Cena za veřejnou dopravu se příští rok vyšplhá na 17,6 miliardy Kč

Hlavní město v příštím roce vydá o miliardu korun více na fungování pražské integrované dopravy (PID). Celkem tak PID vyjde na 17,6 miliardy korun.

Nejvíc peněz dostane na kompenzacích dopravní podnik (DPP), a to přes 15 miliard korun. Vyplývá to z návrhu rozpočtu na příští rok, který dnes novinářům představil primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

„PID je velice kvalitní službou na světové úrovni, ale zároveň velice drahou. Nabízí se úspory na straně DPP, ke kterým průběžně dochází, ale ty samy o sobě nestačí. Nabízí se také škrtání spojů nebo zdražování jízdného, což ani jedno nikdo nechce,“ řekl Vyhnánek. Budoucnost veřejné dopravy bude podle něj předmětem politických jednání.

Letos šlo od města do DPP 14,6 miliardy korun. V příštím roce to bude 15,3 miliardy. Jedna miliarda půjde na provoz autobusů a 1,3 miliardy na financování spojů PID na železnici. V obou případech je to více, než kolik na tyto služby vydalo město letos.

V rámci kapitálových výdajů v příštím roce chce město v dopravě investovat mimo jiné do stavby metra D, kam dá společně s DPP asi 1,7 miliardy korun, a na opravy tramvajových tratí půjde 542 milionů. Na vybudování bezbariérových přístupů do stanic metra dá Praha 86 milionů a dalších 363 milionů přidá ze svého rozpočtu DPP.

Jak rychlá je městská doprava? Podívejte se na mapu časové dostupnosti

Město se bude muset vypořádat s propadem příjmů z jízdného kvůli poklesu cestujících v MHD v souvislosti pandemií nemoci covid-19. MHD nyní využívá zhruba třetina lidí proti běžnému stavu. Propad je na letošek odhadován na 1,5 miliardy korun a pro příští rok pak předběžně činí 0,6 miliardy.

V září magistrátní koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) uvedla, že projednává návrh na zdražení jízdného. Ve hře byla varianta, že by mohly zdražit jednotlivé jízdenky o osm korun a roční kupon o 365 korun. Třicetiminutová jízdenka by tak stála místo 24 korun 32 a devadesátiminutová by zdražila z 32 na 40 korun. Roční kupon by nově vyšel na 4015 korun. Primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě) tehdy řekl, že dohoda by mohla být hotova v následujících měsících a zdražení by přišlo na konci první poloviny příštího roku.

ČTK

Včera, 14:40
Chystaný čtrnáctipatrový kolos by vedle rodinných domků a polikliniky na Budějovické vypadal hodně předimenzovaně. Za...
Včera, 13:51
Nejvíce nominací na filmové ceny Český lev získalo drama Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Dostalo...
Včera, 10:57
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 10:57
Kvalita ovzduší v Česku byla v loňském roce výrazně lepší než obvykle. Některá ze sledovaných...
Včera, 09:06
Rekordní počet účastníků se zapojil do lednové Ptačí hodinky, celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách. Předběžné...
Včera, 06:08
Od úterý se mohou otevřít papírnictví, obchody s oblečením a botami pro děti a prodejny...
Včera, 06:00
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes spouští příjem žádostí do nového programu COVID gastro uzavřené...
17.1.2021
První letošní výstava v bubenečské Galerii Skleňák je věnována dvacítce nejznámějších Čechů, kteří se svým...
17.1.2021
Neobsazených pražských kanceláří přibývá. I když situace podle odborníků ještě není dramatická, jde o viditelný...
17.1.2021
Ačkoliv se nedá moc přesně odhadnout, co nám koronavirová epidemie ještě přinese, radnice Čtyřky představila...
15.1.2021
V pražském Divadle na Vinohradech vznikne nová scéna pro zhruba 300 diváků. Vybudována bude v...
Reklama