní aplikace můžete cokoli nakoupit, zacvičit, zaplatit účty nebo si třeba naplánovat,...
Reklama