Botanická zahrada: Po jedenapadesáti letech je dostupná bezbariérově

Více jak dvacet let byla přístupna pouze během dnů otevřených dveří. Celoročně je otevřena až od roku 1992. Botanická zahrada v Troje nabízí návštěvníkům přes patnáct tisíc druhů stromů a květin. Nyní je navíc doplněna o bezbariérový vstup.

Nový vstup se nachází na jižní straně zahrady, pod vinicí sv. Kláry. Je určen všem návštěvníkům, nejvíce ho však asi ocení staří lidé, handicapovaní nebo matky s kočárky. Ředitel botanické zahrady Bohumil Černý o bezbariérovém vchodu řekl, že „Vstup také dokonale zapadá do památkově chráněné vinice sv. Kláry, protože je citlivě zasazený pod úroveň terénu.“ Zároveň se vyjádřil, že bezbariérovost byla už dlouhodobým cílem botanické zahrady, jelikož ji ročně navštíví asi deset tisíc lidí s handicapem.

Tento bezbariérový vstup, jenž se nachází nejblíže zastávce hromadné dopravy ze všech, zároveň rovnou nabízí i pokladny a sociální zařízení, a to včetně bezbariérových toalet. Jižní vstup bod vinicí sv. Kláry byl postaven podle návrhu Ladislava Lábuse, architekta a pedagoga na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Celá výstavba tohoto vstupu stála asi šestnáct milionů korun.

Dnes se staví ještě jeden vstup, a to ze západní části, hned u skleníku Fata Morgana. Ten by se měl otevřít na začátku roku 2021. Jeho součástí by měla být také restaurace s venkovní terasou. Výstavby jsou zpožděny asi o půl roku, jelikož se kvůli jarní vlně pandemie koronaviru opozdila dodávka materiálu.

Hlavním vchodem by se měl stát severní u ulice K Pazderkám. Zde by měla být k dispozici kavárna, restaurace, přednáškový sál, ale i subtropický skleník. Je však otázkou, kdy se s tímto projektem začne, protože jeho výstavba by měla stát asi tři sta milionů korun. Zahrada toho však plánuje mnohem víc než jen vstupy. Už letos se tak návštěvníci mohou těšit i na nové expozice. Půjde třeba o výstavbu řeky s vodopádem, jenž bude v novém kaňonu, který by měl navazovat na expozici Amerických prérií, nebo třeba o část japonských mlžných lesů, které obohatí lesní porost.

Dnes, 17:00
Do pražské Nádražní ulice se po rekonstrukci tramvajové trati vrátí provoz. Jako první se sem...
Registr řidičů a vozidel na Vyšehradě
Dnes, 15:05
Provoz na pracovištích registru vozidel odboru dopravněsprávních činností, která byla uzavřena z důvodu karantény, bude...
Dnes, 13:00
Komerční článek
Praha spustila novou kampaň na základě zážitků skutečných lidí z první linie, kteří denně bojují proti...
Dnes, 13:00
Policie hledá svědky středečního požáru kostela svatého Michala v zahradě Kinských v Praze. Zajímají ji...
Dnes, 12:20
Pražský magistrát jedná kvůli epidemiologické situaci o dřívějším otevření zimních nocleháren pro lidi bez domova,...
Dnes, 11:00
„Rychle postupující pokrok na Podkarpatské Rusi přináší zkázu celé řadě podobných kostelíků, jejichž niť života...
Dnes, 07:35
Více než půl milionu korun. To je částka, kterou si mezi sebou rozdělí žadatelé o...
Včera, 17:40
Strážníci v Praze za prvních 24 hodin od zavedení zákazu nočního vycházení zjistili 45 případů...
Včera, 16:20
Řada krátkodobých tramvajových výluk čeká v listopadu obyvatele Prahy. S omezením musejí počítat cestující v řádu dnů. Jako...
Včera, 13:00
Tunelový komplex Blanka čeká dnes v noci mimořádná uzavírka. Projet jím nebude možné až do zítřejších...
Včera, 11:00
Pražský magistrát dokončil opravy rybníku Dolejšák na Zličíně. Práce vyšly město na 5,5 milionu korun.
Reklama