Brutální vrah dcery spisovatele Ondřeje Neffa půjde letos na svobodu

Populárního spisovatele Ondřeje Neffa (75) potkala ta nejděsivější tragédie, kterou může rodič zažít. Jeho milovanou dceru z prvního manželství Irenu (nar. 1979), která měla elán a smělé životní plány, brutálně zavraždil dne 23. února 2008 její manžel Robert Novák (59). Bylo jí pouhých 27 let. Letos by měl jít její vrah na svobodu. Nezahojené rány opět ožívají.

V těchto dnech Náš REGION kontaktoval Ondřeje Neffa. Ten se nejprve omluvil, že nemá čas, poté odpověděl na naši sms, že se k případu už nebude vracet. „Nezlobte se, ale nemám zájem to rozmazávat. Omlouvám se. Neff,“ uvedl doslova. K tomu upřímně není co dodat. 

Týral těhotnou manželku

Manželství Ireny Neffové a Roberta Nováka bylo zpočátku téměř idylické. Měli běžné starosti jako každý jiný. Narodila se jim dcera Dominika a plánovali další dítě. Alespoň tak to vypadalo při pohledu zvenčí. Později ale vyšlo najevo, že ji její manžel šikanoval a choval se k ní hrubě, což už bylo hluboko za hranicí domácího násilí. Podle žaloby a verdiktu soudu ji měl dokonce mlátit squashovou pálkou. A to i v době, kdy byla Irena v pokročilém stádiu těhotenství. Irena si však chování manžela nenechala líbit. Nejprve se svěřila své dobré kamarádce, potom se začala bránit. 

Násilí a teror na ženě

Uplynulo pár let. Irena a Robert podle všeho začali prožívat hlubokou manželskou krizi. Většina střetů končila „drsnými“ hádkami. Jednoho dne Irena svému muži oznámila, že se chce rozvést. To byl pro Roberta šok, rozvod hystericky odmítal a málem zdemoloval celý byt. Před senátem Městského soudu Praha v roce 2008 vypovídala také psycholožka, kterou Irena před smrtí pravidelně navštěvovala.  Podle její výpovědi byl rozchod nevyhnutelný, protože Irena byla obětí domácího násilí a psychického teroru. Rozvést se už nestihla. Agresivní muž rozhodl o jejím tragickém osudu a dne 23. února 2008 svoji manželku zavraždil. Kolem krku jí omotal kabel od videa. Ireně bylo pouhých 27 let. 

Jak se rodí kanibal. Příběh nejbrutálnějšího českého sériového vraha

Vrah předstíral zmizení manželky

Ihned po vraždě se Robert Neff Novák rozhodl, že za sebou zamete stopy. Někdy v noci v Rudné u Prahy vykopal hlubokou jámu, kam tělo Ireny ukryl. Hned druhý den se po manželce začal „shánět“. Ptal se příbuzných a známých, jestli ji někde nespatřili. Tvrdil, že utekla. Dokonce vyrobil transparent, na kterém bylo doslova uvedeno: „Prosím o pomoc při hledání mé ženy Ireny Neffové. Z domova odešla ráno v neděli 24. února 2008 a od té doby ji společně s osmnáctiměsíční dcerou Dominikou postrádáme,“ stálo tehdy na plakátech, které Irenin manžel Robert Novák (51) vylepoval v okolí bydliště na pražském Smíchově, snažil se tím přesvědčit veřejnost i policii, že s jejím zmizením nemá nic společného. Skoro měsíc pak společně s Ireniným bratrem a otcem ženu „hledal“. Případem se ihned začala zabývat kriminální policie. Po dvou týdnech pátrání a výslechů se Robert Novák k činu přiznal. Našel se krumpáč, kterým vykopal jámu. 

Novákovo dobré chování?

