Nádraží, kde probíhaly transporty Židů do Osvětimi. Prohlédněte si hrůzu, která je cítit i z fotografií…

Další fotky

Památník ticha se připravuje několik let na nádraží v Praze – Bubnech. V letech 1941 až 1945 odsud odcházely transporty pražských Židů, soustředěných v nedalekém Veletržním paláci. Teď tu díky sdružení Památník Šoa přibyla galerie Vrstvy paměti.

Místo, které by mělo bojovat proti zapomínání na lidské krutosti

Oslovení tvůrci, Lenka Hájek Kristiánová, Kryštof Kaplan, Daniel Pešta a Martin Janíček se vydali cestou podobenství zkázy, kterou je lokalita nádraží Bubny nasáklá. Díla vytvořená přímo pro Vrstvy paměti mají předem určený čas existence. Okamžikem instalace totiž začne jejich rozpad. Tvůrci využívají pro svá díla materiály, které předpokládají zničení – mýdlo, textilie, rezavějící hmoty. Divák musí vzpomínat na prvotní tvar výtvarných objektů a tím více vnímat kontext ubíhajícího času vlastního života. Nejen přírodní podmínky ale ničí instalaci, počítá se i se spontánními aktivitami lidí, kteří nádraží navštíví.

FOTO: Bubenské nádraží má svá stigmata….

Bubenské nádraží má svá stigmata…. - 4 vrstvy paměti cudlínBubenské nádraží má svá stigmata…. - 1 nádražní budova ffBubenské nádraží má svá stigmata…. - 2 nádraží detail ffBubenské nádraží má svá stigmata…. - 3 veselý ffBubenské nádraží má svá stigmata…. - 5 duše vrstvy paměti lenka cudlín
Další fotky
Bubenské nádraží má svá stigmata…. - 6 duše lenka ffBubenské nádraží má svá stigmata…. - 7A andělé začátek 5.10 cudlínBubenské nádraží má svá stigmata…. - 7B andělé detail cudlínBubenské nádraží má svá stigmata…. - 8 kryštof kaplanffBubenské nádraží má svá stigmata…. - 9A nemocný systém janíček ffBubenské nádraží má svá stigmata…. - 9B nemocný systém janíčekffBubenské nádraží má svá stigmata…. - 9C štingl.farnost.semily.netBubenské nádraží má svá stigmata…. - 9D zastávka ff

„Navazujeme na příběhy, které se tu udály, ale také pracujeme s otazníkem, jak se dnes má vůbec o této minulosti vyprávět,“ řekl ředitel Památníku Šoa Pavel Štingl. „Zároveň jde o území dlouhodobě neřešené, tak jsme si dovolili za něj udělat určitou intervenci,“ dodal.

Navštívili jsme místo po měsíci a půl od zahájení výstavy. Nastal podzim, přehnala se vichřice, ale exponáty zatím odolávají. Nejvíc poznamenaná je instalace Lenky Kristiánové Duše.

Unikátní svědectví o 17. listopadu 1989: Smrt nás ještě nechala být

Vlaky přes Bubny jezdily od roku 1850

Nádraží Praha – Bubny leží v Holešovicích v oblasti bývalé vsi Bubny na železniční trati Praha – Kladno a částečně také Praha – Děčín (součástí komplexu nádraží je železniční zastávka Praha – Holešovice, která byla zřízena v roce 1890). Nyní je tu také po dobu rekonstrukce Negrelliho viaduktu konečná zastávka Praha – Bubny Vltavská.

Negrelliho viadukt se změní v živé centrum. Transformace začne v roce 2020

Severní státní dráha směrem k Děčínu byla zprovozněna již v roce 1850. Stavba nádraží (až do roku 1911 se jmenovalo Bubna) však započala až v roce 1866, kdy se začala stavět spojka ze stanice Praha – Dejvice, která trať do Kladna napojila na státní dráhu a dnešní Masarykovo nádraží. Spojka byla zaústěna do bubenského nádraží a provoz zahájen 27. dubna 1868.

