Centrální banka utahuje šrouby hypotékám, pro chudé jsou luxus. Léčí tak vlastnický fetiš

Na vlastní byt či dům mohou lidé, kteří tak tak vycházejí s příjmy, zapomenout. Po říjnovém zpřísnění podmínek pro hypotéky musejí splňovat dvě kritéria. Jednak nesmí výše jejich dluhu překročit devítinásobek ročního čistého příjmu, jednak může být maximální měsíční splátka 45 % jejich čistého měsíčního příjmu. Asi pětina žadatelů, která na půjčku na bydlení ještě loni dosáhla, má tak utrum.

„Nové nařízení České národní banky postihlo hlavně nízkopříjmové skupiny a klienty, kteří o úvěr žádají sami, tedy bez pomoci partnera,“ uvedl pro Náš REGION Zbyněk Laisek, manažer srovnávacího portálu Porovnej24.cz.

Delší dobu už přitom platí, že hypotéky poskytované na 90procentní až 100procentní hodnotu nemovitosti banky už nedávají. Hypotéky na 80 až 90 procent hodnoty nemovitosti se poskytují výjimečně. V celém objemu je jich dohromady 15 procent. Nejčastěji se tedy poskytují hypotéky na méně než 80 procent ceny nemovitosti

Co těmito kroky sleduje Česká národní banka (ČNB)? „Jde nám o to, abychom zastavili zhruba tři roky trvající trend, kdy postupně získávají úvěr žadatelé, kteří by ještě před časem neuspěli. Jinými slovy, ne, že by se půjčovalo úplně každému, nicméně ty podmínky se dosti uvolnily a některé úvěry jsou na hraně či za hranou přijatelného rizika jak pro poskytovatele, tak pro samotné dlužníky,“ míní šéf sekce finanční stabilit ČNB Jan Frait. Takových rizikových klientů bylo podle něj loni v Česku okolo 12 procent, uvedl pro Seznam TV. Nevyloučil proto, že v případě ekonomické recese budou schopni splácet. „Při výrazném zhoršení, zejména příjmů, při ztrátě zaměstnání nebo při výraznějším nárůstu a déletrvajícím nárůstu úrokových sazeb by hodně držitelů úvěrů mohlo mít problémy,“ řekl Frait.

Češi trpí vlastnickým fetišem

Že nízkopříjmový nebudou mít v blízké budoucnosti na růžích ustláno, dávají tušit prognózy. Ekonomové už se delší dobu shodují v tom, že je Česko na vrcholu hospodářského cyklu. Je rekordně nízká nezaměstnanost, rostou platy i minimální mzda. A s tím logicky i úroky bankám. Odborníci proto se zdviženým prstem předpovídají příchod krize. „Za situace, kdy porostou úrokové sazby, reálně hrozí, že propukne další dluhová krize,“ připustil ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Jasněji podle něj bude v roce 2019.

Za jedno je s ním i Lukáš Kovanda, ekonom CZECH FUND. Podle něj by se Češi měli inspirovat na Západu, kde nájemní bydlení není důvod k nespokojenosti, a tak přístup ČNB podporuje. „Češi musí odvykat snadno dostupnému vlastnickému bydlení. ČNB má pravdu, když uvádí, že se v ČR rozmohl jakýsi fetiš vlastnického bydlení. Na západ od našich hranic také není zvykem, aby tak vysoký podíl domácností „bydlel ve vlastním.“ Doba snadno dostupných hypoték je prostě pryč. Kdo ji nevyužil, teď už to úplně nedožene,“ tvrdí Kovanda.

 

Dnes, 15:21
S rekonstrukcí bývalého rybníka ve Stromovce byl také opraven prostor před Šlechtovou restaurací, tedy parter...
Dnes, 11:02
Tryskovice a Krteň. Dvě obce, které se nacházely na území dnešní Prahy, ale dnes už...
Včera, 17:40
Na celkové řešení budoucí podoby Vítězného náměstí vyhlásila před dvěma lety rada hlavního města prostřednictvím...
Včera, 15:22
Tančící dům otevřel pro veřejnost své technické zázemí a další nepřístupné prostory včetně nové vyhlídky...
Včera, 09:45
V Galerii Villa Pellé je od 10. července k vidění výstava s názvem BrrrainFreeze!!! JuliuseReichela...
Včera, 07:59
Nejvýznamnější příslušníky rodu Valdštejnů představuje výstava ve Valdštejnské zahradě.
10.7.2020
Srážka dvou vlaků, při níž přišlo o život 42 cestujících, se stala v pražských Kbelích...
10.7.2020
Entomologové žádají veřejnost o pomoc při hledání denních motýlů na území hlavního města Prahy. Do...
10.7.2020
V rychlém sledu po květnovém otevření prvních čtyř tříd tzv. Center interaktivní výuky otevřelo ve...
9.7.2020
Klasický titul Cyrano z Bergeracu v novém přebásnění, světovou premiéru původní hry Srpnové světlo napsanou...
Reklama