Ještě v roce 2008 se celá věc dostala k soudu, předsedou senátu byl známý soudce Městského soudu Praha Petr Braun. Po sérii dokazování a protiargumentům obhajoby Novák nakonec uvedl: „Nadávala mi, ponižovala mě tím, jestli se jmenuji Neff, nebo Novák, věděla, jak nejlépe zaútočit na má citlivá místa.“ Soudce Braun jej pod tíhou důkazů poslal za mříže na třináct let. Odsouzený vrah se pokusil o předčasné propuštění z vězení, to je možné při dobrém chování po polovině trestu, ale v případě vraždy až po 2/3 odpykaného trestu. Neuspěl. 

V tomto roce by měl Novák opustit zdi věznice. Rodiče zavražděné a příbuzní mají už v těchto dnech strach o to, že Novák bude chtít vidět svoji dceru (13). Během jednání však došlo k rozhodnutí, že v rodném listě Dominiky byl Novák vymazán jako otec. Holčička byla svěřena do péče Davida (50), bratra zavražděné Ireny.

Fantom pražských penzistek Hrnčiřík popravě neunikl. Prozradila ho rukavice

A spravedlnost pro všechny

Komu se zdá, že trest pro vraha Nováka byl velmi nízký, ten má podle všeho pravdu. Pokud se totiž podíváme na tresty odnětí svobody jiných pachatelů trestné činnosti, jsou pochyby na místě. Ukazuje se, že pachatelé méně závažných zločinů „sedí“ déle. Přísnější tresty než Novák „vyfasovali“ u českých soudů i pachatelé, kteří nikoho nezabili. Za vláčení mladíka za autem v roce 2010 šli Jakub Mikula a Petr Dudiš do vězení na 19 a 17,5 let. 

„Přísný trest 15,5 roku vězení dostal nedávno i řidič Martin Novák (38), který natlačil v Brně na svodidla dodávku se šesti lidmi. Nikdo při tom nezemřel, dva lidé byli zraněni,” sdělil Našemu REGIONU známý pražský advokát Libor Petříček.

Proč rozhodují soudci tak rozdílně? Rozhodnutí, na jak dlouho půjde pachatel za mříže, je u českých soudů především na soudci. Rozsudek jednoho soudu u nás není závazný pro soudce jiných soudů. „Laické veřejnosti se pak může zdát, že ty tresty nejsou srovnatelné,“ vysvětlil již dříve renomovaný právník Jan Černý.

„Nebudu čekat před věznicí s kudlou, abych ho zapíchl. Ale nikdo po mně nemůže chtít, abych mu odpustil,“ nechal se slyšet před třemi lety Ondřej Neff, který doufá, že Roberta už nikdy v životě neuvidí.

Dnes, 13:10
Neznámý pachatel už od konce minulého roku sexuálně obtěžuje ženy na tramvajových zastávkách v Praze...
Dnes, 10:11
Na pražské Kampě včera večer sjelo do řeky Vltavy auto, ve kterém byl jeden člověk....
Dnes, 09:02
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 09:02
Skupina Chinaski, houslový virtuos Pavel Šporcl a divadelní hosté dnes vystoupí na pilotním koncertu s...
Dnes, 06:39
Jedna z předních propagátorek rehabilitační Vojtovy metody fyzioterapeutka Marcela Klemová pracuje ještě v osmdesáti letech....
Včera, 19:13
Komerční článek
Poslední rok nebyl pro nikoho lehký. Obrovský nápor v nemocnicích a velká psychická zátěž pro...
Včera, 16:05
Na začátku roku 2021 Moskva informovala svět, že zdejší metro nově řídí i ženy. Do...
Včera, 15:57
Narkoman v Praze zdemoloval zahrádku. Polykal předměty a obnažoval se.
Včera, 15:11
Celorepubliková kalamita lýkožrouta smrkového dorazila i do hlavního města. Pražští lesáci už kvůli němu museli...
Včera, 14:21
Muž s pěti zákazy řízení a na odcizené motorce ujížděl v neděli večer před policií....
Včera, 12:18
Lidé hned ráno využili, že se po více než čtyřech měsících mohly otevřít všechny prodejny,...
Reklama