Charitativní bowling letos vynesl přes 61 tisíc pro školu a integrované centrum. Pořádá jej maminka dívenky s Rettovým syndromem

Maminka takřka osmileté Evičky, která trpí neurologickým postižením Rettův syndrom, Vlasta Eidernová už popáté uspořádala charitativní bowling, který se v sobotu 29. února konal v Xbowlingu Žižkov. Letošní výtěžek 61 350 korun půjde na Základní školu Zahrádka a Integrační centrum Zahrada, kam se Evička chodí druhým rokem mnohému učit a mnohé zažívat.

Peníze ze startovného, tomboly a sponzorských darů půjdou především na respitní výlety, na to, aby tam děti s kombinovaným postižením mohlo doprovázet více asistentů. Pro Náš REGION Vlasta Eidernová uvedla, že charitativní bowling je důležitý i proto, že lidé mají možnost Evinku poznat a vidět, že rodina s dítětem s postižením nemusí být zavřená doma mezi čtyřmi stěnami, ale být ve společnosti a prožívat radosti jako ostatní.

Sobotní den oživily i písničky

Sobotní den oživila i Tereza Jakobová, která zazpívala tři písničky ze své tvorby, přičemž jednu věnovala Evičce a její rodině. Většina hráčů zvládala bowling levou zadní, vítězové si převzali ceny. Vítězem bowlingové části se stali Petr Manhart, Martin Nový a Václav Neumann, amatérské části Alena Čižinská, Veronika Staňková a Tereza Jakobová a zaměstnanců Zahrádky Tomáš Labounek, Dagmar Rosecká a Kateřina Drahotová. „Sešli se tu lidé s dobrým srdcem, atmosféra celého dne byla velmi příjemná, jsem opravdu vděčná, že mám okolo sebe tolik skvělých kamarádů, bez jejich pomoci – a teď nemyslím jen finanční – by to prostě nešlo,“ uvedla Vlasta.

FOTO: Charitativní bowling

Charitativní bowling - Evicka s rodiciCharitativní bowling - Evicka s rodici 2Charitativní bowling - bowling 2Charitativní bowling - bowling

Prvotní nápad pořádat charitativní bowling přišel v momentě, kdy Vlasta s manželem zjistili, že Evička má postižení. „Začali jsme se účastnit aktivit Rett Community, což je spolek, který sdružuje rodiny s dětmi s Rettovým syndromem. Jezdili jsme na respitní pobyty. Chtěla jsem nějak přispět,“ řekla. Výtěžek první bowlingové charity tedy putoval na Rett Community.

Sedlčanské sociální služby získaly darem auto

„Zatím jsem pořádala charitativní akce právě pro Rett Community, pro Evičku a letos pro Základní školu Zahrádka a Integrační centrum Zahrada, kde je Evička moc spokojená. Dochází do školy, a když není vyučování, využíváme služeb integračního centra. Ráno přichází s úsměvem a odpoledne s ním odchází,“ uvedla její šťastná máma.

S akcí pomáhá síť kamarádů

Impulsem k tomu, že základní škole a integračnímu centru přispěje, byla žádost vedení na začátku školního roku, zda mají rodiče nějakou možnost finančně přispět, neboť zřizovatel, kterým je Praha 3, jim zkrátil rozpočet. Majitelem Xbowlingu, kde se akce pravidelně koná, je Vlastin kamarád Karel Kutina, který nechce nájemné a bere si jen symbolickou částku za provoz drah. Vše ostatní jde na charitu, přičemž tomboly bývají dvě – v jedné se prodává divoké prase. Ceny do tomboly dávají kamarádi Vlasty. „Časově je to náročné, musíme dát tombolu dohromady a také sehnat hráče na bowling,“ uvedla. Má ale už okruh kamarádů, na které je spoleh. O charitu bývá velký zájem, s lítostí musí lidem odříkat.

Na středočeských školách proběhla charitativní akce s policisty

Už nyní si chce zamluvit termín na příští rok, v herně totiž bývá plno. Říká, že není stěžovací typ, když zjistila, že Evička trpí vzácným onemocněním, které je způsobené mutací genu MECP2 na chromozomu X a vyskytuje se téměř výhradně u dívek, byl to šok. Syndrom se projevuje především ztrátou dosažených dovedností v oblasti jemné motoriky. „Ale co tě nezabije, to tě posílí,“ uvedla. A tak začala bojovat – jak by ne, vždyť je narozena v Býku a jmenuje se Vlasta.

Hasič ze Záhořan má na zahradě mobilní telerehabilitační kontejner

Je podle ní třeba podporovat rodiny, které by mohly mít dítě doma, zároveň nijak neodsuzuje lidi, kteří to nezvládnou a dítě dají do institucionální péče. „Někdy nejde vyžít s jedním platem a příspěvkem na péči nebo třeba přijde vyhoření. Já mám naštěstí manžela, který mě zabezpečí, takže do práce chodit nemusím a mohu se Evičce věnovat na sto procent. Manžel velice pomáhá a zatím to všechno zvládáme. Děláme pro Evičku maximum a ona nám to vrací tím, že vidíme, jaké dělá pokroky a jak se usmívá, což bylo vidět i při letošním charitativním bowlingu,“ uzavřela Vlasta.

Dnes, 14:38
Konkrétně hudební klub v Malostranské besedě kvůli zmenšení kapacity zvedl vstupné na 400 korun. Koncerty...
Včera, 15:18
Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na...
Včera, 13:13
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 13:13
V rámci čtvrté vlny uvolňování podnikatelských a dalších činností, která byla vyhlášena na 25. květen...
Včera, 08:50
Ceny bytů v Praze jsou dlouhodobě na vysoké úrovni a pro mnoho lidí je tedy...
Včera, 07:48
Sochař a restaurátor Petr Váňa z Karlíku pracuje ve své dobřichovické dílně již třiadvacet let...
24.5.2020
Skleník Fata Morgana v botanické zahradě v Praze se otevře pro návštěvníky v úterý 26....
24.5.2020
V pondělí 25. května se brány Pražského hradu otevřou pro veřejnost. Zároveň se dočasně zruší...
koronavirus
23.5.2020
V Praze přibylo za posledních 24 hodin deset nových případů nákazy koronavirem, o den dříve...
22.5.2020
V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich...
22.5.2020
Provoz muzea v Praze na Letné je přizpůsoben současným podmínkám a NTM zve návštěvníky do...
Reklama