Bohdalce je dnes 87 let. Víte, proč se oblíbená herečka kdysi objevila na seznamu StB?

Další fotky

Známá herečka s charakteristickým hlasem, která zazářila v řadě filmů, televizních pořadů (např. Televarieté) i seriálů (Chalupáři, My všichni školou povinní, Létající Čestmír atd.). Oblíbená Bohdalka slaví ve čtvrtek 3. května 2018 své 87. narozeniny.

Když slavila 85. narozeniny, byl k jejímu výročí natočen film Každý milion dobrý. Na svém kontě má desítky filmových snímků. Poprvé si ve filmu (Pižla a žižla) zahrála již v roce 1937. Posledním celovečerákem, ve kterém paní Jiřina Bohdalová hrála, je Anděl Páně 2. Možná nevíte, že ji Jiří Strach plánoval obsadit už do jedničky, ale herečka odmítla a později toho litovala. Režisér jí však slíbil, že pokud natočí pokračování, obsadí ji.

Komunisté spustili zdrcující úder na věřící. Brutální „Akce K“ na konci 50. let na 137 klášterů v jeden okamžik

Problémy s StB

Rodačka z Prahy se po studiu gymnázia pokoušela dostat na DAMU, kam udělala zkoušky až napotřetí. Jenže po roce musela svoje studium přerušit kvůli několika důvodům. Čekala dítě (Simona Stašová) a jejího otce v 54. roce zatkli a vyslýchala ho Státní bezpečnost.

Také ona se nevyhnula výslechu a její jméno se objevilo v záznamech StB. Její otec ve vězení strávil celkem šest let, odsouzen byl na patnáct. Na DAMU se vrátila a studia dokončila. V době, kdy jejího otce věznili, to neměla lehké. Starala se o zbytek rodiny, o matku, kterou postihla srdeční příhoda, o mladší sestru i o dceru. I o tom píše ve své autobiografii Měla jsem štěstí na lidi. Mimo jiné účinkovala ve filmech ze 60. let Ucho (režie Karel Kachyňa) a Bílá paní (režie Zdeněk Podskalský), které skončily kvůli kritice tehdejšího režimu v trezoru.

Osmdesát let velikána českého filmu. Petr Nárožný přišel o roli kvůli Josefu Abrhámovi. Proč?

I přes tyto události si zahrála v celé řadě snímků i v době normalizace, tak i po roce 1989. Také namluvila řadu postav z večerníčků a filmů pro děti. Rákosníček, Malá čarodějnice, formelák Ferda (Malej), chobotnice Zelená, Pohádky z mechu a kapradí (alias Křemílek a Vochomůrka) atd.

V letech 1967 až 2004 působila v Divadle na Vinohradech, od následujícího roku hraje v Divadle Na Jezerce. Z letošního roku pochází divadelní záznam Paní Plukovníková, kde Jiřina Bohdalová hraje hlavní roli.

FOTO: Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová - Ucho (fs Barr)Jiřina Bohdalová - Jiřina BohdalováJiřina Bohdalová - Jiřina Bohdalová ve hře GenerálkaJiřina Bohdalová - Jiřina Bohdalová ve hře Paní PlukovníkováJiřina Bohdalová - Jiřina Bohdalová
Další fotky
Jiřina Bohdalová - Simona StašováJiřina Bohdalová - ČT KřemílekJiřina Bohdalová - Malá Čarodějnice, Jiřina BohdalováJiřina Bohdalová - Chobotnice ČT

Ještě dodáváme, že paní Bohdalová měla měsíc před svými narozeninami úraz. Spadla ze schodů a skončila v nemocnici, posléze v domácím ošetření. Naštěstí pád odnesla jen pohmožděninami a už opět hraje. Ve čtvrtek 3. května od 19 hodin můžete navštívit hru Generálka v Divadle na Jezerce, kde oslavenkyně ztvárnila hlavní roli.

Který film, seriál nebo divadelní hru s Jiřinou Bohdalovou máte nejraději vy?

Osmdesát let velikána českého filmu. Petr Nárožný přišel o roli kvůli Josefu Abrhámovi. Proč?

 

Včera, 12:21
Praha 8 si v Libni v Pivovarské ulici číslo 3 pronajala společenský sál. Chce tu...
Včera, 04:00
V pražských Miškovicích na severním okraji hlavního města se nachází místo, které má opravdu bohatou...
12.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
12.4.2021
Chátrající usedlost Cibulka v pražských Košířích koupila Nadace rodiny Vlčkových, kterou nedávno založil generální ředitel...
12.4.2021
V pražské Modřanské ulici hoří hala, chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýku a Modřan nevětrat....
12.4.2021
Soutěž na opravu Libeňského mostu nabrala zpoždění už víc než čtvrt roku. Technická správa komunikací...
12.4.2021
Florenc 21 – tak se jmenuje mezinárodní urbanistická soutěž, jejíž vítěz dá novou tvář části...
11.4.2021
Neuvěřitelných, neskutečných, nemožných...Taková synonyma bychom použili, kdyby člověk oslavil 130. narozeniny. Jaké slovo použít v...
11.4.2021
Loňské náklady na péči o pacienty s Parkinsonovou chorobou se vloni přehouply přes 400 milionů...
10.4.2021
V červnu má vyjet v Praze nová tramvajová linka 19. Tedy doufejme, že druhý pokus...
9.4.2021
Za posledních 70 let prošly Letenskými sady miliony lidí. Často byly sem, do sousedství Kramářovy...
Reklama