Břevnovská poliklinika není památkou, rozhodlo o tom ministerstvo

Poliklinika Pod Marjánkou není kulturní památkou. Stavba, která je ve velmi špatném stavu, zaměstnává šestkové politiky už řadu let. Teď by však už nic nemělo bránit zamýšlené rekonstrukci.

„Dne 13. 9. 2019 nabylo právní moci rozhodnutí Ministerstva kultury o neprohlášení souboru ‚poliklinika Pod Marjánkou‘ v Praze 6 – Břevnově za kulturní památku. V průběhu nového
prvoinstančního řízení byly zjištěny nové skutečnosti ve věci aktuálního stavebně-technického stavu dotčeného objektu. Sanace a statické zajištění železobetonových konstrukcí bude
znamenat takové zásahy do pohledových částí budovy, že již nebude možné v dostatečné míře zachovat památkové hodno ty, pro které byl objekt navržen za kulturní památku,“ sdělila Ivana Awwadová z tiskového oddělení kanceláře ministra kultury.

Problém, co s Břevnovským mrakodrapem, byl vyřešen. Zbourali ho

Původně to přitom vypadalo, že ministerstvo památkovou ochranu pro budovu polikliniky chce, dokonce dvakrát jí totiž památkovou ochranu „přikleplo“. Praha 6 se však odvolala. „Osobně mi přijde absurdní, že by to měla být památka. Je to stavba určená ke zdravotnickému účelu, nemůžeme z toho dělat muzeum,“ komentoval úsilí o prohlášení budovy památkou před dvěma lety starosta Ondřej Kolář (TOP 09), za jehož vedení radnice vznikla idea, že se na Břevnov přesune léčebna dlouhodobě nemocných z Chittussiho ulice. Plány však zastavily právě pokusy o prohlášení polikliniky památkou.

Nepotřebujeme glejt památkové ochrany

„To, že poliklinika je součástí zásadní historické paměti a neodmyslitelnou součástí celého Břevnova a Prahy 6, nemusíme snad ani diskutovat a nepotřebujeme na to glejt památkové
ochrany. Mnohem zásadnější je, že od doby převzetí polikliniky roku 2016 zpět do správy MČ Prahy 6, konkrétně si to vzal na starost starosta Kolář osobně, je poliklinika stále v dezolátnějším stavu, roky se do ní neinvestovalo, ač peníze byly z magistrátu vyčleněny,“ míní Ondřej Chrást, opoziční zastupitel Pirátů.

Podle něho právě starosta Ondřej Kolář nese přímou odpovědnost od roku 2016, kdy v poliklinice, dle slov z předávacího protokolu, nebyly zjištěny závažné stavebně-technické závady. „V roce 2019 je dle nových posudků poliklinika na spadnutí a máme dát bezmála 700 milionů na její generální rekonstrukci, nebo ji raději zbourat a stavět novou za ještě více. Co bude dál, nikdo neví a vše směřuje opět k velkému průšvihu,“ doplňuje.

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
výstava JUDr. Milada Horáková a největší politický proces
Dnes, 12:47
Do 24. srpna bude instalována plenérová výstava "Nezapomeňte na mne. JUDr. Milada Horáková a největší...
Dnes, 10:53
Fungoval roku 1620 na Bílé hoře lyžařský vlek? Jak dopadla play off pro české stavy?...
Včera, 15:31
Ve středu ráno hořelo ve dvou domech ve Strojnické ulici v pražských Holešovicích.
Včera, 10:59
Tak tenhle týden nám pšenka moc nepokvete. Koncertů je jak šafránu.
Včera, 09:46
V rámci podpory kulturních institucí v době po koronavirové krizi se hlavní město rozhodlo umožnit...
29.6.2020
Kvůli rostoucímu počtu případů koronaviru v lokálních ohniscích stát od úterý zpřísní některá omezení na...
29.6.2020
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) má negativní i druhý test na covid-19. Nařízená karanténa mu...
29.6.2020
Festival psího masa v čínském městě Jü-lin pořádně hnul žlučí Jiřímu Pospíšilovi (TOP09). Zvířata zde...
27.6.2020
Koronovavirová pandemie tvrdě zasáhla kulturu, nejinak tomu je v případě Musea Kampa. Přesto je tu...
27.6.2020
Plány na změny v pražské infrastruktuře i výstavba chybějících bytů nejsou jen palčivou otázkou dnešních...
Reklama