Český památkový zákon má své limity. Některé domy chrání příliš puntičkářsky, jiné vůbec ne

Další fotky

Demolice nebo radikální přestavba starých vil a jiných zajímavých objektů vždy rozproudí diskusi, jestli radnice dobře a správně chrání své architektonické dědictví. Každý si řekne – jak tohle mohl vůbec někdo povolit?! Ale městské části jsou v tomto omezeny.

O demolici či kompletní rekonstrukci nemovitostí nemůže rozhodovat ani samospráva Prahy 6, k tomu nemá kompetence, rozhodují dotčené orgány státní správy – odbor památkové péče magistrátu ve spolupráci s památkovým ústavem a odborem územního rozhodování magistrátu. A také stavební úřad Prahy 6, který při svém rozhodování vychází ze všech platných ochran.

Pro lepší orientaci má Praha 6 soupis všech druhů památkové ochrany vyznačený v jedné mapě památkové ochrany. „To, že jsou kompetence ohledně památkové péče soustředěny na hlavní město a stát, v některých případech není dobře, městská část tak bezmocně přihlíží ke ztrátě genia loci mnoha významných míst nebo necitlivé přestavbě objektů, které jsou pro jeho zachování významné,“ říká radní pro památkovou péči Prahy 6 Eva Smutná. A dodává, že naštěstí má Praha 6 i mnoho majitelů vil, kteří věnují svému majetku velkou pozornost.

Na webu radnice pod záložkou památková péče jsou vytvořeny dvě mapy – první s platnou souhrnnou památkovou ochranou na území Prahy 6, a druhá s návrhem na její další možné rozšíření. Obě vyznačují území či stavby, které jsou pro Prahu 6 významné, přičemž radnice vítá i podněty obyvatel, které další významné vily nebo soubory staveb, ale také významné stromy, plochy zeleně nebo sochy by měly být do map zařazeny a získat případnou památkovou ochranu. Ačkoliv jsou kompetence městské části omezené, přesto památkovou péči nepodceňuje.

Problém, co s Břevnovským mrakodrapem, byl vyřešen. Zbourali ho

Zaměřuje se na tyto tři oblasti: v Praze 6 je takto pečováno o regulační plán nových Dejvic profesora Antonína Engla z 20. let minulého století, vesnickou památkovou rezervaci Stará Ruzyně, Osadu Baba 1932, Müllerovu, Linhartovu vilu či dům Lídy Baarové, Skleněný palác od Richarda F. Podzemného nebo třeba o sochu sv. Jana Nepomuckého ve zdi bývalých Libockých statků či bývalý vojenský hřbitov dělostřelecké hradčanské posádky.

V katastru Prahy 6 se nachází i řada archeologických lokalit, část Pražské památkové rezervace a vesnické rezervace Praha Ruzyně, několik památkových zón – mezi nimi i část té největší Dejvice – Bubeneč – Horní Holešovice a historických jader obcí, chráněných areálů a ochranných pásem, zhruba dvě stě objektů zapsaných v operativním seznamu nemovitých kulturních památek Prahy a přes 170 soch, pomníků a pamětních desek.

Tichá Šárka mění tvář. Z povrchu zemského zmizela usedlost hned vedle známé Šatovky

„Architektonické kouzlo Prahy 6 nespočívá tolik v jednotlivých stavbách, ale v cenných urbanistických komplexech, jako jsou osada Baba, Ořechovka nebo třeba dejvické vnitrobloky. Právě na tom se ukazuje, že český památkový zákon má své limity. Přiznává totiž možná až puntičkářskou ochranu stavbám, kterým byl památkový status přiznán, na druhou stranu téměř nechrání zbylé stavby, i když přispívají do celkového koloritu čtvrti.
O památkové ochraně budov se přitom nemá začít mluvit až v okamžiku, kdy jsou ohroženy demolicí nebo necitlivou rekonstrukcí. Je proto zcela nezbytné provést revizi cenných budov na území Prahy 6 a iniciovat jejich navržení na památkovou ochranu – už jen proto, aby majitelé mohli čerpat památkové dotace na jejich údržbu. Městská část musí především jít sama příkladem. Není možné, aby aktivně blokovala zařazení své nemovitosti na seznam památkově chráněných objektů, jako bohužel sledujeme u budovy břevnovské polikliniky,“ uvedl na stránkách radničního zpravodaje Šestka zastupitel za Zelené Pavel Weber.

