Břevnovský klášterní pivovar uvařil „cyklistické“ pivo se jménem mučedníka Adalberta. Víte, že je to nejstarší pivovar u nás?

Další fotky

„Pár let jsme to slibovali, ale nakonec jsme slib dodrželi. Uvařili jsme Adalbert ale 8 %. Lehké letní pivo, osvěžující, příjemně hořké s výraznějším aromatem tropického ovoce,“ hlásí břevnovský pivovar na svém facebooku.

Čím je tento ale speciální? Kromě nižší stupňovitosti a menšího obsahu alkoholu (3,5 %) lze vypíchnout použití ovsa. Díky němu má toto pivo trochu větší zákal a v chuti je cítit jemu typická suchost, která je však zase vyvážena vyšším podílem sladu mnichovského.

Břevnovský pivovar uvařil na poctu arciopata pochoutku. Pivo dozrávalo měsíc v ležáckém tanku

Jmenuje se po něm pivo, přitom vystupoval proti alkoholismu

Adalbert je biřmovací jméno sv. Vojtěcha (asi 956 Libice nad Cidlinou – 997 Truso, Polsko) z rodu Slavníkovců, zakladatele kláštera a druhého pražského biskupa. Vystupoval proti některým jevům v tehdejší společnosti, které se neslučovaly s církevním učením, zejména proti pohanství, obchodování s křesťanskými otroky, kněžskému manželství a považme – velmi rozšířenému alkoholismu.
Byl zabit, když jako misionář působil na území pohanských Prusů, a je proto římskokatolickou církví považován za mučedníka.

Kéž by hospodské stoly vyprávěly, jak se rodila historie. Osudy slavných hospod se sešly v jedné knize

Pravděpodobně nejstarší český pivovar

Obecně se má za to, že Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha je nejstarším pivovarem u nás. Klášter byl (podle falšované zakládací listiny) založen v roce 993.

Sládkem tu byl i Český král

Výstavba nového pivovaru proběhla v místech mezi Pivovarským rybníkem a Kaštanem proběhla v roce 1720.
Klášter neprovozoval pivovar sám, ale pronajímal jej různým pachtýřům na dobu obvykle 6 let. V 19. století se zde vystřídala řada sládků, třeba slavný Petr Faster, (1801 v Domažlicích – 1868 v Břevnově) přezdívaný Český král, revolucionář z roku 1848, majitel restaurací a hotelu, jehož bratr Method byl v Břevnově farářem. Pivovar měl kapacitu 5 tisíc hl piva ročně. V roce 1889 byl zrušen, zbourán pak kolem r. 1950 při budování Patočkovy ulice.

Proběhl festival pivo a burger! Zakousnout jste se mohli do šťavnatého burgeru na Karlínském náměstí

Zařízení Břevnovského klášterního pivovar sv. Vojtěcha je převážně české výroby a je si ho možné prohlídnout v rámci exkurze nebo při nákupu piva. Kapacita zařízení je 3000 hektolitrů piva ročně. Vedle klasického ležáku se vyrábí řada speciálních druhů piva s využitím různých druhů sladů, chmelů i kvasnic. Některá silná piva zrají v dřevěných sudech. Klášterní piva se prodávají pod značkou Břevnovský Benedict. (Svatý Benedikt je zakladatelem řádu benediktýnů, který v Břevnově sídlí, je to nejstarší mužský řád u nás). Vyráběná piva je možné koupit přímo v pivovaru a od nového roku především v prodejně na nové fortně kláštera nebo ve výčepu.

FOTO: Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha

Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha - OLYMPUS DIGITAL CAMERABřevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha - 2 P1170308 miBřevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha - 3 P1170320Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha - 4 P1170317Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha - 5 9A P1170325ff
Další fotky
Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha - 6 1170327Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha - 7 P1170352Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha - 8 P1070501miBřevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha - OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Dnes, 18:35
Vladimír Holan (16. září 1905 v Praze – 31. března 1980 tamtéž) byl jeden z...
Dnes, 16:40
Pankrácké náměstí je jedno ze tří hlavních kandidátů, kam by chtěl pražský magistrát umístit slavnou...
Dnes, 12:20
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 12:20
V pilotním provozu testuje šestá městská část službu pro osoby se sluchovým handicapem. Využít ke komunikaci...
Včera, 18:35
Do veřejného prostoru se znovu vrací nápad na zpoplatnění vjezdu do centra Prahy. Týkat by...
Khamoro 2018
Včera, 16:40
Ačkoli kvůli šíření infekce covid-19 má letošní, již dvaadvacátý, ročník Světového romského festivalu Khamoro komornější...
Včera, 14:30
Podle mimořádné otevírací doby fungují pražské pobočky městské knihovny, kterých je v metropoli více než čtyři...
Včera, 07:55
Nestává se často, abychom informovali o jedněch zamčených vratech. Ale – co kdyby jste si...
18.9.2020
Mistrovství Evropy ve vodním slalomu. To je událost, jež obvykle zaplní tribuny, letos však bude...
18.9.2020
Vinobraní na Máchalce na Proseku dvě desítky let drželo tradici souběhu se Svatováclavskou poutí, která...
18.9.2020
K požáru v bytě v ulici Na Květnici došlo poslední srpnový večer v pražských Nuslích.
Reklama