Potom se nádraží začalo rozrůstat, většina budov z let 1869-78 byla postaveny podle typových vzorů, tzv. normativ, které pro státní dráhy vytvořil Willhelm von Flattich (1826 ve Stuttgartu – 1900 ve Vídni). Současná výpravní budova má podobu, kterou získala v roce 1923.

Depo bylo přes odpor radnice zbořeno

Součástí vybudovaného nádraží bylo i velké depo, rozsáhlé dílny a výtopna. Prostory měly kapacitu až 140 vozů a patřila k nim lakovna a pila. Po léta zde byly deponovány vládní salonní vozy, poté i vozy pro nostalgické vlaky. Opravy vozů se zde prováděly do roku 2000, respektive až do května 2013 v režii soukromé firmy.

FOTO: Negrelliho viadukt se změní v živé centrum…

Negrelliho viadukt se změní v živé centrum… - Negrelliho-viadukt-vizualizace-CCEA-MOBA-4Negrelliho viadukt se změní v živé centrum… - Negrelliho-viadukt-vizualizace-CCEA-MOBA-3Negrelliho viadukt se změní v živé centrum… - Negrelliho-viadukt-vizualizace-CCEA-MOBA-2Negrelliho viadukt se změní v živé centrum… - Negrelliho-viadukt-vizualizace-CCEA-MOBA-1Negrelliho viadukt se změní v živé centrum… - negrelli
Další fotky
Negrelliho viadukt se změní v živé centrum… - negrellNegrelliho viadukt se změní v živé centrum… - negrelNegrelliho viadukt se změní v živé centrum… - negrelli viaduktNegrelliho viadukt se změní v živé centrum… - negrelli viadukt stavba na štvanici-carl-robert-croll olej 1846-7

V roce 2006 byly rozsáhlé pozemky v obvodu stanice ve výběrovém řízení prodány za 1,1 miliardy korun společnosti Orco Omikron z realitní skupiny Orco Property Group, která v oblasti plánuje v horizontu deseti let vystavět obytný, zábavní a administrativní komplex.

Areál nádraží, výtopen a dílen byl roku 2004 prohlášen kulturní památkou, v roce 2007 však byla památková ochrana omezena pouze na objekt nádražní vodárny. Majitel a developer tehdy dosáhl zrušení památkové ochrany, získání a opakovaného prodloužení demoličního výměru a nakonec CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka, kterou si Orco Property Group najala jako developera, budovy depa koncem roku 2015 zbourala, ačkoliv soubor budov podle odborníků neztratil hodnotu, pro niž byl prohlášen za památku. Cenný byl areál především v tom, že nejde o jednotlivé stavby, ale právě o celý soubor staveb drobné industriální architektury na historické dráze, která vedla do Lán a ještě dále.

Záhada pražského Václaváku. Jak mohli geometři císaře Karla IV. vyměřit tak obrovské náměstí?

Nové vedení Prah 7 se poslední půlrok před demolicí intenzivně snažilo o záchranu objektů, developer po stejnou dobu intenzivně připravoval demolici. Starosta pak pohrozil, že městská část bude vůči investorovi méně vstřícná, protože celé území je ve stavební uzávěře.

Branou mizení – přes práh nenávratna

9. března 2015 byla na nádraží Praha – Bubny slavnostně odhalena rozměrná plastika s názvem „Brána nenávratna“ od sochaře a malíře Aleše Veselého (1935 v Čáslavi – 2015 v Praze) v podobě dvacetimetrové koleje zdvižené k nebi (symbolizuje Jákobův žebřík). Datum odhalení této instalace je i připomínkou na noc z 8. na 9. března 1944, kdy bylo zavražděno téměř 4000 vězňů takzvaného terezínského rodinného tábora v Osvětimi.

Příběh tajemného Péráka: Postrach esesáků nebo žen?

Obří artefakt stojí na místě židovských transportů jako brána na cestě, kterou procházely válečné transporty k deportačním vlakům. Socha nese poselství, že nádraží, poznamenané tragickými osudy pražských Židů (odtud bylo deportováno v letech 1941 až 1945 na 50 tisíc židovských občanů Prahy do Terezína a jiných koncentračních táborů), je připraveno k plánované přestavbě na Památník ticha jako připomínku obětí holokaustu.

