Causa domu bývalého dopravního inspektorátu v Dejvicích se bude řešit. Pokolikáté už?

Další fotky

Když v roce 2014 nastupovala první koalice Ondřeje Koláře na radnici Prahy 6, jako jeden z úkolů si vytyčila vyřešit problém domu Dejvická 4. Nu, že by se to povedlo ve volebním období druhém?

Radnice Prahy 6 chce letos proinvestovat více než 300 milionů. Z toho je 43 vyčleněno na onen nešťastný dům.

Na přelomu ledna a února proběhne předání staveniště pro plánovanou celkovou rekonstrukci domu.
„Rekonstrukce Dejvické 4 se po neúnosně dlouhých letech čekání konečně pohne z místa. Největší zdržení způsobilo úmrtí jedné z majitelek bytů ve vedlejším domě a dlouhé notářské řízení, které neúměrně protáhlo územní řízení,“ konstatoval místostarosta Jan Lacina, který má v nové radě městské části na starosti správu majetku.
„Nadvakrát jsme také soutěžili firmu, která má rekonstrukci provést, protože poprvé se přihlásila jedna jediná, navíc s nabídkou, která nám přišla neúnosně drahá. To všechno už je ale za námi, takže budeme konečně rekonstruovat a ta ostuda přímo u výstupu z metra Hradčanská do Bubenče a Dejvic konečně skončí,“ uzavírá místostarosta Lacina.

Problém, co s Břevnovským mrakodrapem, byl vyřešen. Zbourali ho

Začátek samotných prací se očekává v polovině března podle toho, jak rychle si stavební firma vyřídí všechny požadované náležitosti, například získání některých úředních oznámení, podpis smlouvy o zapůjčení komunikací a podobně. Při rekonstrukci dojde k náhradě staticky nevyhovujících konstrukcí domu novými, počítá se se statickou sanací objektu, opatřeními proti pronikání vlhkosti a radonu z podlaží do suterénu a náhradou vodorovných konstrukcí mezi podlažími.

Rovněž bude vyměněna střecha a upraven dvůr. Dispoziční řešení stávajícího domu bude upraveno se zachováním většiny nosných stěn. Zachován zůstane vnější vzhled domu. Po rekonstrukci se budou ve čtvrtém až šestém podlaží nacházet byty, ve třetím vzniknou kanceláře, v druhém ordinace lékařů a v přízemí a suterénu se počítá s restaurací. Součástí stavby je rovněž technické a domovní zázemí.

Tichá Šárka mění tvář. Z povrchu zemského zmizela usedlost hned vedle známé Šatovky

Tento způsob využití kritizují Piráti: „Vedení radnice tvrdí, že díky územnímu plánu v budově nelze zkolaudovat nic jiného než kanceláře, ordinace a hospodu v parteru. Praha 6 si zaslouží ale více veřejných prostor v dobré lokaci, než jen Galerii Skleňák. Kdysi se tomu říkalo obecní dům, v západních městech se tomu říká místo setkání,“ říká zastupitel Jiří Hoskovec.

Podle harmonogramů účastníků, kteří se zúčastnili veřejné zakázky, je pravděpodobné, že doba realizace bude zkrácena z původně plánovaných 24 na 12 měsíců. K předání hotové stavby by tedy mohlo dojít už ve druhém kvartále roku 2020. Letos by zde mělo být proinvestováno 43 milionů korun, celkové náklady na rekonstrukci jsou odhadovány na 100 milionů korun.

Zbourali hospodu Vinička. Za chvíli nezbude ze starého Břevnova nic

Zajímavější než současnost domu je ale jeho minulost.
V roce 1887 na lukrativním pozemku u cesty k bubenečskému letohrádku postavili stavitelé František Henner a František Frolík dva dvoupatrové domy pro rodiny Frolíkovy.
Touto informací bych rád skončil, protože se nám to v textu začne hemžit Frolíky víc než ve zverimexu.
V prvních letech minulého století tu byla úřadovna dejvického starosty (hádejte, jak se jmenoval). Patrně v roce 1910 se úřadovna přesunula o dva bloky dál, dům pak vlastnila Dejvická záložna. Držela ji patrně ještě ve 20. letech.

Dům, vlastně oba domy, tak jak je známe dnes, vznikly v letech 1928-29, v tuto chvíli autor přiznává, že neví, jestli to byla velmi radikální přestavba, nebo tu vznikly úplně nové domy podle projektu známého dejvického architekta Aloise Mezery (1889 ve Slaném – 1945 v Rýzmburku) a vinohradsko-dejvického stavitele Aloise Vaňka. (Malá zajímavost – v době vzniku domu bydlel či pracoval Alois Mezera v témže bloku, jen na opačném rohu).

Objekt byl mezi obyvateli šestky znám tím, že tu sídlil dopravní inspektorát, a také tím, že tu až do roku 2001 fungovala non-stop herna. Tak třeba se mu blýská na lepší časy…

FOTO: Dejvická 4

Dejvická 4 - OLYMPUS DIGITAL CAMERADejvická 4 - 1b Hradčanská, stavba metraDejvická 4 - 2 Dejvická 4-6 02Dejvická 4 - 3 Dejvická 4 09Dejvická 4 - 4 dejvická 4 10
Další fotky
Dejvická 4 - 5 dejvická 4 16Dejvická 4 - 9a ad37 úřadovna Dejvická 4Dejvická 4 - 9b Henner – Dejvická 184
Včera, 16:30
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
29.5.2020
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
29.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
29.5.2020
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Týden starý incident mezi pražským primátorem Zdeňkem Hřibem a předsedkyní zastupitelského klubu ODS Alexandrou Udženijou...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
Invalidovna
28.5.2020
Výpůjčku západního křídla Invalidovny v pražském Karlíně získalo do konce letošního roku Multikulturní centrum Studia...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
27.5.2020
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
27.5.2020
Komerční článek
Náš REGION představuje top produkty tohoto boxu, které lze zakoupit a testovat na www.brandnooz.cz. KINDER...
Reklama