Blýská se na lepší časy! Praha 8 by u Šutky místo bezdomovecké kolonie mohla mít dva parky

Další fotky

Zchátralá lokalita zahrádkářských kolonií na Šutce v osmé městské části plná bezdomovců by se mohla brzy proměnit v zónu se zajímavým experimentálním bydlením, ale hlavně se dvěma parky, kterými by se dalo projít ze zoologické zahrady až do Kobylis a na Prosek. Projekt podpořila Praha 8, čeká se na stanovisko magistrátu. Budou mít na „velké Praze“ odpovědní chuť a odvahu zbavit se místa, kde před deseti lety našli zavražděnou Aničku Janatovou? Mohli by výměnou dostat zpět pod kontrolu krásné území Prahy 8.

Zavražděná Anička, další úmrtí a žháři

Před 10 lety celá Praha hledala ztracenou holčičku Aničku Janatovou, která nakonec byla nalezena právě v okolí Šutky. Od té doby se to rozhodně v bývalé zahrádkářské kolonii nezměnilo k lepšímu, spíše naopak.

Jak popisuje bývalý předseda pobočky Českého zahrádkářského svazu z této oblasti Jaroslav Urban, zahrádky dobře prosperovaly až do roku 1988, kdy byly částečně srovnány se zemí a poté přišel úpadek. „Kolem roku 2000 začal zájem zahrádkářů upadat, protože území nemělo perspektivu. Když bylo kolem roku 2008 jasné, že nebude zavedena voda, ani kanalizace, začali zahrádkáři prostor opouštět a postupně ho začali osidlovat bezdomovci a narkomani. Poté bylo v kolonii několik požárů, o chatku jsem přišel i já poté, co mi ji bezdomovci cíleně zapálili, protože jsem j upozornil, že neoprávněně užívají cizí majetek,“ uvedl Jaroslav Urban.

FOTO: Zahrádky Šutka dnes a v budoucnu

Zahrádky Šutka dnes a v budoucnu - ŠutkaZahrádky Šutka dnes a v budoucnu - ŠutkaZahrádky Šutka dnes a v budoucnu - ŠutkaZahrádky Šutka dnes a v budoucnu - ŠutkaZahrádky Šutka dnes a v budoucnu - Šutka
Další fotky
Zahrádky Šutka dnes a v budoucnu - ŠutkaZahrádky Šutka dnes a v budoucnu - Šutka

Poslední ranou pak bylo hledání zavražděné Aničky, kdy byla většina zahrádek rozorána a překopána, dobrovolníci také rozřezali ploty a nikdo už území nedal dohromady. Požáry pokračovaly, o agresivitě nelegálních „nájemníků“ směrem k okolním obyvatelům se vyprávějí na místní policejní stanici legendy. Okolní komunikace jsou v neutěšeném stavu a celé místo je v podstatě no-go zóna v jinak krásném zákoutí Prahy.

Ostatně policie nyní potvrdila, že 16. dubna našli v jednom z bývalých zahradních domků muže ročník 1951, podle pitvy si způsobil smrtelná zranění nejspíš sám při pádu v opilosti.

Místo bezdomovců budou mít dva parky

Zastupitelstvo Prahy 8 podpořilo návrh na významné zvýšení estetiky, bezpečnosti a sociální kontroly okolí plaveckého bazénu Na Šutce. Tamější bývalou zahrádkářskou kolonii, která se proměnila v místo ovládané agresivními partami bezdomovců, chce soukromý developer přestavět na projekt experimentálního bydlení v zeleni, ale hlavně chce část zdevastovaného území na své náklady nechat vzniknout dva veřejné parky. Změnu územního plánu, která by to umožnila, navrhla Městská část Praha 8. Na zastupitelstvu návrh podpořila i opozice.

“Obvykle přistupujeme k novým projektům zástavby rezervovaně. Ale i přes komplikovaný terén dojde k vytvoření kvalitního veřejného prostoru v podobě vzniku lesoparku, naučné stezky, dětského hřiště, vodních prvků, komunitní zahrady, nebo altánu s vyhlídkou,” říká pirátský zastupitel a člen komise pro územní rozvoj Karel Ptáček s tím, že se tento projekt vymyká obvyklým projektům na Praze 8.

Projekt zohledňuje environmentální hledisko tím, že v lokalitě bude systém udržitelného nakládání s dešťovou vodou a systémem zadržování vody v krajině. To znamená, že dešťová voda ze zelených střech bude svedena do retenčních nádrží, ze kterých následně bude využívána pro zalévání a splachování v budoucí zástavbě dvoupodlažních objektů.

Kromě toho by zde 30 rodin mohlo získat velmi dostupné bydlení a celému okolí Šutky by se vrátila sociální kontrola, o níž se Praha 8 už mnoho let snaží.

Dnes, 23:09
Stovky lidí dnes v Praze na břehu Vltavy a mostech aplaudovaly opeře Národního divadla
Dnes, 20:28
Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace TOP 09.
Včera, 16:56
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 16:56
Téměř dva kilogramy marihuany a dva sáčky obsahující bílou krystalickou látku odhalili policisté v úterý...
Včera, 14:07
Kontrola Státní veterinární správy (SVS) odhalila ve skladu v Praze na Smíchově zhruba 200 kilogramů...
17.6.2021
Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce...
17.6.2021
Česká premiéra černé komedie MASH. Ale i silné milostné příběhy plné emocí: Čapek a Olga...
16.6.2021
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
14.6.2021
Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2 300 zaměstnanců,...
14.6.2021
Pasta Oner, český vizuální umělec, se po čtyřech letech představuje v Praze svou sólovou autorskou...
14.6.2021
Ulicí V Holešovičkách vedoucí od mostu Barikádníků po Vychovatelnu projede denně sto tisíc aut. Zoufalí...
Reklama