Bez připomínky se propadneme do temnoty. Oslavy 28. října letos prostě nebudou

Letošní oslavy vzniku Československa připadající na 28. říjen se ponesou v tichu. Bujaré koncerty a průvody byly zrušeny. Vypadalo to, že jediná oslava bude na Hradě, a to u předávání státních vyznamenání. Proč pan ministr zdravotnictví Roman Prymula nechtěl zrušit i to? Jelikož měl sám vyznamenání dostat. Kvůli stále stoupajícímu číslu nakažených však byly oslavy včetně udílení vyznamenání posunuty o rok.

Kvůli novým nařízením vlády byly zrušeny tradiční akce k oslavám 28. října ve většině měst. Pokud už dojde k nějaké události, půjde o pietní akt bez hudebního doprovodu a bez účasti veřejnosti. Pouze několik málo slavností se podařilo přesunout, a občané se jich tak dočkají později. O zrušení oslav na Pražském hradě se však dlouhou dobu ani neuvažovalo. Nyní Hrad přišel s tím, že se připomínka založení Československa odkládá o rok.

Prezident Zeman trval na tom, že by se akce měla konat. Jinak by prý totiž došlo k urážce státního svátku, ale i vyznamenaných. Jednalo se jen o tom, jak zařídit, aby se oslavy konat mohly a neporušovaly žádné nařízení. Mezi ně spadá například fakt, že na akcích může být pohromadě v místnosti jenom šest lidí. Letos chtěl pan prezident Miloš Zeman vyznamenat celkem čtyřicet osob. Mezi nimi byl například také ministr zdravotnictví Roman Prymula. Politici i politologové trvali na tom, že oslavy se konat musejí. Nesmí se totiž údajně projevit poraženecká mentalita a občané svobodné republiky by se neměli vzdávat oslav svého státního svátku. Nebyla by však tato republika konečně svobodná, teprve až se podaří zastavit stále rostoucí čísla nakažených? Připadají si snad občané se všemi omezeními a nařízeními svobodně?

V minulých letech bylo zvykem oslavovat tento den ve velkém. Letos však zůstane Václavské náměstí – ale i další místa, a to v celé republice – prázdné. Jediná oslava tak opravdu měla proběhnout pouze na Hradě. Ani tato „covid party“, jak předávání vyznamenání označují odpůrci na sociálních sítích, se letos konat nebude. Prymula je tak nejen na internetu dost tvrdě napadán. Zatímco všem zakáže v podstatě všechno, sám si chtěl jít oslavovat. Jde tedy o to, že se lidé bouří, že člověk, jenž by měl jít nejvíce příkladem, se dobrovolně a zcela otevřeně chtěl zúčastnit této akce. Prymula se však ohradil, že by tam šel proto, že má od Zemana dostat nejvyšší možné vyznamenání, a to Řád Bílého lva. Sám to prý vnímá tak, že toto ocenění za zvládnutí první vlny koronaviru by dostal za všechny doktory, sestřičky a zdravotníky, kteří pomáhali.

I to se však střetává s negativními ohlasy. Prymula byl v době první vlny koronaviru náměstkem svého předchůdce Adama Vojtěcha a stal se vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Po celou dobu je tedy součástí vlády Andreje Babiše, a je mu tak vyčítáno, že je za současnou situaci zodpovědný stejně jako Babiš. Na Facebooku dokonce vznikla událost pojmenovaná „Volání policie na Zemanovu Covid Party“, na kterou zareagovalo více než třiadvacet tisíc lidí. Do poslední chvíle tak všichni trvali na tom, že předávání musí proběhnout. Až 22. října přišel Prymula s tím, že jsou čísla nakažených tak vysoká, že by se i tato akce konat neměla.

„Zrušení připomínky by bylo neuctivé k předkům, kteří za 28. říjen bojovali a umírali. Nesmíme rezignovat na hodnoty naší civilizace, mezi které úcta k obětem boje za svobodu patří. Boj s pandemií má i duchovní rozměr. Pokud ustoupíme nenávisti, propadneme se do temnoty,“ zveřejnil před pár dny na svém twitterovém účtu Jiří Ovčáček. O jaké temnotě tu mluví, je otázkou, ale vypadá to, že se do ní propadne celá republika. Nyní tedy lidi mohou zanevřít na své předky?

Včera, 18:20
Děti ze školek v šesté městské části připravily seniorům a seniorkám z domovů a léčeben dlouhodobě nemocných...
Včera, 17:41
Pražský magistrát vypsal tendr na dodávku laviček a košů v designu, který v roce 2017...
Včera, 16:20
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 16:20
Jedna z restaurací v pražských Kunraticích ve čtvrtek otevřela navzdory vládnímu zákazu. Na místo proto...
Včera, 12:20
Pražský magistrát má hotovou studii promenády s parkem plánované namísto železniční trati mezi Vršovicemi a...
Včera, 11:00
Každá cesta ven se v této době omezila již jen na nákup nebo práci. Procházka...
Včera, 08:59
Hlavní město v příštím roce vydá o miliardu korun více na fungování pražské integrované dopravy...
Hlavní nádraží Praha
Včera, 07:35
Nová čtyřkolejná železniční trať z Vršovic na Zahradní Město, kterou vybudovala Správa železnic (SŽ) při...
26.11.2020
Rozpočet hlavního města na příští rok počítá s příjmy a výdaji 87,8 miliardy korun, což...
26.11.2020
Vedení třetí pražské městské části se od pondělí rozhodlo rozšířit úřední hodiny nad rámec deseti...
bezdomovectví_ilustrační obrázek
26.11.2020
Nevládní organizace Naděje zahájí 1. prosince zimní pomoc pro lidi bez domova v Praze, Středočeském,...
Reklama