Břevnovská poliklinika není památkou, rozhodlo o tom ministerstvo

Poliklinika Pod Marjánkou není kulturní památkou. Stavba, která je ve velmi špatném stavu, zaměstnává šestkové politiky už řadu let. Teď by však už nic nemělo bránit zamýšlené rekonstrukci.

„Dne 13. 9. 2019 nabylo právní moci rozhodnutí Ministerstva kultury o neprohlášení souboru ‚poliklinika Pod Marjánkou‘ v Praze 6 – Břevnově za kulturní památku. V průběhu nového
prvoinstančního řízení byly zjištěny nové skutečnosti ve věci aktuálního stavebně-technického stavu dotčeného objektu. Sanace a statické zajištění železobetonových konstrukcí bude
znamenat takové zásahy do pohledových částí budovy, že již nebude možné v dostatečné míře zachovat památkové hodno ty, pro které byl objekt navržen za kulturní památku,“ sdělila Ivana Awwadová z tiskového oddělení kanceláře ministra kultury.

Problém, co s Břevnovským mrakodrapem, byl vyřešen. Zbourali ho

Původně to přitom vypadalo, že ministerstvo památkovou ochranu pro budovu polikliniky chce, dokonce dvakrát jí totiž památkovou ochranu „přikleplo“. Praha 6 se však odvolala. „Osobně mi přijde absurdní, že by to měla být památka. Je to stavba určená ke zdravotnickému účelu, nemůžeme z toho dělat muzeum,“ komentoval úsilí o prohlášení budovy památkou před dvěma lety starosta Ondřej Kolář (TOP 09), za jehož vedení radnice vznikla idea, že se na Břevnov přesune léčebna dlouhodobě nemocných z Chittussiho ulice. Plány však zastavily právě pokusy o prohlášení polikliniky památkou.

Nepotřebujeme glejt památkové ochrany

„To, že poliklinika je součástí zásadní historické paměti a neodmyslitelnou součástí celého Břevnova a Prahy 6, nemusíme snad ani diskutovat a nepotřebujeme na to glejt památkové
ochrany. Mnohem zásadnější je, že od doby převzetí polikliniky roku 2016 zpět do správy MČ Prahy 6, konkrétně si to vzal na starost starosta Kolář osobně, je poliklinika stále v dezolátnějším stavu, roky se do ní neinvestovalo, ač peníze byly z magistrátu vyčleněny,“ míní Ondřej Chrást, opoziční zastupitel Pirátů.

Podle něho právě starosta Ondřej Kolář nese přímou odpovědnost od roku 2016, kdy v poliklinice, dle slov z předávacího protokolu, nebyly zjištěny závažné stavebně-technické závady. „V roce 2019 je dle nových posudků poliklinika na spadnutí a máme dát bezmála 700 milionů na její generální rekonstrukci, nebo ji raději zbourat a stavět novou za ještě více. Co bude dál, nikdo neví a vše směřuje opět k velkému průšvihu,“ doplňuje.

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Dnes, 09:59
Srážka dvou vlaků, při níž přišlo o život 42 cestujících, se stala v pražských Kbelích...
Dnes, 09:05
Entomologové žádají veřejnost o pomoc při hledání denních motýlů na území hlavního města Prahy. Do...
Dnes, 07:38
V rychlém sledu po květnovém otevření prvních čtyř tříd tzv. Center interaktivní výuky otevřelo ve...
Včera, 17:50
Klasický titul Cyrano z Bergeracu v novém přebásnění, světovou premiéru původní hry Srpnové světlo napsanou...
Včera, 13:11
Letní dovolenou „odpískala“ letos řada lidí kvůli pandemii koronaviru. Jednoduše se bojí vycestovat k moři....
Včera, 08:07
Tradičním cílům rodinných výletů – klasickým zoologickým zahradám – v poslední době roste zdatná konkurence....
8.7.2020
V rámci podpory kulturních institucí v době po koronavirové krizi se hlavní město rozhodlo umožnit...
8.7.2020
Národní muzeum otevřelo 2. července v pořadí už čtvrtou „pokoronavirovou“ výstavu, tentokrát s názvem Poklady...
7.7.2020
Malostranská beseda v červenci absentuje, přesněji se soustředí na program na Střeleckém ostrově. Muzika ale...
7.7.2020
Hlavní město schválilo dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace...
Reklama