Bubnování bude, ale on-line. Doplní ho i slavnostní koncert

Bennewitzovo kvarteto zahraje unikátní koncert. Půjde o slavnostní koncert, jenž se uskuteční k výročí prvního židovského transportu, který byl vypraven z Prahy za protektorátu. Odehraje se v odjezdové hale nádraží Bubny, a to bez diváků. Celý program ale bude možné sledovat v televizi na ČT art. Proběhne také tradiční Bubnování pro Bubny. Letos však bude on-line.

Pietní připomínka se odehraje 16 října. Bubnování pro Bubny bude od 17.00 hodin, slavnostní koncert pak od 20.40 hodin. Bubnování proběhne na Facebooku Památníku ticha jako živý stream bubeníka Jaroslava Kořána. Koncert Bennewitzova kvarteta bude následně na ČT art. Kvarteto uvede dvě housle, violu a violoncello. Společně zahrají skladby Hanse Krásy, Ervína Schulhoffa a Antonína Dvořáka.

Z nádraží v Bubnech vyjížděly židovské transporty do vyhlazovacích táborů, později zde probíhal odsun Němců. Nyní se má tato budova stát moderním výstavním prostorem. Jedná se projekt revitalizace prostoru, který by sloužil ke stálým expozicím, vzdělávání, výstavám i jiným kulturním akcím. Právě proto, že má toto místo tak pohnutou minulost, má být památníkem, který by připomínal složité dějiny, ale zároveň by nabízel prostor pro diskusi.

Slavnostní koncert se koná k výročí toho prvního transportu, jenž se zde kdy provedl. Toho transportu, který postupně deportoval na padesát tisíc občanů židovského původu a spolu s nimi i specifickou identitu, kterou Praha tehdy měla. Šlo totiž o jakýsi česko-židovsko-německý trialog meziválečné doby.

Bubnování pro Bubny se odehrává již každoročně, letos poprvé však půjde o on-line záležitost. Bubnování pro Bubny je připomínkou na události, které se podle pořadatelů mají vzpomínat i jinak než jen formální tichou pietou. Židovský průvod, který tehdy procházel městem od místa registrace až na nádraží se odehrál v tichu. Všichni spoluobčané jen stáli kolem a mlčeli. Z toho důvodu se Bubnování pro Bubny koná pro ty lidi, kteří chtějí vystoupit z davu, který mlčí. Kteří chtějí narušit to ticho. Kteří chtějí vyjádřit svůj názor.

Dnes, 17:40
V Praze se turisté budou moci v budoucnu vydat i po trasách mimo centrum, vznikne...
Dnes, 17:00
Zatímco na jaře, když Prahu trápila první vlna nákazy Covid-19 bylo parkování v metropoli zdarma,...
Dnes, 15:00
Pro vysvětlení a poučení místních a (někdy snad i) turistů budou sloužit nové modré tabulky....
Dnes, 14:20
V omezeném režimu fungují na základě nařízení vlády ČR radnice v Česku. Omezení úředních hodin se týká...
Dnes, 13:00
Z Hradce Králové do Prahy vyrazil dnes v osm hodin ráno vojenský konvoj, který poveze...
Dnes, 12:20
Situace Všeobecné fakultní nemocnice v Praze je v případě první a druhé vlny pandemie koronaviru...
Dnes, 10:48
Tištěné noviny Náš REGION Praha jsou od pondělí 19. října k dispozici zdarma u kamelotů...
Dnes, 07:35
Obyvatelé Prahy se snad nikdy v minulosti nepotkávali s příslušníky městské policie tak často jako...
Včera, 18:35
Do pražských Letňan dnes již dorazila první část organizačního týmu a část vojáků, kteří mají...
Včera, 15:52
Stovky sportovních fanoušků demonstrovalo proti vládním opatřením proti koronaviru. Protože se jich v Praze na...
Reklama