14℃
Dnes je 24. srpen , svátek má Bartoloměj

Cena za čtvereční metr bytu v Praze překročila hranici 100 tisíc korun

V loňském roce se v Praze prodalo 5000 nových bytů, o 500 méně než v roce 2017. Jedním z důvodů je i rostoucí cena, která v průměru na konci loňského roku meziročně vzrostla o 18,6 procenta na 101 091 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group.

Reklama

„Už třetí rok po sobě počet prodaných bytů v Praze klesá. Druhou polovinu roku ovlivnila opatření centrální banky a rostoucí úrokové míry z hypoték. Doufáme, že se letos již situace stabilizuje,“ uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural. Pro letošek očekává pokles počtu prodaných bytů na 4600 až 4800.

Mezi další faktory, které ovlivňují růst cen, patří dlouhodobě kritizované zdlouhavé povolovací procesy a složitá legislativa či odliv pracovních sil ze stavebnictví a s tím spojený nedostatek kapacit u důležitých profesí. V neposlední řadě se na koncové cenně bytů odráží i citelný nárůst cen stavebních prací a stavebního materiálu.

Zlomovým okamžikem v cenovém vývoji byla polovina roku 2015. Do té doby se ceny nových bytů v hlavním městě za dva roky zvýšily o dvě procenta. Aktuálně jsou však v porovnání s červnem 2015 vyšší o 82 procent.

Nejdražší byty jsou tradičně v Praze 1 (198 tisíc korun za metr čtvereční) a v Praze 2 (164 tisíc korun). Nejnižší ceny bytů jsou v Praze 4 a Praze 10, kde se cena za metr čtvereční pohybuje mírně pod 89 tisíci. Podle analýzy jsou relativně nejdražší byty s dispozicemi 1+kk, kde klient zaplatí v průměru 120 tisíc korun za metr čtvereční. Dříve oblíbený cenový segment do 60 tisíc korun za metr čtvereční prakticky zmizel z trhu. Většina bytů se prodává za ceny přes 90 tisíc. Nejvyšší podíl prodaných bytů připadal na Prahu 5 (23 procent), Prahu 9 (20 procent) a Prahu 10 (17 procent). Naopak na Prahu 6 připadala jen dvě procenta.

Počet volných bytů v nabídce developerů loni vzrostl téměř o polovinu na 5400. „Nabídka nových bytů v Praze je stále velmi nedostatečná. Například v říjnu loňského roku nebylo v Praze vydáno žádné stavební povolení na byt v bytovém domě. Za loňský rok se bude pražský trh pohybovat přibližně na 2500 povolených bytech. V Praze by jich však podle našich propočtů mělo být čtyřikrát více,“ míní majitel Central Group Dušan Kunovský.

„Podle mého názoru za současného stavu ceny nového bydlení v Praze klesat nebudou, naopak i nadále budou růst, a to v řádu jednotek procent. Je potřeba zvýšit nabídku a také začít hledat cesty k cenově dostupnějším bytům a doplnit segment levnějšího bydlení, který prakticky vymizel,“ dodal Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Hrdí a pyšní Američané zažili jednu z největších svých porážek v Kaserínském průsmyku. Proč vyhrál Afrikakorps?

 

Včera, 18:32
Atletická hala pro sportovce z hlavního města by mohla vzniknout v Jižním Městě v ulici...
Včera, 15:01
V Praze chodí do divadel ze 74 procent ženy, což je podobně jako ve čtyřech...
Včera, 14:18
Šlechtovu restauraci ve Stromovce, procházející postupnou rekonstrukcí, bude po jejím skončení provozovat Vinohradský pivovar. Vybral...
Včera, 12:19
Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit...
Včera, 07:33
Když před dvěma roky Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) oznámil cestujícím, že začne v...
Včera, 07:17
Praha 10 nechá pokácet čtyři okrasné sakury ve stromořadí v ulici V Olšinách. Důvodem je...
22.8.2019
Sochu sovětského maršála Ivana Koněva, která stojí v Praze 6, někdo polil rudou barvou. Policie...
22.8.2019
Hlavní město zvažuje možnost využít ke svozu odpadu do spalovny v Malešicích nákladní tramvaje, řekl...
22.8.2019
Na neblahé události 21. srpna 1968 a 1969 ve středu zavzpomínali lidé v různých částech...
22.8.2019
Pražané za prvních sedm měsíců tohoto roku vytřídili asi 236,6 tuny kovových obalů, loni to...
Reklama