Česko-polské vztahy i po 40 letech drží. Díky novému muralu ještě pevněji

Vznik hnutí Solidarita, spolupráce polského a československého disentu, cesta ke svobodě. To vše znázorňuje mural 40 let Solidarity/Mířit vysoko, jehož jedna polovina se nachází v Tusarově ulici v Holešovicích. Ta druhá je k vidění v polské Varšavě v ulici Sienna. Oslava výročí čtyřiceti let česko-polských vztahů je mezigenerační. Mural totiž vytvořili mladí čeští a polští umělci. Ta česká polovina navíc vznikla na domě s pečovatelskou službou.

Česko-polské přátelství, svoboda nebo Charta 77 je tak k vidění na zdi, jež byla ještě do nedávna dlouhá léta prázdná. Zeď domu s pečovatelskou službou se proměnila v barevné umělecké dílo. Hana Třeštíková, místostarostka Prahy 7, se k projektu vyjádřila, že odkazuje na obtížné období totality, kdy si tyto dva státy i přes omezení a zákazy dokázaly různě pomáhat a společně tak dojít ke svobodě. Dům s pečovatelskou službou byl navíc vybrán z toho důvodu, že jde o mezigenerační přesah. Lidé žijící v tomto domě jsou právě ti, kteří pamatují časy, kdy prostý nápis na zdi sloužil často jako prostředek odporu proti útlaku.

Vzniku tohoto muralu předcházela studijní cesta. Polští studenti se vypravily do Čech a ti čeští naopak do Polska, aby se seznámili se street artem v obou městech a vytvořili tak dílo poutavé oběma z nich. Marek Kulhavý, jeden z autorů muralu se na jeho odhalení v Praze vyjádřil slovy: „Právě návštěva gdaňské loděnice, kde začaly první stávky, pro mě byla nejdůležitější. Stejně jako to, že jsme na celku spolupracovali s dalšími autory z Polska, podívali se na street art v Gdaňsku i v Praze.“

S tímto nápadem na vznik česko-polského muralu přišlo Narodowe Centrum Kultury a Polský institut v Praze. Koláž z osmi návrhů osmi polských a českých umělců připravilo a zrealizovalo studio Good Looking. Jeho ředitel, pan Bartek Leśniewski, se o celém díle vyjádřil jako o něčem naprosto výjimečném. Nestává se totiž zrovna každý den, že by mural tvořilo tolik lidí najednou, z více zemí a na dvou místech zároveň. Jde tedy o jakýsi symbol pouta mezi Prahou a Varšavou. Solidarita byla hnutí mnoha lidí a dohromady tvořili velkou věc. I toto umělecké dílo vzniklo spoluprací, a to na mnoha úrovních, tedy umělecké, organizační, ale i institucionální.

Včera, 14:35
V pražském Divadle na Vinohradech vznikne nová scéna pro zhruba 300 diváků. Vybudována bude v...
Včera, 14:23
Premiér Andrej Babiš považuje za zbytečné, aby se rezervační systém k očkování proti covidu-19 otevřel...
Včera, 14:01
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:01
V květnu letošního roku by měla skončit rekonstrukce domu na Hradčanské na adrese Dejvická 4.
Včera, 12:52
Opoziční politici kritizují dnešní start registrací k očkování, ale i další záležitosti spojené s vakcinací...
Včera, 12:38
K paušální dani se do dneška přihlásilo 69 622 živnostníků. Termín byl sice do pondělí,...
Včera, 06:02
Podle údajů společnosti Dotykačka stravovací provozy zaznamenaly v prosinci meziroční propad tržeb o 55 procent....
14.1.2021
Minulý týden se Praha konečně dočkala první trvalejší sněhové pokrývky této zimy. Petřínské sady tak...
14.1.2021
V neděli 3. ledna po dlouhé těžké nemoci zemřela novinářka a bývalá televizní moderátorka Eva...
14.1.2021
Policisté dnes ráno zadrželi muže, který by mohl být útočníkem z pražského metra. Podle videozáznamu,...
14.1.2021
Ředitel Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavel Březovský k dnešnímu dni rezignoval na svou funkci kvůli...
Reklama