Česko sčítá „zimní“ ptáky, v Praze vedou sýkory a holubi

Další fotky

Rekordní počet účastníků se zapojil do lednové Ptačí hodinky, celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách. Předběžné výsledky potvrdily, že nejčastějším přezimujícím ptákem u nás je sýkora koňadra.

FOTO: Ptačí hodinka 2021

Ptačí hodinka 2021 - krmítko kokos_vrabec polní a zvonek zelený_Helena HurtováPtačí hodinka 2021 - krmítko na zemi_Zuzana PernicováPtačí hodinka 2021 - mlynařík dlouhoocasý_Pavel TrávníčekPtačí hodinka 2021 - mlynařík dlouohocasý_sýkora koňadra_Zuzana PernicováPtačí hodinka 2021 - pěnkava jikavec_Monika Suržinová
Další fotky
Ptačí hodinka 2021 - strakapoud velký_Zuzana PernicováPtačí hodinka 2021 - Sýkora koňadraPtačí hodinka 2021 - sýkora koňadra_Monika SuržinováPtačí hodinka 2021 - Sýkora modřinkaPtačí hodinka 2021 - Brhlík lesníPtačí hodinka 2021 - krmítko dřevěné_brhlík lesní_Ludmila KorešováPtačí hodinka 2021 - krmítko dřevěné_čížek lesní a stehlík obecný_Libor Jiřinec

Při ptačí hodince dobrovolníci během víkendu 8. – 10. ledna zapisovali během hodinového pozorování vždy nejvyšší počet současně spatřených jedinců každého druhu. Většina pozorování pochází z okolí krmítek, výjimečná nejsou ale ani pozorování v přírodě.

Česká společnost ornitologická díky těmto datům získává důležité údaje o ptácích, kteří u nás zimují. „Zatím je tedy brzy vyvozovat z pozorování nějaké trendy. Letos máme třetí ročník, ale bychom mohli říci, zda některé druhy ptáků přibývají nebo ubývají, potřebujeme časovou řadu alespoň pěti let,“ uvádí koordinátorka Ptačí hodinky Alena Skálová.

Začíná každoroční Ptačí hodinka. Víte, jak se zapojit?

Přestože finální výsledky budou až v únoru, průběžná data potvrdila, že nejčastějšími přezimujícími opeřenci v Česku jsou sýkora koňadra, vrabec polní a vrabec domácí. Potvrzuje se tak například, že po dřívějším propadu celorepublikově roste počet vrabců.

Paradoxně největší radost mají ornitologové z rekordního počtu zapojených nadšenců. „Letos je to rekord! Svá pozorování nám poslalo skoro 25 tisíc lidí, kteří zaznamenali skoro 600 tisíc ptáků,“ neskrývá nadšení Alena Skálová. „Loni jsme spočítali, že kdyby měl takové množství dat sčítat jeden člověk, trvalo by to rok a tři čtvrtě. V tom je obrovská síla občanské vědy – umožní získat data, které by ani nejlepší vědecký tým nesesbíral.“

Znáte dobře sýkorky? S jejich druhem se můžeme setkat v přírodě i na zahradě

V Praze je víc holubů, strak a havranů

Skladba ptáků přezimujících v Praze má pochopitelně svá specifika. Hned za sýkorkou se umístil holub domácí, výrazně nad celostátním průměrem je výskyt straky obecné. Vysoko se umístil také havran. „U něj je to trochu zkreslené, výskyt není tak častý, ale žije ve velkých hejnech, což se projevuje na počtech. Jedno z takových hejn je nyní například v Dejvicích,“ uvedla Alena Skálová, kterou ale nejvíce překvapila zaslaná fotografie papouška na krmítku.

Praha je specifická i v hrozbách, které v ní na ptáky číhají. Hlavní jsou prosklené budovy, které ptáci nevidí, dalším jsou kočky. Proto je třeba relativně vyšší počet ptáků na sídlišti než v místech se zahradami.

 

Výsledky sčítání najdete na tomto odkazu:  https://ptacihodinka.birdlife.cz/vysledky-tabulka/?period=ALL&place=ALL#/

 

Včera, 14:16
Pražští strážníci se při kontrole zakrytí dýchacích cest zaměří primárně na to, zda má dotyčný...
Včera, 12:00
Fotbalový trenér klubu Bohemians vloni Klokany z vršovického Ďolíčku zachránil a dokonce s nimi atakoval...
Včera, 09:25
Komerční článek
1. Jaké jsou v současnosti hlavní přednosti virtuálních strojů a jaké další formy virtualizace se...
Včera, 09:25
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 10 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Desítky...
Včera, 04:00
Národní technická knihovna se spolu s Prahu 6 rozhodla obdarovat literaturou seniory v domech s...
23.2.2021
Soud přikázal pražskému Gymnáziu Na Zatlance obnovit denní formu vzdělávání. Distanční formu výuky mu zakázal...
23.2.2021
Díky spolupráci společnosti Czech Photo a České tiskové kanceláře zakončí svou tour venkovní výstava Nežádoucí...
23.2.2021
Opoziční zastupitel Tomáš Pek (TOP 09) kritizuje magistrát za přidělení dotace Praze 10 na téměř...
22.2.2021
Kunratický les rozkládající se na území městské části Praha–Kunratice nabízí úžasnou příležitost k rekreaci. Je...
22.2.2021
Spousty koček, čtrnáct psů, tři kozy, dvě slepice a prase. A také patnáct lidských bytostí,...
22.2.2021
Na pražském Spořilově neznámý psychicky narušený člověk rozházel pečivo, které v sobě ukrývalo hřebíky. Po...
Reklama