11℃
Dnes je 21. listopad , svátek má Albert

Bojíme se, že nám znásilní děti! Obyvatelům Prahy 1 jsou sexuální a alkoholoví turisté trnem v oku

Zoufalí jsou starousedlíci žijící v Praze 1. Byty v domech v centru totiž zkupují podnikatelé, kteří je krátkodobě pronajímají turistům. Cizinci se tu podle domácích nechovají zrovna slušně. „V noci ruší křikem, hlasitým hovorem na chodbě, ježděním výtahem sem a tam. Po domě jsou odpadky,“ stěžuje si pro Náš REGION předseda domu v Růžové Petr Městecký.

Dům v Růžové je zhruba tři minut pěšky od hlavního nádraží a pět minut od Václaváku. Ideální lokalita pro turisty mířící za zábavou, alkoholem a děvkami. Což potvrzuje reportérovi Našeho REGIONu předseda vlastníků Petr Městecký. „Tady se neubytovávají rodiny s dětmi nebo Japonci toužící poznávat památky. Sem míří 20členné skupinky mladých a nadržených mužů,“ říká a ukazuje na jeden z bytů, který je krátkodobě pronajímán. „O víkendu přijelo hafo lidí kolem 20 až 30 let, když na ně šla sousedka zaklepat, že dělají bordel, byli do půl těla nazí a málem ji zfackovali,“ vzpomíná na skupinku nepřizpůsobivých sousedů. Podobných Nizozemcům, kteří nedávno napadli číšníka.

Mělo by se krátkodobé ubytování turistů na Praze 1 regulovat?

ROZHODNĚ ANO, musí to rezidenty obtěžovat.
82%
NEVÍM
0%
ROZHODNĚ NE, ať se odstěhují na venkov, Praha patří turistům.
18%

Zvoní ve čtyři ráno

To, co zažívají lidé v severočeských ghettech s nepřizpůsobivými, se od toho, co prožívají Pražané žijící v centru metropole, liší zřejmě jen rozmanitostí národností. „Často do noci ruší křikem a hlasitým hovorem na chodbě, boucháním dveřmi, ježděním výtahem sem a tam, ven a dovnitř, když si zapomenou klíče nebo jich nemají dostatek, zvoní ve čtyři ráno na cizí byty a chtějí se dostat do domu. Po domě je rozlité pití, jídlo, odpadky, všude nechávají špínu, okopávají dveře, zdi, ke všemu se chovají bezohledně,“ seká na adresu víkendových sousedů kadencí kulometu Městecký. Není podle něj výjimečné najít dokonce na chodbě lidské výkaly či třeba dopravní značku.

FOTO: Bytový dům v Růžové – Obyvatelům Prahy 1 vadí nepřizpůsobiví turisté

Bytový dům v Růžové – Obyvatelům Prahy 1 vadí nepřizpůsobiví turisté - IMG_7871 (1)Bytový dům v Růžové – Obyvatelům Prahy 1 vadí nepřizpůsobiví turisté - Petr MěsteckýBytový dům v Růžové – Obyvatelům Prahy 1 vadí nepřizpůsobiví turisté - Petr MěsteckýBytový dům v Růžové – Obyvatelům Prahy 1 vadí nepřizpůsobiví turisté - VýtahBytový dům v Růžové – Obyvatelům Prahy 1 vadí nepřizpůsobiví turisté - Turecký záchod
Další fotky
Bytový dům v Růžové – Obyvatelům Prahy 1 vadí nepřizpůsobiví turisté - Značka

Domácí se bojí, že jim cizí lidé v jejich domě znásilní děti

„Půlka lidí, co tu žijí, se bojí jít do sklepa, co když je tam někdo přepadne. Nikdy nevíme, jestli ten, kdo se nám vecpe do výtahu, je turista, nebo úchyl. Bojíme se pouštět dítě samotné byť jen s odpadky dolů v domě, protože nevíme, jestli ho někdo cizí neznásilní ve výtahu. Courají sem prostitutky, uklízečky, lidi, co perou prádlo, prostě cizí lidi,“ shrnuje obavy muž, jehož manželka se v domě narodila. Krátkodobé pronájmy jsou pro ně noční můrou.

Krátkodobé pronájmy jsou cestou k vylidnění centra metropole

Pan domácí ukazuje na byty, které se pronajímají. „Živnostenskému úřadu nevadí, že se tu dělá bordel, ale že neměli na dveřích bytu cedulky,“ odpovídá rezignovaně na dotaz, jak situaci řeší městská část. Ve vestibulu vchodu pak zavzpomíná na historii a původní výzdobu staletého domu, který patřil jeho tchánovi. Když ukazuje na ozdoby, které turisté zničili, mísí se v jeho hlasu hněv i smutek. „Polovina měděných ozdob byla ukradena nebo zničena. Asi to dali do sběru. Tohle dole jsou repliky ze sádry. Víte, my jsme tady doma. Máme to tu rádi. Ale někdo, kdo se sem přijede na víkend bavit, nemá zájem dodržovat pravidla. V hotelu by si ho usměrnili, tam jsou na to vybavení, ale tady ne. Takže je otázkou času, jak dlouho budeme tomu teroru odolávat, než se centrum od rodilých Pražanů vylidní,“ dodává Městecký.

Jak se k problému staví úřady? Čtěte v příštím čísle.

Před 39 minutami
Lesy hl. m. Prahy přichystaly speciální dárek, kterým si můžete osladit výročí Sametové revoluce.
Včera, 16:44
Výrazné filmy o současném Polsku, polský dokumentární brunch, program pro děti a chutné delikatesy ke...
Včera, 16:39
PragArtWorks uvádí v pořadí již pátou pop-up výstavu na Palmovce, na které se představí 52...
Včera, 16:21
Dokumentární filmy, diskuze a výstavy na téma jídlo a zemědělství budou k vidění 21. listopadu...
Včera, 16:11
Požár dnes ráno poškodil dřevěnou rozhlednu Doubravka v pražských Kyjích. Plameny se hasičům podařilo rychle...
Včera, 15:06
Spolek Ohňostroj pro Prahu, který chce v Praze navzdory rozhodnutí magistrátu uspořádat novoroční ohňostroj, jej...
Včera, 14:24
Policie pátrá po čtrnáctileté Nele Ptáčníkové, která v pondělí odešla ze zařízení Fondu ohrožených dětí...
Včera, 14:05
Pirátský radní Prahy 1 pro majetek a bytovou politiku David Bodeček v otevřeném dopisu vyzval...
Včera, 12:11
První ostatky osob, které zemřely v Praze 4 a ke kterým se nepřihlásili rodinní příslušníci,...
Včera, 08:54
Praha jako evropský domov medúz? Už nic nemožného – v pátek se totiž pro veřejnost...
Reklama