17℃
Dnes je 18. duben , svátek má Valérie

Causa domu bývalého dopravního inspektorátu v Dejvicích se bude řešit. Pokolikáté už?

Další fotky

Když v roce 2014 nastupovala první koalice Ondřeje Koláře na radnici Prahy 6, jako jeden z úkolů si vytyčila vyřešit problém domu Dejvická 4. Nu, že by se to povedlo ve volebním období druhém?

Reklama

Radnice Prahy 6 chce letos proinvestovat více než 300 milionů. Z toho je 43 vyčleněno na onen nešťastný dům.

Na přelomu ledna a února proběhne předání staveniště pro plánovanou celkovou rekonstrukci domu.
„Rekonstrukce Dejvické 4 se po neúnosně dlouhých letech čekání konečně pohne z místa. Největší zdržení způsobilo úmrtí jedné z majitelek bytů ve vedlejším domě a dlouhé notářské řízení, které neúměrně protáhlo územní řízení,“ konstatoval místostarosta Jan Lacina, který má v nové radě městské části na starosti správu majetku.
„Nadvakrát jsme také soutěžili firmu, která má rekonstrukci provést, protože poprvé se přihlásila jedna jediná, navíc s nabídkou, která nám přišla neúnosně drahá. To všechno už je ale za námi, takže budeme konečně rekonstruovat a ta ostuda přímo u výstupu z metra Hradčanská do Bubenče a Dejvic konečně skončí,“ uzavírá místostarosta Lacina.

Problém, co s Břevnovským mrakodrapem, byl vyřešen. Zbourali ho

Začátek samotných prací se očekává v polovině března podle toho, jak rychle si stavební firma vyřídí všechny požadované náležitosti, například získání některých úředních oznámení, podpis smlouvy o zapůjčení komunikací a podobně. Při rekonstrukci dojde k náhradě staticky nevyhovujících konstrukcí domu novými, počítá se se statickou sanací objektu, opatřeními proti pronikání vlhkosti a radonu z podlaží do suterénu a náhradou vodorovných konstrukcí mezi podlažími.

Rovněž bude vyměněna střecha a upraven dvůr. Dispoziční řešení stávajícího domu bude upraveno se zachováním většiny nosných stěn. Zachován zůstane vnější vzhled domu. Po rekonstrukci se budou ve čtvrtém až šestém podlaží nacházet byty, ve třetím vzniknou kanceláře, v druhém ordinace lékařů a v přízemí a suterénu se počítá s restaurací. Součástí stavby je rovněž technické a domovní zázemí.

Tichá Šárka mění tvář. Z povrchu zemského zmizela usedlost hned vedle známé Šatovky

Tento způsob využití kritizují Piráti: „Vedení radnice tvrdí, že díky územnímu plánu v budově nelze zkolaudovat nic jiného než kanceláře, ordinace a hospodu v parteru. Praha 6 si zaslouží ale více veřejných prostor v dobré lokaci, než jen Galerii Skleňák. Kdysi se tomu říkalo obecní dům, v západních městech se tomu říká místo setkání,“ říká zastupitel Jiří Hoskovec.

Podle harmonogramů účastníků, kteří se zúčastnili veřejné zakázky, je pravděpodobné, že doba realizace bude zkrácena z původně plánovaných 24 na 12 měsíců. K předání hotové stavby by tedy mohlo dojít už ve druhém kvartále roku 2020. Letos by zde mělo být proinvestováno 43 milionů korun, celkové náklady na rekonstrukci jsou odhadovány na 100 milionů korun.

Zbourali hospodu Vinička. Za chvíli nezbude ze starého Břevnova nic

Zajímavější než současnost domu je ale jeho minulost.
V roce 1887 na lukrativním pozemku u cesty k bubenečskému letohrádku postavili stavitelé František Henner a František Frolík dva dvoupatrové domy pro rodiny Frolíkovy.
Touto informací bych rád skončil, protože se nám to v textu začne hemžit Frolíky víc než ve zverimexu.
V prvních letech minulého století tu byla úřadovna dejvického starosty (hádejte, jak se jmenoval). Patrně v roce 1910 se úřadovna přesunula o dva bloky dál, dům pak vlastnila Dejvická záložna. Držela ji patrně ještě ve 20. letech.

Dům, vlastně oba domy, tak jak je známe dnes, vznikly v letech 1928-29, v tuto chvíli autor přiznává, že neví, jestli to byla velmi radikální přestavba, nebo tu vznikly úplně nové domy podle projektu známého dejvického architekta Aloise Mezery (1889 ve Slaném – 1945 v Rýzmburku) a vinohradsko-dejvického stavitele Aloise Vaňka. (Malá zajímavost – v době vzniku domu bydlel či pracoval Alois Mezera v témže bloku, jen na opačném rohu).

Objekt byl mezi obyvateli šestky znám tím, že tu sídlil dopravní inspektorát, a také tím, že tu až do roku 2001 fungovala non-stop herna. Tak třeba se mu blýská na lepší časy…

FOTO: Dejvická 4

Dejvická 4 - OLYMPUS DIGITAL CAMERADejvická 4 - 1b Hradčanská, stavba metraDejvická 4 - 2 Dejvická 4-6 02Dejvická 4 - 3 Dejvická 4 09Dejvická 4 - 4 dejvická 4 10
Další fotky
Dejvická 4 - 5 dejvická 4 16Dejvická 4 - 9a ad37 úřadovna Dejvická 4Dejvická 4 - 9b Henner – Dejvická 184
Před 52 minutami
Malíř Adam Jílek (*1989 Praha) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze, kde prošel mnoha...
Dnes, 08:31
V žižkovské galerii Toyen v informačním centru Prahy 3 na náměstí Jiřího z Poděbrad jsou...
Včera, 18:16
Středočeská ODS žádá po vedení kraje informace o tom, co pro hejtmanství dělal někdejší volební...
Včera, 17:01
Své návody na dopravní infrastrukturu, rekonstrukce, přestavby i nové stavby letištních terminálů, nádraží či podzemní...
Včera, 14:29
Praha si nechá vypracovat studii stavby nové tramvajové tratě z Vypichu do Motola. Trať povede...
Včera, 13:30
Praha si nechá vypracovat analýzu protipovodňových opatření v povodí Botiče a Rokytky. Udělá ji firma...
Včera, 10:36
Seifertovu ulici na pražském Žižkově čekají v nejbližších letech opravy. Kromě nutné opravy tramvajové trati...
Včera, 08:40
Klára Melíšková, Martin Myšička, Vladimír Polívka, Veronika Khek Kubařová a Pavel Šimčík. To je obsazení...
16.4.2019
Ve středu 15. května 2019 od 10 do 18 hodin se obchodní centrum Atrium Flora...
16.4.2019
Praha podpoří družstevní bytovou výstavbu a sama se na ní bude podílet. Má to pomoci...
Reklama