Chceme lepší platy a bydlení dostupné pro všechny. Staromákem rezonoval socialistický pochod

První máj ve znamení úsilí za důstojné pracovní podmínky, mzdy a platy a dostupné bydlení pro všechny. Tato témata rezonovala na trase z Jungmannova náměstí na Staroměstské náměstí, v rámci pochodu pořádaného Socialistickou Solidaritou a Alternativou Zdola. V metropoli se konaly i další akce.

Stavba bytů se sníženým nájmem, zkrocení developerů, regulace nájemného, podpora stavebních družstev a komunitních projektů, zabránění spekulacím s nemovitostmi, schválení zákona o sociálním bydlení, regulace cen energií, zajištění, aby povolování nových staveb bylo transparentnější a rychlejší, regulace a zdanění služby Airbnb, zákaz realitním kancelářím účtovat nájemníkům provizi.

V duchu tohoto desatera, zformulovaného Iniciativou za dostupné bydlení, se nesl zmíněný pochod. Přítomní, kterých byly asi tři stovky, mohli podepsat petici za dostupné bydlení a v závěru akce ochutnat veganské dobroty.

FOTO: První máj v Praze

První máj v Praze - Pochod První máj 1 – foto ACPrvní máj v Praze - Pochod První máj 2 – foto ACPrvní máj v Praze - Pochod První máj 3 – foto ACPrvní máj v Praze - Pochod První máj 4 – foto ACPrvní máj v Praze - Pochod První máj 5 – foto AC

Stranické i nestranické akce

Petici za dostupné bydlení (a také za otevření diskuse o MHD v metropoli zdarma) iniciovala i KSČM, jejíž členové a příznivci se již tradičně sešli u Křižíkovy fontány, která je nyní v opravě. Bylo jich asi dva tisíce. Na místě bylo asi i pětadvacet odpůrců.

V metropoli se konaly i další prvomájové akce. Na Střeleckém ostrově se sešli sociální demokraté, na Kampě anarchisté, na Petříně členové a příznivci ODS. V Praze se konaly i akce ultrapravice, možné bylo zajít i na vinařské či pivní slavnosti.

Včera, 18:20
Tam, kde se potkává Bubeneč s Letnou a Praha 6 s Prahou 7, poblíž známé...
Včera, 18:00
U příležitosti 90. výročí slavnostního otevření Sokolovny Zbraslav dokončila zbraslavská jednota vysněnou rekonstrukci bývalého kinosálu....
Včera, 17:00
Komerční článek
V tomto roce se soutěž i nominace dostaly do úplně nového kontextu. Možná teď nemáte chuť „bojovat“...
Včera, 17:00
Park před vršovickým nádražím, který od roku 2014 nese název Park Jiřiny Haukové a Jindřicha...
Včera, 14:20
Demolice obchodního domu na Petřinách a následná výstavba developerského projektu trápí obyvatele Petřin. I když...
Včera, 13:00
Událost, kde si lze autorskou tvorbu nejen prohlédnout, ale i zakoupit. Událost, na níž je...
Nemocnice na Bulovce
Včera, 12:20
Stát v Praze prověří kapacitu ve zdravotnických zařízeních s cílem spolu s magistrátem zajistit tisíc...
Včera, 11:00
Se začátkem podzimu nastává pro rybáře období, které je završením jejich celoroční práce, a tím...
Včera, 09:40
Hospodaření radnice Prahy 4 skončilo v prvním pololetí přebytkem zhruba 43,6 milionu korun. Výsledek ovlivnily...
Včera, 08:59
Patnáct let uzavřená secesní budova Nové strašnické školy a přilehlá zahrada se od 9. do...
Včera, 07:35
Technická správa komunikací začala s opravou Barrandovského mostu. Rekonstruovat se bud stavba následujících několik let,...
Reklama