Břevnovský klášterní pivovar uvařil „cyklistické“ pivo se jménem mučedníka Adalberta. Víte, že je to nejstarší pivovar u nás?

Další fotky

„Pár let jsme to slibovali, ale nakonec jsme slib dodrželi. Uvařili jsme Adalbert ale 8 %. Lehké letní pivo, osvěžující, příjemně hořké s výraznějším aromatem tropického ovoce,“ hlásí břevnovský pivovar na svém facebooku.

Čím je tento ale speciální? Kromě nižší stupňovitosti a menšího obsahu alkoholu (3,5 %) lze vypíchnout použití ovsa. Díky němu má toto pivo trochu větší zákal a v chuti je cítit jemu typická suchost, která je však zase vyvážena vyšším podílem sladu mnichovského.

Břevnovský pivovar uvařil na poctu arciopata pochoutku. Pivo dozrávalo měsíc v ležáckém tanku

Jmenuje se po něm pivo, přitom vystupoval proti alkoholismu

Adalbert je biřmovací jméno sv. Vojtěcha (asi 956 Libice nad Cidlinou – 997 Truso, Polsko) z rodu Slavníkovců, zakladatele kláštera a druhého pražského biskupa. Vystupoval proti některým jevům v tehdejší společnosti, které se neslučovaly s církevním učením, zejména proti pohanství, obchodování s křesťanskými otroky, kněžskému manželství a považme – velmi rozšířenému alkoholismu.
Byl zabit, když jako misionář působil na území pohanských Prusů, a je proto římskokatolickou církví považován za mučedníka.

Kéž by hospodské stoly vyprávěly, jak se rodila historie. Osudy slavných hospod se sešly v jedné knize

Pravděpodobně nejstarší český pivovar

Obecně se má za to, že Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha je nejstarším pivovarem u nás. Klášter byl (podle falšované zakládací listiny) založen v roce 993.

Sládkem tu byl i Český král

Výstavba nového pivovaru proběhla v místech mezi Pivovarským rybníkem a Kaštanem proběhla v roce 1720.
Klášter neprovozoval pivovar sám, ale pronajímal jej různým pachtýřům na dobu obvykle 6 let. V 19. století se zde vystřídala řada sládků, třeba slavný Petr Faster, (1801 v Domažlicích – 1868 v Břevnově) přezdívaný Český král, revolucionář z roku 1848, majitel restaurací a hotelu, jehož bratr Method byl v Břevnově farářem. Pivovar měl kapacitu 5 tisíc hl piva ročně. V roce 1889 byl zrušen, zbourán pak kolem r. 1950 při budování Patočkovy ulice.

Proběhl festival pivo a burger! Zakousnout jste se mohli do šťavnatého burgeru na Karlínském náměstí

Zařízení Břevnovského klášterního pivovar sv. Vojtěcha je převážně české výroby a je si ho možné prohlídnout v rámci exkurze nebo při nákupu piva. Kapacita zařízení je 3000 hektolitrů piva ročně. Vedle klasického ležáku se vyrábí řada speciálních druhů piva s využitím různých druhů sladů, chmelů i kvasnic. Některá silná piva zrají v dřevěných sudech. Klášterní piva se prodávají pod značkou Břevnovský Benedict. (Svatý Benedikt je zakladatelem řádu benediktýnů, který v Břevnově sídlí, je to nejstarší mužský řád u nás). Vyráběná piva je možné koupit přímo v pivovaru a od nového roku především v prodejně na nové fortně kláštera nebo ve výčepu.

FOTO: Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha - OLYMPUS DIGITAL CAMERABřevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha - 2 P1170308 miBřevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha - 3 P1170320Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha - 4 P1170317Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha - 5 9A P1170325ff
Další fotky
Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha - 6 1170327Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha - 7 P1170352Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha - 8 P1070501miBřevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha - OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Včera, 19:01
Vedení hlavního města zamýšlí částečné otevřít Šlechtovu restauraci v dubnu letošního roku. V současné době...
Včera, 12:01
Objekt, který obyvatelé Prahy 10 dosud znali spíše jako Waldesovo muzeum nebo Galerii Deset, nese...
Včera, 09:01
Luxusní byty Prague Marina II, stojící v aktivní zátopové zóně v Holešovicích, byly postaveny v...
Včera, 07:11
V neděli 1. března se - pod podtitulem "Nechceme jít cestou Maďarska a Polska" -...
15.2.2020
Praha 10 vypíše další ročník projektu Moje stopa, ve kterém mohou obyvatelé městské části v...
15.2.2020
Pražští silničáři vyjížděli od začátku listopadu zatím ke čtyřem závažnějším problémům způsobeným zimou. Další čtyři...
15.2.2020
Termín ukončení opravy plánuje Technická správa komunikací na konec července letošního roku.
15.2.2020
Hyzdí ulice a zabírají parkovací místa. Zbavovat se autovraků jde kvůli současné definici těžko. Primátor...
15.2.2020
Železnici v hlavním městě loni využilo 161.495 cestujících za jeden pracovní den. Předloni to bylo...
15.2.2020
Ve středu 22. ledna byla odhalena pamětní desky paní Marianne Golz-Goldlust, popravené kvůli pomoci perzekvovaným...
Reklama