Cesta zdravotnického materiálu. Hasiči dosud rozvezli materiál z 19 letadel

Hasiči od 20. března do dnešního dne vyložili zdravotnický materiál z 19 letadel z Číny, celkem šlo o 500 tun. Pomůcky poté shromáždili v centrálním skladu v Opočínku na Pardubicku a následně ho rozvezli po Česku. Informoval o tom jejich mluvčí Rudolf Kramář. Další dvě letadla s materiálem zakoupeným v Číně mají v Praze přistát dnes.

Hasiči do Opočínku odvezli náklad z 16 letadel, která přistála na pražské Ruzyni, a vyložili rovněž tři letouny Antonov, které přistávají na vojenském letišti v Pardubicích.

„Tento materiál jsme rozvezli s použitím 207 nákladních vozidel do celé České republiky na určená místa, do úrovně krajů. Naši příslušníci v rámci rozvozu tohoto materiálu dosud najezdili přibližně 140 000 km,“ uvedl mluvčí. Další letadlo by mělo na pražské Ruzyni přistát ráno, odpoledne má pak do Prahy přiletět velký nákladní letoun společnosti China cargo.

Skladovací hala v areálu policie v Opočínku na Pardubicku má plochu 12 000 metrů čtverečních. Areál má výhodnou polohu, je v blízkosti letiště Pardubice a má dostatek manipulační plochy.

Do distribuce zdravotnického materiálu se ve druhé polovině března zapojila asi stovka hasičů, jsou to zejména příslušníci Záchranného útvaru HZS. „Tedy útvaru, který je předurčen k řešení rozsáhlých a dlouhodobých mimořádných událostí, které jsou nad rámec běžného výjezdu,“ uvedla již dříve mluvčí generálního ředitelství HZS Nicole Studená. Díky tomu není ohrožena akceschopnost hasičských jednotek v jednotlivých krajích.

ČR využívá k dopravě ochranných pomůcek ze zahraničí několik dopravních spojů. Do leteckého mostu mezi Českem a Čínou, který zajišťuje dodávky ochranných pomůcek, je zapojena česká letecká společnost Smartwings, čínská letecká společnost China Eastern, vojenské speciály a velkokapacitní letouny An-124 Ruslan, jejichž využití je součástí programu Severoatlantické aliance s označením SALIS, jehož členem je Česká republika od roku 2006.

Chemici mají dezinfekční týmy připravené ve 3 městech

Ministerstvo obrany pro přepravu zdravotnického materiálu z Číny využívá program NATO s označením SALIS, jehož členem je Česká republika od roku 2006. Nyní se na něm podílí devět členských zemí NATO. Jeho účelem je účastnickým státům poskytnout schopnost rychlé strategické letecké přepravy velkých nákladů. Česká armáda ho používá například pro přepravu materiálu do zahraničních vojenských misí.

Přepravu ochranných pomůcek z Číny zajišťuje ukrajinská společnost, která má k dispozici letouny Antonov An-124 Ruslan, což jsou jedny z největších letadel světa. První ze strojů s kódovým označením Condor dorazil do Česka v sobotu 21. března a přivezl přes 100 tun zdravotnického materiálu.

vera/čtk

Dnes, 15:25
Mělnické vinobraní bude letos jednodenní. Uskuteční se 19. září a přesune se do ulic, hlavní...
Dnes, 13:15
Tento týden začaly přípravy ke stavbě nového P+R parkovacího domu Černý Most III. Ten vznikne...
Dnes, 11:25
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 11:25
Divadlo na Maninách sídlící v pražských Holešovicích uspořádá tradiční letní scénu na nádvoří zámku Mělník....
Dnes, 07:49
Unikátní skalničková zahrada v Prokopském údolí je znovu otevřená veřejnosti. K vidění tu je přes...
Včera, 18:35
Kladno hledá úspory 150 milionů korun kvůli dopadům koronaviru. Odloží například některé opravy silnic, chodníků...
Včera, 17:19
V Nemocnici Hořovice a v Rehabilitační nemocnici Beroun jsou od tohoto týdne povoleny návštěvy a...
Včera, 17:00
Plastové trdelníky na barokních fasádách, výlohy polepené fotkami potravin, historické okenice ověšené policemi s matrjoškami....
Včera, 16:32
Členové Českého svazu ochránců přírody společně ve spolupráci se speleology vybudovali unikátní přezimovací stanici pro...
Včera, 14:42
Rada Prahy 2 schválila výpůjčku části nemovitosti parku Karlovo náměstí společnosti Rehwaldt Till pro průzkum...
Včera, 13:25
Městská knihovna v Praze otevírá sousedskou dílnu DOK16, kterou najdete v kobce č. 16 na...
Reklama