10℃
Dnes je 21. květen , svátek má Monika

Cena za čtvereční metr bytu v Praze překročila hranici 100 tisíc korun

V loňském roce se v Praze prodalo 5000 nových bytů, o 500 méně než v roce 2017. Jedním z důvodů je i rostoucí cena, která v průměru na konci loňského roku meziročně vzrostla o 18,6 procenta na 101 091 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group.

Reklama

„Už třetí rok po sobě počet prodaných bytů v Praze klesá. Druhou polovinu roku ovlivnila opatření centrální banky a rostoucí úrokové míry z hypoték. Doufáme, že se letos již situace stabilizuje,“ uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural. Pro letošek očekává pokles počtu prodaných bytů na 4600 až 4800.

Mezi další faktory, které ovlivňují růst cen, patří dlouhodobě kritizované zdlouhavé povolovací procesy a složitá legislativa či odliv pracovních sil ze stavebnictví a s tím spojený nedostatek kapacit u důležitých profesí. V neposlední řadě se na koncové cenně bytů odráží i citelný nárůst cen stavebních prací a stavebního materiálu.

Zlomovým okamžikem v cenovém vývoji byla polovina roku 2015. Do té doby se ceny nových bytů v hlavním městě za dva roky zvýšily o dvě procenta. Aktuálně jsou však v porovnání s červnem 2015 vyšší o 82 procent.

Nejdražší byty jsou tradičně v Praze 1 (198 tisíc korun za metr čtvereční) a v Praze 2 (164 tisíc korun). Nejnižší ceny bytů jsou v Praze 4 a Praze 10, kde se cena za metr čtvereční pohybuje mírně pod 89 tisíci. Podle analýzy jsou relativně nejdražší byty s dispozicemi 1+kk, kde klient zaplatí v průměru 120 tisíc korun za metr čtvereční. Dříve oblíbený cenový segment do 60 tisíc korun za metr čtvereční prakticky zmizel z trhu. Většina bytů se prodává za ceny přes 90 tisíc. Nejvyšší podíl prodaných bytů připadal na Prahu 5 (23 procent), Prahu 9 (20 procent) a Prahu 10 (17 procent). Naopak na Prahu 6 připadala jen dvě procenta.

Počet volných bytů v nabídce developerů loni vzrostl téměř o polovinu na 5400. „Nabídka nových bytů v Praze je stále velmi nedostatečná. Například v říjnu loňského roku nebylo v Praze vydáno žádné stavební povolení na byt v bytovém domě. Za loňský rok se bude pražský trh pohybovat přibližně na 2500 povolených bytech. V Praze by jich však podle našich propočtů mělo být čtyřikrát více,“ míní majitel Central Group Dušan Kunovský.

„Podle mého názoru za současného stavu ceny nového bydlení v Praze klesat nebudou, naopak i nadále budou růst, a to v řádu jednotek procent. Je potřeba zvýšit nabídku a také začít hledat cesty k cenově dostupnějším bytům a doplnit segment levnějšího bydlení, který prakticky vymizel,“ dodal Petr Michálek, generální ředitel Skanska Reality.

Hrdí a pyšní Američané zažili jednu z největších svých porážek v Kaserínském průsmyku. Proč vyhrál Afrikakorps?

 

Včera, 18:00
Vedení Prahy 10 připraví návrh zavedení parkovacích zón na svém území. Studie bude hotova letos...
Včera, 16:27
V pražské zoo se začátkem května narodila dvě selata vzácného pekari Wagnerova, které bylo až...
Včera, 12:27
Léto se blíží, folkaři vystrkují růžky a pronikají do rockových klubů. Ale ještě je dost...
Včera, 11:03
Tramvajová zastávka ve Vysočanech má nový označník. Někteří jej nazývají padající obludou podle vzhledu a...
Včera, 11:00
V Tuchoměřicích u Prahy vznikne příští rok logistické centrum pro zásilkovou a nákladní přepravu americké...
Včera, 10:25
Koryto Botiče bylo v zastavěné části města již od 19. století postupně zregulováno až do...
Včera, 09:30
V Akademickém parku poblíž stanice metra Ládví má být v červnu odhalen pomník českého fyzika...
19.5.2019
Pokud hygienici nebudou proti, v pondělí ve tři bude pro veřejnost otevřen nový plavecký bazén...
19.5.2019
Pražská Slavia byla v neděli jen krůček od zajištění titulu v české nejvyšší fotbalové soutěži....
19.5.2019
Letos by se 150 let dožil profesor Rudolf Jedlička, lékař a mecenáš, zakladatel české rentgenologie,...
Reklama