Češi 1938, Židé 1941, Němci 1946 nebo uprchlíci teď. Protiválečná výstava burcuje!

Až do konce října potrvá v prostorách kavárny pražského Divadla U Hasičů protiválečná a protixenofobní výstava Libuše Staňkové s názvem „Už ani korunu na zbrojení“, přičemž na pozvánce na vernisáž byly zobrazeny i mnohé jiné měny (dolar, rubl, euro…). Otevřena je vždy pětačtyřicet minut před začátkem představení, v jeho průběhu a po skončení – dokud jsou v kavárně lidé.

V rámci vernisáže, konané v pondělí 9. září, promluvila kunsthistorička a estetička Věra Beranová, která mimo jiné uvedla, že zatímco některé výstavy člověka pohladí, autorka chce burcovat a nic nepřikrášlovat. Výstava je složena mimo jiné z nejrůznějších fotografií, které Libuše Staňková umělecky dotvořila a dala jim silné sdělení.

Žáci mluvili o vztahu k migrantům a národnostním menšinám. Ocenili reakce Romů na Miloše Zemana!

Působivá je kupříkladu série „Kde domov můj…“, kde je lidské utrpení zobrazeno jakoby ve stylu Slovanské epopeje, přičemž na dalších foto-obrázcích jsou znázorněni lidé z půdy, kteří jsou na nucené cestě – ať již jsou to Češi v roce 1938, Židé v roce 1941 nebo Němci v roce 1946. Na přebalu CD jsou ve stejné sérii zobrazeni současní uprchlíci.

Kluci a holky z vaší školky…

Neméně silná je série „Kluci a holky z vaší školky“, kde jsou nejprve znázorněni, jak jim jako malým ukazují zbraně, které si „osahávají“, poté, jak se zbraněmi jako dospělí válčí, a následně, jak místo nich zůstaly jen kříže… Děti mají čepičky různé – růžové, modré i duhové. Ve stejných barvách jsou i kříže. Válka si nevybírá! Nechybí ani mrazivý obraz s názvem Hirošima.

V rámci vernisáže zazpíval několik písní Daniel Glas s dcerou autorky Martinou Landergott. Přečteny byly ukázky z knihy „Miluj bližního svého“, kterou napsal Erich Maria Remarque. Děj zavádí do prostředí německých emigrantů, kteří byli nuceni opustit své domovy, a ukazuje, o jak nadčasové čtení se jedná.

FOTO: Výstava Libuše Staňkové Už ani korunu na zbrojení

Výstava Libuše Staňkové Už ani korunu na zbrojení - Libuše Staňková na vernisáži – foto ACVýstava Libuše Staňkové Už ani korunu na zbrojení - Kde domov muj…Výstava Libuše Staňkové Už ani korunu na zbrojení - Cesi 1938Výstava Libuše Staňkové Už ani korunu na zbrojení - Zide 1941Výstava Libuše Staňkové Už ani korunu na zbrojení - Nemci 1946

Jak uvedla kunsthistorička Věra Beranová, výstava není „na první dobrou“, návštěvníky nutí nejen prohlížet si, ale také u toho myslet. Na panelech si lze přečíst i mnoho přehledných informací o současném zbrojení, válkách, zajímavou součástí je pexeso, které se skládá taktéž z utrpení lidí v různém období i různých zemích. Autorka měří jedním metrem. Je proti válce, ať je vedena kýmkoli a proti komukoli.

Dnes, 09:05
Bezpečnostní rady Prahy žádá vládu, aby zachovala povinnost nošení respirátorů nebo nanoroušek v MHD. Obává...
21.6.2021
Ani nebudeme počítat, jak dlouho nebyli v Malostranské besedě diváci. Nač se ohlížet zpět, když...
21.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
21.6.2021
Rušná křižovatka Anděl, kde se koncentruje velké množství lidí, přitahuje drogově závislé. Praha 5 je...
19.6.2021
Stovky lidí dnes v Praze na břehu Vltavy a mostech aplaudovaly opeře Národního divadla
19.6.2021
Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace TOP 09.
18.6.2021
Téměř dva kilogramy marihuany a dva sáčky obsahující bílou krystalickou látku odhalili policisté v úterý...
18.6.2021
Kontrola Státní veterinární správy (SVS) odhalila ve skladu v Praze na Smíchově zhruba 200 kilogramů...
17.6.2021
Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce...
17.6.2021
Česká premiéra černé komedie MASH. Ale i silné milostné příběhy plné emocí: Čapek a Olga...
16.6.2021
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
Reklama