-4℃
Dnes je 11. prosinec , svátek má Dana

Byty v Praze stále zdražují. Nových je nedostatek. Kdo za to může?

Nízká nabídka nových bytů v Praze se ve třetím čtvrtletí promítla do dalšího růstu cen, které jsou tak například jen v Praze aktuálně na úrovni 83 150 korun za metr čtvereční. Prodalo se přitom 1200 nových bytů, což je o 300 méně než ve stejném období před rokem, jak vyplývá ze společné analýzy společností Trigema, Skanska Reality a Central Group.

Podle developerů je třeba zrychlit projednání změn současného územního plánu. Bez toho se podle nich výstavba bytů v Praze nepohne z místa. Shodli se na tom odborníci u kulatého stolu k metropolitnímu plánu, který zorganizoval z největších českých developerů. Kromě velkých transformačních území uvnitř města, kde jejich přeměnu brzdí stavební uzávěry, je totiž v centru celá řada menších brownfieldů, které metropoli zbytečně hyzdí. Místo starých továren, vyřazených trafostanic či zanedbaných parkovišť by mohlo vzniknout bydlení.

Do doby, než se výstavba ve městě začne řídit novým metropolitním plánem, zbývá ještě přinejmenším pět let. První projekty totiž i podle nejoptimističtějších odhadů mohou získat povolení podle nového metropolitního plánu nejdříve v roce 2024, a to jen v případě, že se plán podaří schválit v roce 2022, jak nyní deklarují politici. Do té doby bude platit stávající územní plán, který podle developerů v mnoha ohledech dynamice rozvoje metropole neodpovídá. „Není možné čekat až na nový metropolitní plán, jehož schválení se neustále odsouvá,“ řekl doslova generální ředitel Central Group Ladislav Váňa.

Podle architekta Matěje Michalka Žaloudka, který se na pražském magistrátu zabývá novým územním plánem, jsou však slova Váni nesmyslná. „V Praze jsou dnes tisíce hektarů zastavitelných pozemků, kde stavět lze. Změny územního plánu na zastavitelné pozemky se dějí již přes desetiletí, pozemky to stále zhodnocuje, což se developerům-spekulantům hodí, ale to jim stačí, nic na nich nestaví“, uvádí Žaloudek.

„Žádné změny územního plánu nejsou z makroekonomického pohledu potřeba. Ani Metropolitní plán není potřeba k tomu, aby se dalo stavět. Stavět se prostě dá ihned“, dodává architekt. Developeři podle něj pouze chrlí tiskové zprávy o paralýze města, aby jim politici schvalovali další a další výstavbu a neměli na ni žádné požadavky.

Za drahé bydlení podle něj může narůstající poptávka, ekonomický růst, zpřísňování pravidel hypoték a služby typu AirBnB. Problém je podle Žaloudka v českých platech. „Na byt šetříme nejdéle v Evropě, protože máme nízké platy, nikoliv proto, že by byly byty drahé,“ uzavírá architekt.

Dnes, 10:33
Hradčanská Písecká brána se oblékla do slavnostní předvánoční nálady a čeká na své diváky a...
Dnes, 10:09
Média přinesla v těchto dnech zprávu, že miliardář Daniel Křetínský započal rekonstrukci takzvané Kapsovy vily...
Včera, 19:42
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 19:42
Hlavní město Praha uzavře Pakt svobodných měst s Budapeští, Bratislavou a Varšavou. Dokument má posílit...
Včera, 16:33
Holešovické Bio Oko připravilo malou přehlídku filmů režiséra, scénáristy a herce Juraje Herze.
Včera, 16:00
Vedení Prahy zatím neví, kdy přesně by magistrát měl od Prahy 1 převzít správu Nemocnice...
Včera, 13:11
Pobočka Dittrichova se čtenářům uzavřela letos o prázdninách. Důvodem byla menší rekonstrukce, která měla za...
Včera, 10:09
Velká galerie Chodovské tvrze uvádí první společnou výstavu děl známé umělecké dvojice. Cesta obou sochařů...
Včera, 08:33
Pražský magistrát nabídne městské byty mladým lidem postiženým některou z forem autismu. Pomoc se týká...
9.12.2019
Radnice Prahy 4 před pár týdny rozhodla, že Branické divadlo bude pronajato spolku United Arts...
9.12.2019
Narodil se v Plzni 30. dubna 1880 v rodině Josefa Böttingera (1839 – 1914), významného...
Reklama