Rekonstrukce za miliony: Klášter svatého Gabriela se promění v destinaci snů

Novorenesanční budovu někdejšího benediktského kláštera nedaleko zahrady Kinských čeká velkolepá budoucnost. Ze zanedbaného bývalého poštovního muzea se má proměnit v destinaci snů, jednou z cest může být i luxusní hotel. Než se ale k celé přestavbě přistoupí, slouží zatím svými tajemnými kulisami především filmařům, vystavovatelům a modernímu umění.

Počátkem minulého roku svitla chátrajícímu areálu bývalého kláštera svatého Gabriela naděje na opravu i nové uvedení do života. Od České pošty jej za více než 350 milionů korun zakoupila investiční skupina CIMEX. Pošta se přitom chtěla zanedbaného objektu zbavit již několik let, ale dlouho nenacházela kupce. Také proto ze svých původních představ o prodejní ceně musela slevit o 120 milionů. CIMEX, který se věnuje investicím do nemovitostí a jejich rekonstrukcí především na hotelové objekty a administrativní budovy, plánuje v zakoupeném objektu mohutnou rekonstrukci. „Momentálně jsme u svatého Gabriela ve fázi přípravy projektu na rekonstrukci a s architekty řešíme finální podobu. S ohledem na památkovou hodnotu budovy a naši ambici zaintegrovat celý komplex zpět do městského života vše probíhá za debaty s památkáři a městskou částí Prahy 5,“ sdělila Našemu REGIONU Magdalena Dvorská z CIMEXU.

Klášter svatého Gabriela včetně přilehlého kostela patří k vzácným architektonickým památkám takzvaného beuronského stylu. Když do jeho interiéru poprvé vstoupil spisovatel Jiří Mucha, syn slavného malíře Alfonse, byl jím prý tak okouzlen, že jej přirovnal k právě objevené egyptské hrobce. Beuronský styl je charakteristický propojením řeckého a především egyptského umění, s výrazným použitím zlata a orientálních barev.

Ačkoliv budoucnost projektu zatím není zcela známa, majitel doufá, že zde vznikne jedno z nejzajímavějších míst v Praze, které zapadne do integrity města. „Momentálně je bývalý klášter rozčleněn na víceprostorové využití. Lze zde pronajímat prostory na eventy, ateliéry pro umělce, kulisy pro filmaře či svatební galavečeře. Díky neobvyklé architektuře je prostor velmi často využíván a my máme radost, že zde v létě můžeme otevřít bar, letní kino či letní divadelní scénu,“ dodala Dvorská.

Jak Don Quijote jednou vyhrál. Hřbitov bláznů v Bohnicích konečně patří Praze 8

Zůstanou liturgie?

„Ihned po zakoupení objektu začal CIMEX s opravami. Velmi rychle opravil protékající skleněnou střechu nad původním rajským dvorem, havarijní elektrické vedení i další věci, u nichž se opravy už nedaly odkládat,“ popsala zástupkyně Spolku přátel beuronského umění Monica Bubna Litic Našemu REGIONU. Zatím se ještě nepodařila oprava střechy kostela, která je původní a je již dlouho v havarijním stavu. Kvůli tomu do budovy zatéká, a jsou tak v ohrožení původní malby. Až bude kostel opravený, jejich rekonstrukci by se měl věnovat ateliér z Akademie výtvarných umění.

Původní majitelky kostela, sestry benediktinky, si v roce 1919, když jej prodávaly státu, daly podmínku, že v kostele se musí nadále provozovat liturgické obřady. Shodou okolností je Bubna Litic vzdálenou příbuznou zakladatelky kláštera, hraběnky Gabriely Swéerts-Sporck. Z evropských šlechtických rodů byla i většina jeptišek v klášteře. Po konci první světové války však vzhledem k panujícím protikatolickým, protiněmeckým a protihabsburským náladám raději Prahu opustily. Věcné břemeno vložené jeptiškami do původní prodejní smlouvy, že budova nikdy nepřestane plnit funkci kostela, však Arcibiskupství pražské v roce 2021 neobnovilo. Podle generálního vikáře pražského arcibiskupství Jana Balíkaje je objekt využíván k liturgickým účelům jen sporadicky a majitel s jejich pokračováním počítá i do budoucna.

Nečekaný dárek k narozeninám. Pirka odvolali z funkce přednosty

Bubna Litic si myslí, že vzhledem k obrovské hodnotě nepříliš známého architektonického skvostu by bývalo vhodnější, kdyby celý objekt už tenkrát zakoupilo pražské arcibiskubství a zřídilo v něm například diecézní muzeum. To bylo ovšem nad finanční možnosti církve. „Přestože jsme nemohli ovlivnit, kdo budovu nakonec koupí, musím uznat, že CIMEX má kromě finančních prostředků i cit pro umění. Doufám, že nechá historické klášterní prostory, jako je knihovna, refektář a další, v původním stavu,“ řekla Bubna Litic. Kláštera kostel svatého Gabriela je podle ní unikátní památkou beuronského umění, a proto si přeje, aby se celkové opravy zdařily.

Včera, 13:48
Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce...
Včera, 10:14
Česká premiéra černé komedie MASH. Ale i silné milostné příběhy plné emocí: Čapek a Olga...
16.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
16.6.2021
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
14.6.2021
Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2 300 zaměstnanců,...
14.6.2021
Pasta Oner, český vizuální umělec, se po čtyřech letech představuje v Praze svou sólovou autorskou...
14.6.2021
Ulicí V Holešovičkách vedoucí od mostu Barikádníků po Vychovatelnu projede denně sto tisíc aut. Zoufalí...
14.6.2021
Když bylo v Praze 28. září 1842 otevřeno tzv. Nové divadlo, byla vlastně otevřena jedna...
14.6.2021
Nedávné politické turbulence kvůli pádu Dominika Feriho, čtyřky na pražské kandidátce koalice SPOLU, naznačily, že...
13.6.2021
Exministr Petr Arenberger nebyl jediný, kdo od Prahy 1 koupil velmi výhodně luxusní byt v...
11.6.2021
Výstava stovky historických motocyklů převážně české výroby dnes začíná na pražském výstavišti v Holešovicích na...
Reklama