Botanická zahrada začala stavět pavilon za 100 milionů Kč

V jižní části pražské botanické zahrady se začíná stavět nový výstavní pavilon. V jeho dvou budovách bude mimo jiné zázemí pro návštěvníky a zaměstnance zahrady, multifunkční sál a obchod se suvenýry. Veřejnosti se otevře na jaře 2023. Není to ale jediný nový projekt, který zahrada v nejbližší době chystá.

„Výstavní pavilon i provozní objekt jsou navrženy tak, aby se v rámci okolních expozic neuplatňovaly příliš výrazně nebo rušivě. Budou zde využity přírodní materiály a celkově je stavba pojata spíše jako pozadí pro dominantní popínavou zeleň,“ uvedl vedoucí stavebního oddělení botanické zahrady Václav Jůzko. V objektech, které budou mít některé stěny prosklené, bude návštěvnické centrum a technické zázemí pro zaměstnance zahrady. Počítá se také s obchodem se suvenýry a rostlinnými specialitami z botanické zahrady. Ústředním prostorem ve výstavním pavilonu bude multifunkční sál, který má sloužit pro pořádání výstav, přednášek a vzdělávacích akcí. Kvůli výstavbě pavilonu se přesunula pokladna a vstup do zahrady, umístěné v ulici Nádvorní. Ty jsou nově na konci této ulice, blíže vinice svaté Kláry. Výběrová řízení na provedení stavby vyhrála společnost OHL ŽS s návrhem za 99,95 milionů korun bez DPH.

Investice za miliony

Zahrada, kterou ročně navštíví okolo 300 tisíc osob, se chystá do svých areálů a provozu investovat další stovky milionů. Nyní například připravuje nový hlavní vstup na severu areálu z ulice K Pazderkám. Podle náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN) by mělo jít o nízkoenergetickou budovu, ve které bude kavárna, restaurace, přednáškový sál či subtropický skleník. Stavět by se měla začít počátkem roku 2023 a její cena se odhaduje na 300 milionů korun. Od této změny si vedení zahrady slibuje navýšení návštěvnosti na dvojnásobek. Severní vstup odlehčí přetížené Troje a využije potenciálu přilehlých Bohnic.

„Velký projekt, který byl dokončený v letošním roce a již je otevřený je stavba vstupního areálu u skleníku Fata Morgana. Jedná se o moderní areál s novými pokladnami, sociálním zařízením a restaurací s venkovní terasou,“ řekla Našemu REGIONU mluvčí zahrady Michaela Bičíková. „Také dokončujeme vodovod, který do areálu botanické zahrady přivádí vodu z Vltavy,“ dodala Bičíková. Vodovod podle ní vyřeší problém se zdrojem vody a zároveň ušetří drahou pitnou vodu, se kterou se rostliny v botanické zavlažují dosud. V botanické zahradě rovněž začnou letos stavět most, který spojí okolí skleníku Fata Morgana s ostatními částmi areálu zahrady. Zatím musejí návštěvníci při přechodu mezi těmito dvěma částmi vyjít z areálu zahrady ven. „Poblíž přemostění jsou plánovány nové expozice, mimo jiné tzv. evoluční stezka, nebo expozice japonského mlžného lesa. Dále ještě v letošním roce bude zahájena renovace a úprava viničního domku na vinici sv. Kláry, kde vznikne nový degustační prostor,“ přiblížila nejbližší plány zahrady Bičíková.

Botanická zahrada hlavního města byla založena v roce 1969. Celoročně přístupná je od srpna 1992, jde o příspěvkovou organizaci hlavního města. V 90. letech do správy získala vinici sv. Kláry. Před více než 15 lety byl otevřen tropický skleník Fata Morgana.

Soud kvůli skleníku trval 15 let

Za neoprávněný zásah do projektu skleníku Fata Morgana architekta nařídil v loňském roce soud pražské Botanické zahradě zaplatit autorovi díla Zdeňkovi Deylovi jeden a půl milionu korun. Také kvůli těmto úpravám se výsledná cena skleníku navýšila na více než dvě stě milionu korun, podle původního plánu měl tento jedinečný skleník vyjít na desetinu konečné ceny, na dvacet milionů. Deyl se obrátil na Městský soud v Praze, protože zahrada neoprávněně použila jeho dílo a porušila jeho autorská práva. Autor, se kterým tři roky po smlouvy o díle zahrada ukončila spolupráci, některé zásahy viděl až jako platící návštěvník skleníku.

Kvůli desetinásobného zdražení skleníku přišel o funkci ředitele Botanické zahrady botanik Jiří Haager. Ten k považoval Deylův projekt za nehotový, dodaný pozdě a některé návrhy v něm dokonce za nepoužitelné. Deylův soud kvůli skleníku se táhnul celých patnáct let. V minulosti naopak Botanická zahrada požadovala po Deylovi vrátit dvou a půl milionovou zálohu, kterou dostal na vyhotovení projektové dokumentace. I tenkrát soud rozhodl v Deylův prospěch.

Skleník Fata Morgana s plochou téměř 2 tisíce metrů čtverečních a kapacitou 100 návštěvníků představuje několik tropických a subtropických pásem od Austrálie přes Asii až po Ameriku. Autentické ozvučení a osvětlení navozuje atmosféru tropického pralesa a nalézá se v něm největší sladkovodní akvárium v České republice.

Zdroj: vlastní zdroj

Dnes, 12:17
Spolek Občané Prahy 1 protestuje proti výstavbě čtyřpatrového proskleného obchodního domu na náměstí Miloše Formana...
Dnes, 08:18
V Praze bylo ke konci loňského roku hlášeno 90 183 psů, tedy o 4150 více...
Včera, 14:22
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:22
Život v metropoli se neustále zdražuje. Ceny potravin, služeb nebo nájmů jsou nad republikovým průměrem...
3.8.2021
Pražská zoo plánuje investovat zhruba 81 milionů korun do ubikací a výběhů pro velbloudy, voliéry...
3.8.2021
Na hlavních komunikacích v Praze v rámci letošní stavební sezóny probíhá a bude ještě probíhat...
2.8.2021
Transfuzní oddělení Zbraslav (Všeobecné fakultní nemocnice Praha 2) hledá dobrovolné dárce krve, mimo jiné kvůli...
2.8.2021
Po devíti letech se v pražské zoologické zahradě narodilo další mládě velblouda dvouhrbého domácího. Pražské...
2.8.2021
Celý týden zaměstnávala pražské hasiče likvidace následků požáru skladu drogistického zboží v pražské Uhříněvsi minulou neděli....
2.8.2021
Od neděle 1. srpna jezdí řidiči po D1 v úseku Mirošovice – Hvězdonice bez omezení...
30.7.2021
Na dlouhodobě chátrající budovu nádraží Vyšehrad v Praze byla uvalena exekuce a patrně půjde do...
Reklama