Smutný osud sedleckého zámečku. Snad nedopadne stejně jako jeho známý soused, legendární slon

„Městská část má významně omezené možnosti v ochraně památek i budov v památkové zóně, které patří soukromým majitelům. Nástrojů, jak je přinutit nenechat památky chátrat, nám dává zákon minimum. Nicméně jsme deklarovali, že už jsou dávno pryč doby, kdy developer nechal budovy v památkové zóně záměrně zničit, aby na jejich místě postavil kancelářské budovy nebo obchodní centrum dramaticky převyšující výškovou regulaci.
Typickým příkladem je postoj radnice k projektu Lordship na Špejchaře, kde dlouhodobě nesouhlasíme s výstavbou plánované osmipatrové budovy. Příkladem, jak Praha 6 aktivně podporuje památkovou péči, je projekt obnovy kapliček Poutní cesta do Hájku, kam se podařilo kolegyni Smutné přitáhnout k pravidelnému příspěvku radnice i soukromé donátory. Dotační titul na drobné opravy památek ve výši 900 tisíc korun, který je každoročně v rozpočtu Prahy 6, podle mne skutečný význam nemá,“ sdělil k tomu místostarosta Prahy 6 Jan Lacina.

OBRAZEM: Smutný konec cihlové vily na Petřinách

A Martin Polách, zastupitel za ANO, který byl v minulém volebním období místostarostou, k tomu dodal. „Pokud si vlastník památkově chráněné nemovitosti zajistí souhlasné stanovisko památkářů, tak stavební úřad jakožto vykonavatel státní správy nemá důvod k nepovolení odstranění stavby nebo její úpravy. Praha 6 je pouze účastníkem územních řízení, u stavebních povolení nebo demolic ani to ne. Třeba hospodářské budovy dejvické usedlosti Pernikářka byly zbourány zcela bez vědomí Prahy 6 a na základě rozhodnutí Ministerstva kultury o snížení památkové ochrany pouze na hlavní budovu.
Myslím, že prozatím nedokážeme účinně chránit naše památky, respektive domy a lokality, které by si ochranu zasloužily. Přesto se městská část Praha 6 snaží pomáhat tam, kde je to možné, například tzv. památkovým grantem, kdy finančně pomáháme vlastníkům památkově chráněných objektů při nákladnějších rekonstrukcích. Praha 6 také sama iniciuje památkovou ochranu tam, kde je to potřebné. Vymahatelná ochrana to ale není.“

Zdroj: Šestka

FOTO: Demolované objekty v Praze 6

Demolované objekty v Praze 6 - 1 na petřinách 7Demolované objekty v Praze 6 - 2 DSC03130 na petřinách 7Demolované objekty v Praze 6 - 3 libo 06 cká hübschmann (2)Demolované objekty v Praze 6 - 4 geocachingDemolované objekty v Praze 6 - 5 juárezova 12 2002
Další fotky
Demolované objekty v Praze 6 - 6 Na Zátorce, Svolinského vila, 2007Demolované objekty v Praze 6 - 7 Pernikářka 2, 2000Demolované objekty v Praze 6 - 8 DSC08138Demolované objekty v Praze 6 - 00 Šárecké údolí – Rakařk09
Dnes, 09:40
To nejlepší z architektury 60. a 70. let v České republice představí Národní technická knihovna....
Dnes, 08:59
Tři R. I u voleb do Senátu budou platit opatření, jako jsou nasazená rouška, dezinfekce...
Dnes, 07:35
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 07:35
Od poloviny října se na revitalizované Sofijské náměstí v Praze – Modřanech vrátí farmářské trhy.
Včera, 18:20
Od tohoto týdne je návštěvníkům Botanické zahrady hlavního města k dispozici nový bezbariérový vstup na...
Včera, 17:00
Začalo to Prahou, nyní se přidalo například i Brno. Univerzity přecházejí na distanční výuku a...
Včera, 15:00
Za loňské pobodání muže v obchodním domě na pražské Floře půjde třiadvacetiletý student práv Josef...
Včera, 14:20
Úřady práce v Praze omezují ode dneška kvůli riziku šíření koronavirové nákazy úřední hodiny.
Včera, 12:20
Plánované podzimní opravy silnic dramatizují pražskou dopravu nad únosnou mez. Lidé kvůli tomu tráví při...
Včera, 11:00
Pražský magistrát a jeho Institut plánování a rozvoje (IPR) připravily výstavu, která návštěvníkům představí 25...
Včera, 09:40
Nedoslýchavý penzista Vladimír Švec ze Sušice byl v roce 2018 odsouzen k 27 letům v...
Reklama