Budete si pořizovat elektromobil?

To, co vypadalo ještě nedávno jako utopie, začíná s rostoucím počtem elektromobilů dostávat reálné obrysy. Elektromobily se začínají ve stále větším množství objevovat v provozu a spolu s nimi roste i počet nabíjecích míst. Zejména v Praze, ale i mimo ni.

Tyto stanice jsou budovány zpravidla na veřejných místech, kde mohou řidiči efektivně využít čas během doby nabíjení – v nákupních centrech nebo v blízkosti restaurací, jako je tomu například v Kauflandu v Modřanech, nákupním centu na Chodově či na Černém mostě, nebo u restaurace McDonald´s na Evropské třídě, abychom zmínili alespoň některé. Vlastní je největší poskytovatelé elektrické energie, jimiž jsou ČEZ, PRE, E.ON a RWE (Innogy).

 

Snadné a rychlé samoobslužné dobíjení

Většina z dobíjecích stanic, jež jsou u nás v provozu, je samoobslužná a dobíjení je velmi jednoduché – elektromobil se prostě připojí kabelem z dobíjecí stanice do zástrčky v automobilu, jež je zpravidla umístěna v místech, kde mají běžná vozidla palivovou nádrž. K aktivování stanice a úhradě poplatku za dobití je třeba mít čip přidělený dodavatelem elektrické energie na základě zákaznické smlouvy. Zákazníci ČEZ platí za přístup k dobíječkám paušální poplatek 150 korun za měsíc, Pražská energetika si nechává platit za dobu stání na dobíjecím místě a E.ON zatím neúčtuje nic. Všechny společnosti pak řidičům nabízejí speciální snížený tarif pro levné dobíjení aut doma.

 

Významné novinky

Zajímavý počin uskutečnila hotelová síť Vienna House Czech Republic, která otevřela ve spolupráci s Pražskou energetikou nabíjecí stanici přímo v garáži hotelů Andel’s, Angelo a Diplomat. Služba je pro všechny hotelové hosty zdarma, uzavřena není ani ostatním elektromotoristům, ti hradí dobití pomocí svého čipu. „Velmi dbáme na životní prostředí, a proto pro nás zavedení certifikovaných nabíjecích stanic pro elektromobily bylo velkou prioritou, která umožní bezstarostné ekologické cestování za poznáním,“ říká regionální ředitel Vienna House Czech Republic Klaus Pilz s tím, že brzy umožní dobíjení elektromobilů ve všech hotelech, které Vienna v Česku provozuje.

 

S instalací rychlonabíjecích stanic pro elektromobily u svých prodejen začala společnost Lidl, která by je chtěla vybudovat u všech svých prodejen nové generace. První stanici mohou využít majitelé elektromobilů u nedávno otevřené prodejny tohoto typu v ulici K Barrandovu. K nabíjení stejnosměrným proudem je tu použita novější technologie, umožňující nabití baterie z 0 na 80 procent za pouhou půlhodinu, tedy za čas nákupu.

 

Ještě letos bychom se pak měli už konečně dočkat rychlonabíjecích stojanů Tesla Supercharger, jež se se zpožděním budují v areálu motelu U krbu ve Vestci na jižním okraji Prahy přímo u nájezdu na Pražský okruh. Dobíjení zde bude probíhat na deseti stojanech s výkonem až 120kW, přičemž majitelé automobilů Tesla jej mají již doživotně předplacené v ceně auta.  

Včera, 13:55
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
Včera, 08:00
V pondělí 25. května se brány Pražského hradu otevřou pro veřejnost. Zároveň se dočasně zruší...
23.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
koronavirus
23.5.2020
V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve...
22.5.2020
V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich...
22.5.2020
Provoz muzea v Praze na Letné je přizpůsoben současným podmínkám a NTM zve návštěvníky do...
22.5.2020
Pražský dopravní podnik (DPP) zahájil předběžné tržní konzultace s potenciálními dodavateli automatických řídicích systémů metra...
22.5.2020
Byla prodloužena, protože pořádně ani nezačala. Výstava v tzv. Bílém domě (U Meteoru 6, Praha...
22.5.2020
V přírodní rezervaci Šance v Praze 12 se připravuje nová naučná stezka o keltském osídlení...
21.5.2020
Starosta Prahy 1 Petr Hejma představil záměr zpřístupnění čapadla nedaleko Karlových lázní a popsal i...
21.5.2020
V době koronakrize vytvořilo Multikulturní centrum Praha ve spolupráci s žáky Gymnázia Přípotoční aktualizovanou mapu...
Reklama