Šestka brání rychlému internetu. Radní nechtějí povolit pokládku optických sítí

Když v březnu v Česku vypukla pandemie koronaviru, ukázalo se, že žít bez internetu už lidé nemohou. Využívali počítač pro práci z domova, objednávali si nákupy on-line ve chvílích nejtvrdší karantény, komunikovali s rodinou, děti se díky připojení k internetu mohly na dálku vzdělávat. I kvůli uplynulým měsícům se zdá být rozhodnutí šesté městské části překvapivé.

Radní: Stanoviska budou záporná

V polovině června, tedy v době, kdy se uvolňovala přísná opatření, ale kdy zároveň odborníci varovali před podzimní tvrdší vlnou pandemie, totiž rada městské části přijala usnesení o koncepci elektronických komunikací na území městské části. Souhlasila v něm s tím, že šestka bude do doby vyřešení situace vydávat záporná stanoviska k žádostem o nové uložení telekomunikačních optických sítí.

Místostarostu Jakuba Stárka (ODS) potom kolegové radní pověřili tím, aby vyvolal jednání s Českým telekomunikačním úřadem, na základě kterého vzejdou „koncepční pravidla pro vstupy do veřejného prostoru za účelem ukládání a budování telekomunikačních sítí“.

Místní firma investuje jinde

O tom, co to v praxi znamená, se přesvědčil například poskytovatel vysokorychlostního internetu společnost Pe3ny.net. Jak už název napovídá, jde o firmu původně lokální, která provozuje plošné optické sítě na šestce v oblastech Petřiny, Červený Vrch, Dědina, Břevnov, Pohořelec a Ruzyně.

Absurdní na celé situaci je, že místní firma musí nyní směřovat investice do pokrytí vysokorychlostním internetem do jiných částí Prahy – pokryla třeba Radlice, Košíře nebo Holešovice – než do své mateřské městské části. Pe3nám.net totiž šestkový stavební úřad opakovaně vydal záporné stanovisko k žádosti o územní rozhodnutí, které je potřeba k tomu, aby byly „kabely do země položeny“. Opakovaně dostali dokumenty k přepracování s důvody, které jsou podle firmy absurdní, možná až protiprávní. Přesto vždy vše doplnili a čekali dalších několik měsíců, než dostali záporné stanovisko znovu. Potom bylo územní rozhodnutí zcela zamítnuto.

Na šestce se rozšíří parkovací zóny. Za peníze zaparkujete na Hanspaulce a Ořechovce

Zjednodušeně řečeno územní rozhodování, co se pokládky telekomunikačních sítí týče, probíhá tak, že poskytovatel osloví projektanta a zadá mu zpracování řešení připojované oblasti. Projektant připraví návrh trasy a následně musí oslovit všechny orgány státní správy a správce inženýrských sítí, které jsou dotčené a obstarat od nich potřebná vyjádření. Svazek dokládající projednání stavby potom putuje na stavební úřad, který má návrh prozkoumat a buď vyzvat k doplnění žádosti, nebo řízení zahájí. Doplnění však lze požadovat jen jednou.

„Tady to ale fungovalo tak, že my to doplnili, úřad znovu požádal o další doplnění a nakonec řízení zastavil,“ popisuje firma s tím, že nejde o to, že by stavební úřad bránil v pokládání optických kabelů jen této společnosti, ale obdobně jsou na tom na základě zkušeností ze spolupráce i jiní operátoři.

Za pravdu dalo ministerstvo

„Nakonec jsme se odvolali na magistrát, ten nám dal za pravdu spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu, se kterým odvolání konzultoval z důvodu hromadění odvolání z Prahy 6 i od jiných operátorů s tím, že stavební úřad nejedná správně. Ještě před vyjádřením k odvolání se však Praha 6 pojistila zmíněným usnesením rady,“ popisuje Marek Toman ze společnosti Pe3ny.net.

Výtky byly podle Tomana nepochopitelné. Jednou z nich bylo třeba to, že společnost nekoordinuje, tedy že se nedomlouvá s ostatními operátory nebo třeba plynaři, vodovody či dalšími síťaři, aby „kopání do země“ sloučili a do chodníků se kopalo co nejméně.

Místostarosta: Nulová koordninace

Tím argumentuje i místostarosta Jakub Stárek (ODS). „Nulová koordinace slaboproudařů – zpravidla co se týče rozvodu optických kabelů pro internet, televizi atd. – vyčerpala naši trpělivost natolik, že jsme jako zástupci občanů řekli ,ne‘ divokému rozkopávání našich chodníků,“ tvrdí s tím, že k dnešnímu dni jsou na stole žádosti na více než 100 km rozkopaných ulic. „Na vině jsou i díry v zákonech, a slaboproudaři si tak pokládají prázdné plastové trubky a nepotřebují k tomu skoro žádné povolení,“ dodává.

