Bohnický hřbitov bláznů je uzavřený. Proč?

Další fotky

Nestává se často, abychom informovali o jedněch zamčených vratech. Ale – co kdyby jste si zrovna teď řekli, že je čas na procházku na tento mystický hřbitov.

Místostarosta Prahy 8 Jiří Vítek informoval, že v minulých týdnech komunikoval se současným majitelem bohnického ústavního hřbitova – Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, a to kvůli uzavření vstupu do areálu.

Podle tohoto úřadu z resortu Ministerstva financí se na hřbitově nachází několik stovek stromů neurčitého stáří a vitality, a v možnostech vlastníka není zabezpečit celý prostor tak, aby nedošlo k ohrožení zdraví návštěvníků.

Vedení radnice Prahy 8 bude opakovaně usilovat o převod do svého vlastnictví. Žádá o něj už od března 2015, v září 2017 byly prý vykonány potřebné právní úkony – a nic.

Zdá se, že je hřbitov opravdu zakletý…

Na procházce po hřbitově bláznů v Bohnicích. Nejtemnější místo v Evropě, nebo jen pověra?

Ústavní hřbitov se nachází mimo areál nemocnice, asi 700 metrů západně, dojdete k němu ulici U Drahaně. Hřbitov navštívili v říjnu 2017 i reportéři Našeho REGIONU – článek si můžete přečíst výše.

Hřbitov s kaplí a márnicí byl vystavěn během roku 1909. Byl určen pro pohřbívání zemřelých pacientů a také pro zaměstnance. Býval katolický, pro nekatolíky byla vyhrazena část po pravé straně kaple. Na hřbitově se přestalo pohřbívat už v 50. letech. V roce 1963 byl hřbitov předán Pohřební službě hlavního města, pak pustnul. Přesto tu docházelo k ojedinělým pohřbům i později, dokonce v 70. letech.

Kromě kaple s márnicí byla dominantou hřbitova mohyla vystavěná na památku vojákům a obětem první světové války, zesnulým v průběhu hospitalizace v ústavu pro choromyslné.

FOTO: Bohnický ústavní hřbitov

Bohnický ústavní hřbitov - 1a -hřbit-mišBohnický ústavní hřbitov - 1B-hřbitBohnický ústavní hřbitov - 2-hřbit-2Bohnický ústavní hřbitov - 3-hřbitBohnický ústavní hřbitov - 7-hřbit-miš
Další fotky
Bohnický ústavní hřbitov - 9-hřbitBohnický ústavní hřbitov - 99-hřbitBohnický ústavní hřbitov - 0-2-hřbit
Dnes, 12:20
Jedná se o anglosaský svátek, jenž vznikl v Irsku a slaví se o den dříve...
Dnes, 07:55
Za 1. republiky se z jeho fórů váleli lidé smíchy a před Hitlerem raději utekl...
Včera, 17:00
Do pražské Nádražní ulice se po rekonstrukci tramvajové trati vrátí provoz. Jako první se sem...
Registr řidičů a vozidel na Vyšehradě
Včera, 15:05
Provoz na pracovištích registru vozidel odboru dopravněsprávních činností, která byla uzavřena z důvodu karantény, bude...
Včera, 13:00
Policie hledá svědky středečního požáru kostela svatého Michala v zahradě Kinských v Praze. Zajímají ji...
Včera, 12:20
Pražský magistrát jedná kvůli epidemiologické situaci o dřívějším otevření zimních nocleháren pro lidi bez domova,...
Včera, 11:00
„Rychle postupující pokrok na Podkarpatské Rusi přináší zkázu celé řadě podobných kostelíků, jejichž niť života...
Včera, 07:35
Více než půl milionu korun. To je částka, kterou si mezi sebou rozdělí žadatelé o...
29.10.2020
Strážníci v Praze za prvních 24 hodin od zavedení zákazu nočního vycházení zjistili 45 případů...
29.10.2020
Řada krátkodobých tramvajových výluk čeká v listopadu obyvatele Prahy. S omezením musejí počítat cestující v řádu dnů. Jako...
Reklama