Česko-polské vztahy i po 40 letech drží. Díky novému muralu ještě pevněji

Vznik hnutí Solidarita, spolupráce polského a československého disentu, cesta ke svobodě. To vše znázorňuje mural 40 let Solidarity/Mířit vysoko, jehož jedna polovina se nachází v Tusarově ulici v Holešovicích. Ta druhá je k vidění v polské Varšavě v ulici Sienna. Oslava výročí čtyřiceti let česko-polských vztahů je mezigenerační. Mural totiž vytvořili mladí čeští a polští umělci. Ta česká polovina navíc vznikla na domě s pečovatelskou službou.

Česko-polské přátelství, svoboda nebo Charta 77 je tak k vidění na zdi, jež byla ještě do nedávna dlouhá léta prázdná. Zeď domu s pečovatelskou službou se proměnila v barevné umělecké dílo. Hana Třeštíková, místostarostka Prahy 7, se k projektu vyjádřila, že odkazuje na obtížné období totality, kdy si tyto dva státy i přes omezení a zákazy dokázaly různě pomáhat a společně tak dojít ke svobodě. Dům s pečovatelskou službou byl navíc vybrán z toho důvodu, že jde o mezigenerační přesah. Lidé žijící v tomto domě jsou právě ti, kteří pamatují časy, kdy prostý nápis na zdi sloužil často jako prostředek odporu proti útlaku.

Vzniku tohoto muralu předcházela studijní cesta. Polští studenti se vypravily do Čech a ti čeští naopak do Polska, aby se seznámili se street artem v obou městech a vytvořili tak dílo poutavé oběma z nich. Marek Kulhavý, jeden z autorů muralu se na jeho odhalení v Praze vyjádřil slovy: „Právě návštěva gdaňské loděnice, kde začaly první stávky, pro mě byla nejdůležitější. Stejně jako to, že jsme na celku spolupracovali s dalšími autory z Polska, podívali se na street art v Gdaňsku i v Praze.“

S tímto nápadem na vznik česko-polského muralu přišlo Narodowe Centrum Kultury a Polský institut v Praze. Koláž z osmi návrhů osmi polských a českých umělců připravilo a zrealizovalo studio Good Looking. Jeho ředitel, pan Bartek Leśniewski, se o celém díle vyjádřil jako o něčem naprosto výjimečném. Nestává se totiž zrovna každý den, že by mural tvořilo tolik lidí najednou, z více zemí a na dvou místech zároveň. Jde tedy o jakýsi symbol pouta mezi Prahou a Varšavou. Solidarita byla hnutí mnoha lidí a dohromady tvořili velkou věc. I toto umělecké dílo vzniklo spoluprací, a to na mnoha úrovních, tedy umělecké, organizační, ale i institucionální.

Dnes, 13:00
Zřítila se před třemi lety. Zranili se čtyři lidé. Dva muži byli obviněni. Rok trvala...
Dnes, 08:59
Podruhé vzlétly nad mokřad v Cholupicích drony. Ale o žádnou špionáž mezi obojživelníky nejde, drony...
Dnes, 07:35
Na místě současného autobusového nádraží na Palmovce se během několika let objeví 300 nových bytů...
Včera, 18:20
Distanční výuka trápí všechny studenty i všechny jejich rodiče. Asi nejvíce však trpí děti v...
Včera, 14:20
V desátém ročníku soutěžní ankety spolku Arnika Alej roku je zatím přihlášeno 85 stromořadí z...
Včera, 12:20
Letošní oslavy vzniku Československa připadající na 28. říjen se ponesou v tichu. Bujaré koncerty a...
Včera, 11:00
V budově bývalé školy na Havlíčkově náměstí v Praze 3 začalo fungovat nové nové odběrové...
Včera, 07:35
Na řešení dopravní situace v ulici Za Strahovem v oblasti památkové zóny Tejnka se mohou...
bezdomovectví_ilustrační obrázek
21.10.2020
Pražský magistrát vypsal veřejnou soutěž na nákup hotelů, hostelů či bytových domů pro účely krátkodobého...
21.10.2020
Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci září meziročně vzrostly o 3,2 procenta na...
Reklama