Bez spojení není velení. Podívejte se na unikátní historické fotky spojovacích vojsk

Zmar a temno. Fanatismus. Převáží nicotu pozitivní síla?

„Na začátku jsme měli smlouvu na to, že si objekt půjčíme a jednou, za 50 let, ho vrátíme. Tudíž jsme si nemohli dovolit zadat nic jiného než víceméně očištění budovy, a to jsme si dovolili zadat bez soutěže. Na to jsme také dostali územní rozhodnutí a stavební povolení,“ řekl ředitel sdružení Památník Šoa Pavel Štingl. „Mezitím se změnilo mnoho věcí, nádraží už nemají České dráhy, ale Správa železniční a dopravní cesty, tedy majitel, jemuž patří pozemky kolem,“ popisuje vývoj projektu. „Začali jsme jednat se SŽDC, abychom mohli expandovat na druhou stranu, před nádraží, a abychom k budově mohli už přistupovat nikoli jako k nádraží, ale ke kulturnímu zařízení, které má jiný význam,“ řekl Štingl.

Na „Kulaťáku“ měla vyrůst monstrózní věž pro komunistickou armádu. Proč tam nakonec není? 

Protože jde v případě nádraží o státní majetek, bude pravděpodobně největší tíha financování na státu. Štingl jedná s ministerstvem kultury, příslušná položka je podle něj plánována do ministerského rozpočtu na rok 2018. Část peněz by mohl dát magistrát, Praha 7 letos slíbila milion korun a iniciovala pojmenování ulice poblíž nádraží Bubny po siru Nicholasu Wintonovi, zachránci židovských dětí.

FOTO: Bubenské nádraží má svá stigmata….

Bubenské nádraží má svá stigmata…. - 4 vrstvy paměti cudlínBubenské nádraží má svá stigmata…. - 1 nádražní budova ffBubenské nádraží má svá stigmata…. - 2 nádraží detail ffBubenské nádraží má svá stigmata…. - 3 veselý ffBubenské nádraží má svá stigmata…. - 5 duše vrstvy paměti lenka cudlín
Další fotky
Bubenské nádraží má svá stigmata…. - 6 duše lenka ffBubenské nádraží má svá stigmata…. - 7A andělé začátek 5.10 cudlínBubenské nádraží má svá stigmata…. - 7B andělé detail cudlínBubenské nádraží má svá stigmata…. - 8 kryštof kaplanffBubenské nádraží má svá stigmata…. - 9A nemocný systém janíček ffBubenské nádraží má svá stigmata…. - 9B nemocný systém janíčekffBubenské nádraží má svá stigmata…. - 9C štingl.farnost.semily.netBubenské nádraží má svá stigmata…. - 9D zastávka ff
Dnes, 09:14
Vchody do metra na Palmovce, Florenci a v Kobylisích přitahují lidi bez domova, na drogách...
Dnes, 04:00
Nedaleko metra Palmovka jsme se ptali náhodných chodců na to, co říkají zpřísněnému nouzovému stavu,...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
Vypadá to, že Praha bude mít nový koncertní sál. Magistrát, respektive radní hlavního města, totiž...
Včera, 12:08
Práce snů – tak by se dal nazvat nouzový stav z pohledu některých úředníků městských...
6.3.2021
Na to, až se uvolní omezení, a zejména na děti se už těší v Muzeu...
4.3.2021
Boj proti pandemii koronaviru vidí jako jednu z priorit letošního roku starosta první městské části...
4.3.2021
V únoru měla mít v Dejvickém divadle premiéru nová inscenace hry Vina? od Daniela Majlinga....
3.3.2021
Zahušťování našeho hlavního města novou výstavbou je protiváhou jeho rozšiřování do okolní krajiny. Možnosti se...
3.3.2021
Pražští policisté pátrají po útočníkovi, který napadl seniora ve stanici metra Střížkov. Útoku předcházel slovní...
3.3.2021
Podobný shon jako kolem Průmyslového paláce panoval i na ostatních stavbách budoucího výstaviště. Největší pozornost...
Reklama