Česko-polské vztahy i po 40 letech drží. Díky novému muralu ještě pevněji

Vznik hnutí Solidarita, spolupráce polského a československého disentu, cesta ke svobodě. To vše znázorňuje mural 40 let Solidarity/Mířit vysoko, jehož jedna polovina se nachází v Tusarově ulici v Holešovicích. Ta druhá je k vidění v polské Varšavě v ulici Sienna. Oslava výročí čtyřiceti let česko-polských vztahů je mezigenerační. Mural totiž vytvořili mladí čeští a polští umělci. Ta česká polovina navíc vznikla na domě s pečovatelskou službou.

Česko-polské přátelství, svoboda nebo Charta 77 je tak k vidění na zdi, jež byla ještě do nedávna dlouhá léta prázdná. Zeď domu s pečovatelskou službou se proměnila v barevné umělecké dílo. Hana Třeštíková, místostarostka Prahy 7, se k projektu vyjádřila, že odkazuje na obtížné období totality, kdy si tyto dva státy i přes omezení a zákazy dokázaly různě pomáhat a společně tak dojít ke svobodě. Dům s pečovatelskou službou byl navíc vybrán z toho důvodu, že jde o mezigenerační přesah. Lidé žijící v tomto domě jsou právě ti, kteří pamatují časy, kdy prostý nápis na zdi sloužil často jako prostředek odporu proti útlaku.

Vzniku tohoto muralu předcházela studijní cesta. Polští studenti se vypravily do Čech a ti čeští naopak do Polska, aby se seznámili se street artem v obou městech a vytvořili tak dílo poutavé oběma z nich. Marek Kulhavý, jeden z autorů muralu se na jeho odhalení v Praze vyjádřil slovy: „Právě návštěva gdaňské loděnice, kde začaly první stávky, pro mě byla nejdůležitější. Stejně jako to, že jsme na celku spolupracovali s dalšími autory z Polska, podívali se na street art v Gdaňsku i v Praze.“

S tímto nápadem na vznik česko-polského muralu přišlo Narodowe Centrum Kultury a Polský institut v Praze. Koláž z osmi návrhů osmi polských a českých umělců připravilo a zrealizovalo studio Good Looking. Jeho ředitel, pan Bartek Leśniewski, se o celém díle vyjádřil jako o něčem naprosto výjimečném. Nestává se totiž zrovna každý den, že by mural tvořilo tolik lidí najednou, z více zemí a na dvou místech zároveň. Jde tedy o jakýsi symbol pouta mezi Prahou a Varšavou. Solidarita byla hnutí mnoha lidí a dohromady tvořili velkou věc. I toto umělecké dílo vzniklo spoluprací, a to na mnoha úrovních, tedy umělecké, organizační, ale i institucionální.

Dnes, 06:40
Ulicí V Holešovičkách vedoucí od mostu Barikádníků po Vychovatelnu projede denně sto tisíc aut. Zoufalí...
Dnes, 06:30
Když bylo v Praze 28. září 1842 otevřeno tzv. Nové divadlo, byla vlastně otevřena jedna...
Dnes, 06:30
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 06:30
Nedávné politické turbulence kvůli pádu Dominika Feriho, čtyřky na pražské kandidátce koalice SPOLU, naznačily, že...
Včera, 07:52
Exministr Petr Arenberger nebyl jediný, kdo od Prahy 1 koupil velmi výhodně luxusní byt v...
11.6.2021
Výstava stovky historických motocyklů převážně české výroby dnes začíná na pražském výstavišti v Holešovicích na...
11.6.2021
Skvělý výhled na Prahu, dobré občerstvení i spousta mladých talentů v akci. Přijďte podpořit fotbalovou...
10.6.2021
V Říčanech byla potvrzena otrávená rybí návnada, varuje radnice na webu a sociálních sítích s...
9.6.2021
Pražští policisté pátrají po muži, který v úterý 25. května večer masturboval v tramvaji před...
9.6.2021
Výlohy Galerie Skleňák v Bubenči v červnu zaplnila výstava divadelních plakátů Jana Schmida.
8.6.2021
Muž onanoval na vlakové zastávce před mladou ženou, poté si ji našel v kupé jedoucího...
Reklama