Brno staví vlastní metro. Jaké budou mezi brněnským a pražským metrem rozdíly?

Další fotky

Pražské metro tvoří páteřní síť městské hromadné dopravy v Praze. Jde o nejrychlejší způsob, jak se dopravovat po městě a za den přepraví milion cestujících. Brno se nyní také rozhodlo pro výstavbu vlastního metra v hodnotě třiadvaceti miliard. Jaké budou mezi pražským a brněnským metrem rozdíly? 

Tak trochu jiné metro

V případě Brna nepůjde o klasické metro, jaké známe z Prahy. Půjde o takzvaný severojižní diametr, který propojí celé město napříč zastávkami, obce Tišnov a Slavkov pak propojí vlaky, které by měly jezdit jednou za půl hodiny. Metro by jelo každých pět minut.

Škodovka zvyšuje produkci, zaměstnanci kolabují. Sanitky je odvážeji přímo z provozu. Můžou za to 18hodinové směny a přepracování, tvrdí zaměstnanci

Brněnské metro by mělo stát třiadvacet miliard, už má hotové i jízdní řády, stavět se ale začne nejdříve v roce 2020.

Soupravy, které budou mít podobu vlaků, spíše než „klasického“ metra, by od severu k jihu projely celkem patnáct zastávek, z toho sedm pod zemí.  Celková délka trasy Severojižního diametru má být 16,9 kilometrů, z toho trasa v tunelech má měřit 6,5 kilometrů. Na mostech pak 1,1 kilometru.

FOTO: I takhle vypadaly dřívější soupravy

I takhle vypadaly dřívější soupravy - TECH005I takhle vypadaly dřívější soupravy - STA035I takhle vypadaly dřívější soupravy - NEJ014I takhle vypadaly dřívější soupravy - LIDE006I takhle vypadaly dřívější soupravy - LIDE004
Další fotky
I takhle vypadaly dřívější soupravy - TECH007I takhle vypadaly dřívější soupravy - LIDE003

Diametr by se měl napojit na plánované nové brněnské nádraží, což je stavba, která s novým „metrem“ úzce souvisí. V severní části metra, kde by byla jako konečná stanice metra Řečkovice, by mohli cestující pokračovat na sever do Tišnova, na Hradčany, Čebín, Kuřim a Českou. Na jihu bude konečnou zastávkou Chrlice, odkud budou cestující moci do Sokolnice, Újezdu u Brna, Hostěrádek-Rešova, Zbýšova, Křenovice a Slavkova u Brna.

V sobotu dojde k úplnému uzavření stanice metra Muzeum. Na jak dlouho?

Pražské metro má dnes 60 kilometrů

I když je pražské metro třikrát delší než plánované brněnské, je možné, že i tam se bude postupně rozšiřovat. Oněch 60 kilometrů se nepodstavilo ze dne na den. Pražské metro je prý sedmé nejvytíženější v Evropě. Dohromady obsahuje 57 stanic, 3 z nich jsou přestupní. Skládá se ze tří tras A, B a C. Podle zkušenosti Pražáků jezdí nejrychleji „céčko“.

Nejvíce cestujících proudí v zastávkách, kde je možný přestup na povrchovou dopravu. Přes I. P. Pavlova projde v ranní špičce až 21 700 cestujících, na Můstku je to 55 tisíc cestujících. Na Florenci se vystřídá až 47 200 cestujících a v Dejvické kolem 30 300 pasažérů. Vzhledem k vysoké vytíženosti pražské metro vypravuje v ranní špičce 445 vozů, v sedle 254 a o víkendech 165.

Krnáčová končí. Primátorka „zpovykaných Pražanů“ odchází z politiky

Ve všední dny jezdí metro každé 3 minuty, o víkendech každých 8 minut.

Zajímavostí je, že první stanicí metra bylo v roce 1967 Hlavní nádraží. Za celou historii se v metru vysřídala celá řada dnes již historických souprav.

Pohozená krabice v lesíku ukrývala malá štěňata. Jak to s nimi dopadlo?

 

Včera, 19:54
Transfuzní oddělení Zbraslav (Všeobecné fakultní nemocnice Praha 2) hledá dobrovolné dárce krve, mimo jiné kvůli...
Včera, 13:00
Po devíti letech se v pražské zoologické zahradě narodilo další mládě velblouda dvouhrbého domácího. Pražské...
Včera, 10:30
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 10:30
Celý týden zaměstnávala pražské hasiče likvidace následků požáru skladu drogistického zboží v pražské Uhříněvsi minulou neděli....
Včera, 09:39
Od neděle 1. srpna jezdí řidiči po D1 v úseku Mirošovice – Hvězdonice bez omezení...
30.7.2021
Na dlouhodobě chátrající budovu nádraží Vyšehrad v Praze byla uvalena exekuce a patrně půjde do...
30.7.2021
Policisté zadrželi muže, který loni v září prohodil zavřeným oknem ubytovny zápalnou lahev. V té...
30.7.2021
Česká televize uvedla před nedávnem rozhovor svého zpravodaje v Londýně Bohumila Vostala se sochařkou Charlotte...
28.7.2021
Rozhledna Šiška a stejnojmenná kavárna ozvláštňují pražský park Ladronka od loňského podzimu. Jedenáct metrů vysoká...
27.7.2021
Hlavní město zajišťuje na zvláště chráněných územích metropole přírodě šetrné obhospodařování svých pozemků s pomocí tří...
27.7.2021
Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost provozovatelů pivních kol a magistrát může zakázat v metropoli...
Reklama