Marek Toman to ale odmítá: „Toto není pravda, potřebujme úplně normální územní rozhodnutí, jen v něm nemusejí a ani dle vyjádření magistrátu a Ministerstva průmyslů nemají být uvedeny kabely a napojení kvůli budoucí flexibilitě.“ A to, že je zájem od operátorů položit 100 km nových tras, podle něho pouze vypovídá o nutnosti modernizovat telekomunikace, poznamenává Toman a dodává, že by poskytovatelé internetu byli sami proti sobě, kdyby nekoordinovali. „My jsme malá firma a koordinovat je pro nás důležité, protože se potom s ostatními dělíme o náklady. S výkopy souvisí zábory, nové povrchy a tak dále. Čím víc nás je, tím menší výdaje pro nás,“ odmítá výtku.

Šestka má vlastní geoportál. Ukazuje, kde jsou kontejnery, hřiště i lavičky

Podle něho navíc k žádnému živelnému rozmachu bez koordinací v posledních pěti letech nedocházelo. „Realizované plošné akce z posledních cca pěti let spolupráce jsou: Břevnov tři etapy výstavby společně UPC+Pe3ny+Cetin, Dědina 3 etapy výstavby Pe3ny+UPC+A1m, Pohořelec UPC+Pe3ny a další menší akce v rámci různých koordinací,“ vypočítává Marek Toman.

Podle něho má firma momentálně největší potíže s pokládkou kabelů, a tudíž připojením lidí na rychlý internet, v oblasti Dejvic Na Valech, které měly být první etapou plošného síťování, kde je po technologické stránce stávající situace nejhorší, protože je zde dostupný internet o reálné rychlosti maximálně 5Mb/s.

Velká potřeba rychlého internetu

„Usnesení rady z poloviny června je v podstatě směšné vzhledem k tomu, že všem bylo jasné, že na podzim bude epidemie a s ní velká potřeba rychlého internetu zase aktuální,“ míní Toman s tím, že kdyby bylo územní rozhodnutí schváleno, mohli teď být lidé Na Valech pracující v homeoffice nebo děti učící se na dálku připojeni na optickou síť. „Kdyby vše šlo tak, jak mělo, dnes mohly být komplet Dejvice na optice.“

Během první vlny pandemie koronaviru se totiž ukázalo, že problém s připojením nemají ani tak šestkové školy (většinu škol totiž připojily Pe3ny.net za speciálních podmínek na optickou sít v jejich programu Giga do škol). „Ale je to především nekvalitní domácí připojení na straně žáků které ztěžuje výuku,“ míní Marek Toman.

Projekt Mezi námi spojuje seniory a děti

Děti a senioři se propojují díky povídání a čtení

Ostatně internet nyní potřebují k životu nejen mladí, ale i senioři ze šestky a pro ně Pe3ny.net nachystaly před sedmi lety nejen speciální levný tarif, ale také speciální přístup u technické podpory. Ve firmě dokonce platí nepsané pravidlo, že každý klient se seniorským tarifem má jako bonus nárok na jeden bezplatný servisní výjezd měsíčně, i když je problém způsobený třeba vlastním přičiněním.

„V současné době je jedním z prioritních záměrů Evropské unie pokrytí svého území vysokorychlostním internetem. Na budoucí dotační období jsou na tento záměr vyčleněny nemalé prostředky. K této politice se samozřejmě hlásí i Česká republika (v rámci vládní strategie Digitální Česko 2,0 pozn. red.), přestože naplnění této myšlenky doposud poněkud pokulhávalo. Praha 6 by měla jít zcela jistě stejným směrem a realizaci tohoto záměru se snažit podpořit. Nicméně usnesení přijaté během letošního léta o tom, že MČ Praha 6 nebude v této chvíli vydávat kladná stanoviska k uložení optických kabelů, je poněkud zvláštní. Podobné opatření vzbuzuje dojem, jako by v zákulisí byl připravován nový dodavatel této služby,“ spekuluje o přístupu šesté městské části opoziční zastupitel Prahy 6 Roman Mejstřík (ANO).

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Včera, 18:20
Děti ze školek v šesté městské části připravily seniorům a seniorkám z domovů a léčeben dlouhodobě nemocných...
Včera, 17:41
Pražský magistrát vypsal tendr na dodávku laviček a košů v designu, který v roce 2017...
Včera, 16:20
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 16:20
Jedna z restaurací v pražských Kunraticích ve čtvrtek otevřela navzdory vládnímu zákazu. Na místo proto...
Včera, 12:20
Pražský magistrát má hotovou studii promenády s parkem plánované namísto železniční trati mezi Vršovicemi a...
Včera, 11:00
Každá cesta ven se v této době omezila již jen na nákup nebo práci. Procházka...
Včera, 08:59
Hlavní město v příštím roce vydá o miliardu korun více na fungování pražské integrované dopravy...
Hlavní nádraží Praha
Včera, 07:35
Nová čtyřkolejná železniční trať z Vršovic na Zahradní Město, kterou vybudovala Správa železnic (SŽ) při...
26.11.2020
Rozpočet hlavního města na příští rok počítá s příjmy a výdaji 87,8 miliardy korun, což...
26.11.2020
Vedení třetí pražské městské části se od pondělí rozhodlo rozšířit úřední hodiny nad rámec deseti...
bezdomovectví_ilustrační obrázek
26.11.2020
Nevládní organizace Naděje zahájí 1. prosince zimní pomoc pro lidi bez domova v Praze, Středočeském,...
Reklama