Čakovický zámek měl první lednici už v 19. století

Historie čakovického zámku sahá až do roku 1409, kdy je na jeho místě poprvé doložena tvrz. Jeho historie se píše až do dnešních dnů a můžeme říci, že dnes je trochu opomíjenou stavbou. Podívejme se ale podrobněji na jeho životní příběh.

Historie tří dvorů

August Sedláček se při popisu hradů, zámků a tvrzí v Čechách na počátku 20. století o poměrech v naší městské části vyjadřuje následovně: „V Čakovicích bývaly až do 17. století tři dvory a při dvou z nich bývaly tvrze. Jeden z těch dvorů prodal Václav Bořitův (1361) Václavovi ze Knína. Jiný dvůr měl Janek Seidl a postoupil ho r. 1400 klášteru Slovanskému směnou za ves Tuháň. Asi v ty časy koupil dvůr Gennherův Hereš z Vrutice a tento roku 1407 Kašparovi Čotrovi s jiným zbožím postoupil.“

Čakovická věznice vzbuzovala respekt

V roce 1409 klášter Slovanský nabyl do užívání dvůr Herše z Vrutice, kterému za to ponechal Jeneč a Doubravici. Od této chvíle měl klášter dva dvory, třetí byl zdejšího faráře.

Nejdříve byla tvrz

V první polovině 18. století patřily Čakovice hraběti Šlikovi, prezidentu české dvorské komory, tajnému radovi, zemskému soudci, který již v roce 1698 skoupil všechny tři zdejší dvory. Byl také patronem při stavbě druhého kostela z let 1735-1737. Lokální historik Jan Sládeček předpokládá, že stavba zámku byla provedena ještě před stavbou tohoto kostela, aby reprezentovala společenské postavení hraběte. Ovšem první opravdu rozsáhlou úpravu zámku provedla patrně až hraběnka z Klebersberku, která jej koupila 22. dubna 1773. Půdorys zámecké budovy se změnil na písmeno E. Jádrem celé stavby byl – z dnešního pohledu – prostřední trakt. Jak uvádí Sládeček, na východní straně to dokumentují polokruhovité klenby oken i výklenky v přízemí stavby.

Skladatel, básník, hudebník, ale především opravdový „Čakovák“

Zásadní změny za Schoellerů

Schoellerové se významně zapsali do dějin naší městské části. Zásadně také ovlivnili i podobu zámku (po roce 1850). Do zámku se přestěhovali v roce 1870 ze Ctěnic, takže stavební úpravy trvaly delší dobu.

Na přelomu století žilo v zámku 22 obyvatel, z toho 8 jazyka německého a 14 českého. Schoellerové provedli přístavbu severního traktu, stavbu vstupní brány s erbem, malířského ateliéru (dnes chátrající budova na parkovišti pod zámkem) nebo také zřídili tzv. „rajčur“ v místě, kde je dnes fontána. Právě zde se učili jezdit na koni.

Zámecký park centrem veselic

Schoellerové „zkulturnili“ i zámecký park. Vybudovali rybníky, betonový bazén s altánkem a v prostoru cukrovaru dokonce tělocvičnu. Uprostřed parku byl pak veliký altán, byla postavena cihlová zeď okolo zámku i celého parku a mimo jiné zřízena první kanalizace v Čakovicích. Ještě dnes si někteří vzpomenou, jak se do parku k altánu chodilo tancovat a zábava zde opravdu žila.

Zaniklé části Prahy, které už dnes na mapě nenajdeme?

Kromě první kanalizace i první lednice

Jan Sládeček ještě připomíná velkou kruhovou stavbu, která stála u hospodářských budov při cestě k Třeboradicím. Sem se vozil z rybníka led a celá místnost pak sloužila prý celé léto jako jedna velká lednice. Byla v provozu ještě v období II. světové války, kdy zámek obývala již jen hraběnka Schoellerová se svými jezevčíky, s personálem dvou zahradníků a příslušníků jejich rodin.

Celý areál zámku byl pro veřejnost uzavřen až do revoluce v roce 1945. Jeho majitelka byla vyhoštěna a odjela do Vídně. Po válce sloužil zámek i s parkem pro potřeby sovětské armády.

Podoba dnešních dní

V současné době v zámku sídlí především Základní umělecká škola Marie Podvalové, která v loňském roce slavila své 40té narozeniny, místní knihovna, keramický ateliér aj. Před několika lety prošel velkou úpravou velký sál, který nyní nese jméno patrně nejvýznamnějších majitelů Čakovic – Schoellerů. V současnosti je zámek centrem místní kultury, kdy se v jeho prostorách konají divadelní představení, koncerty a další významné společenské akce.

bezdomovectví_ilustrační obrázek
Včera, 17:40
Pražský magistrát vypsal veřejnou soutěž na nákup hotelů, hostelů či bytových domů pro účely krátkodobého...
Včera, 16:20
Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci září meziročně vzrostly o 3,2 procenta na...
Včera, 15:00
Poslední ze série modernizací světelných signalizací v letošním roce. Křižovatka Komunardů x Plynární x Ortenovo...
Včera, 13:00
Lidé, kteří mají neplatný řidičský průkaz, nemusejí spěchat na úřad pro nový doklad. Ministerstva dopravy...
Včera, 11:00
Ačkoli zatím musí být veřejnosti nepřístupné, otevřelo se v Praze 7 nové bistro, a to...
Včera, 08:11
Když se dnes řekne teroristický útok, každého asi napadne výbuch, šílený střelec nebo něco podobného,...
Včera, 07:35
Omezení čeká na cestující, kteří využívají metro na Andělu respektive Na Knížecí. Kvůli výměně eskalátorů...
20.10.2020
Koncert Norbiho Kovácse ve čtvrtek 22. října – od 17 do 18 hodin – nabídne...
20.10.2020
Praha 6 odhalila sochu Marie Terezie. Stojí ve stejnojmenném parku na pražských Hradčanech. Socha byla...
20.10.2020
Pražští hasiči kvůli rostoucímu počtu nakažených a lidí v karanténě či izolaci slouží v minimálním...
Reklama