7℃
Dnes je 22. říjen , svátek má Sabina

Budete si pořizovat elektromobil?

To, co vypadalo ještě nedávno jako utopie, začíná s rostoucím počtem elektromobilů dostávat reálné obrysy. Elektromobily se začínají ve stále větším množství objevovat v provozu a spolu s nimi roste i počet nabíjecích míst. Zejména v Praze, ale i mimo ni.

Reklama

Tyto stanice jsou budovány zpravidla na veřejných místech, kde mohou řidiči efektivně využít čas během doby nabíjení – v nákupních centrech nebo v blízkosti restaurací, jako je tomu například v Kauflandu v Modřanech, nákupním centu na Chodově či na Černém mostě, nebo u restaurace McDonald´s na Evropské třídě, abychom zmínili alespoň některé. Vlastní je největší poskytovatelé elektrické energie, jimiž jsou ČEZ, PRE, E.ON a RWE (Innogy).

 

Snadné a rychlé samoobslužné dobíjení

Většina z dobíjecích stanic, jež jsou u nás v provozu, je samoobslužná a dobíjení je velmi jednoduché – elektromobil se prostě připojí kabelem z dobíjecí stanice do zástrčky v automobilu, jež je zpravidla umístěna v místech, kde mají běžná vozidla palivovou nádrž. K aktivování stanice a úhradě poplatku za dobití je třeba mít čip přidělený dodavatelem elektrické energie na základě zákaznické smlouvy. Zákazníci ČEZ platí za přístup k dobíječkám paušální poplatek 150 korun za měsíc, Pražská energetika si nechává platit za dobu stání na dobíjecím místě a E.ON zatím neúčtuje nic. Všechny společnosti pak řidičům nabízejí speciální snížený tarif pro levné dobíjení aut doma.

 

Významné novinky

Zajímavý počin uskutečnila hotelová síť Vienna House Czech Republic, která otevřela ve spolupráci s Pražskou energetikou nabíjecí stanici přímo v garáži hotelů Andel’s, Angelo a Diplomat. Služba je pro všechny hotelové hosty zdarma, uzavřena není ani ostatním elektromotoristům, ti hradí dobití pomocí svého čipu. „Velmi dbáme na životní prostředí, a proto pro nás zavedení certifikovaných nabíjecích stanic pro elektromobily bylo velkou prioritou, která umožní bezstarostné ekologické cestování za poznáním,“ říká regionální ředitel Vienna House Czech Republic Klaus Pilz s tím, že brzy umožní dobíjení elektromobilů ve všech hotelech, které Vienna v Česku provozuje.

 

S instalací rychlonabíjecích stanic pro elektromobily u svých prodejen začala společnost Lidl, která by je chtěla vybudovat u všech svých prodejen nové generace. První stanici mohou využít majitelé elektromobilů u nedávno otevřené prodejny tohoto typu v ulici K Barrandovu. K nabíjení stejnosměrným proudem je tu použita novější technologie, umožňující nabití baterie z 0 na 80 procent za pouhou půlhodinu, tedy za čas nákupu.

 

Ještě letos bychom se pak měli už konečně dočkat rychlonabíjecích stojanů Tesla Supercharger, jež se se zpožděním budují v areálu motelu U krbu ve Vestci na jižním okraji Prahy přímo u nájezdu na Pražský okruh. Dobíjení zde bude probíhat na deseti stojanech s výkonem až 120kW, přičemž majitelé automobilů Tesla jej mají již doživotně předplacené v ceně auta.  

Včera, 16:44
Blíží se zima a písničkáři se stahují z lesů k teplu lidských obydlí!
Včera, 15:01
Starosta městské části David Vodrážka s místostarostkou Marcelou Plesníkovou, místostarostou Davidem Zeleným a za účasti...
Včera, 08:44
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 08:44
Výtvarná soutěž Mural Art Vltavská, kterou v červenci vyhlásila Praha 7 společně s pražským Dopravním...
20.10.2019
Po reprezentační pauze čekal pražskou Bohemku "šestibodový duel" s Opavou. Na lavičce se poprvé ukázal...
20.10.2019
Na Jenerálce v Dejvicích se nachází velice zajímavé území bývalého hliniště Baráčkovy cihelny, tedy místa,...
20.10.2019
V pondělí 14. října se v prostorách CAMPu na Moráni uskutečnilo setkání s tvůrci ambiciózního...
20.10.2019
Svoz komunálního odpadu v Praze domácnostem podraží o 30 procent, změnu znění vyhlášky o svozu...
20.10.2019
Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často...
20.10.2019
Recepty jídel ze sezónních přebytků, zbytků v lednici nebo té části zeleniny a ovoce, jež...
20.10.2019
„21. srpen 1988. První demonstrace v Československu po devatenácti letech na protest proti okupaci SSSR...
Reklama