Byty v Praze stále zdražují. Nových je nedostatek. Kdo za to může?

Nízká nabídka nových bytů v Praze se ve třetím čtvrtletí promítla do dalšího růstu cen, které jsou tak například jen v Praze aktuálně na úrovni 83 150 korun za metr čtvereční. Prodalo se přitom 1200 nových bytů, což je o 300 méně než ve stejném období před rokem, jak vyplývá ze společné analýzy společností Trigema, Skanska Reality a Central Group.

Podle developerů je třeba zrychlit projednání změn současného územního plánu. Bez toho se podle nich výstavba bytů v Praze nepohne z místa. Shodli se na tom odborníci u kulatého stolu k metropolitnímu plánu, který zorganizoval z největších českých developerů. Kromě velkých transformačních území uvnitř města, kde jejich přeměnu brzdí stavební uzávěry, je totiž v centru celá řada menších brownfieldů, které metropoli zbytečně hyzdí. Místo starých továren, vyřazených trafostanic či zanedbaných parkovišť by mohlo vzniknout bydlení.

Do doby, než se výstavba ve městě začne řídit novým metropolitním plánem, zbývá ještě přinejmenším pět let. První projekty totiž i podle nejoptimističtějších odhadů mohou získat povolení podle nového metropolitního plánu nejdříve v roce 2024, a to jen v případě, že se plán podaří schválit v roce 2022, jak nyní deklarují politici. Do té doby bude platit stávající územní plán, který podle developerů v mnoha ohledech dynamice rozvoje metropole neodpovídá. „Není možné čekat až na nový metropolitní plán, jehož schválení se neustále odsouvá,“ řekl doslova generální ředitel Central Group Ladislav Váňa.

Podle architekta Matěje Michalka Žaloudka, který se na pražském magistrátu zabývá novým územním plánem, jsou však slova Váni nesmyslná. „V Praze jsou dnes tisíce hektarů zastavitelných pozemků, kde stavět lze. Změny územního plánu na zastavitelné pozemky se dějí již přes desetiletí, pozemky to stále zhodnocuje, což se developerům-spekulantům hodí, ale to jim stačí, nic na nich nestaví“, uvádí Žaloudek.

„Žádné změny územního plánu nejsou z makroekonomického pohledu potřeba. Ani Metropolitní plán není potřeba k tomu, aby se dalo stavět. Stavět se prostě dá ihned“, dodává architekt. Developeři podle něj pouze chrlí tiskové zprávy o paralýze města, aby jim politici schvalovali další a další výstavbu a neměli na ni žádné požadavky.

Za drahé bydlení podle něj může narůstající poptávka, ekonomický růst, zpřísňování pravidel hypoték a služby typu AirBnB. Problém je podle Žaloudka v českých platech. „Na byt šetříme nejdéle v Evropě, protože máme nízké platy, nikoliv proto, že by byly byty drahé,“ uzavírá architekt.

Dnes, 19:19
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
Dnes, 18:29
Kino na Pohořelci se chce svým letošním programem vyhnout prosté rekapitulaci nejlepších snímků daného roku.
Dnes, 14:07
Od soboty 4. července do neděle 12. července 2020 bude z důvodu opravy trati obousměrně...
Dnes, 11:44
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
Včera, 17:30
Do zrekonstruovaného zookoutku u hájovny v lesoparku Kamýku v Praze 12 se koncem června opět...
Včera, 15:21
Pietní artefakt je věnovan generálmajorovi Josefu Dudovi (1905 – 1977). Duda působil jako velitel českých...
Včera, 14:40
Čtyřicet let na profesionální hudební scéně letos slaví zpěvák Dalibor Janda. Své turné musel kvůli...
výstava JUDr. Milada Horáková a největší politický proces
Včera, 12:47
Do 24. srpna bude instalována plenérová výstava "Nezapomeňte na mne. JUDr. Milada Horáková a největší...
Včera, 10:53
Fungoval roku 1620 na Bílé hoře lyžařský vlek? Jak dopadla play off pro české stavy?...
1.7.2020
Ve středu ráno hořelo ve dvou domech ve Strojnické ulici v pražských Holešovicích.
Reklama