Chtějí do školy. Vysokoškoláci plánují demonstraci v Praze

Začalo to Prahou, nyní se přidalo například i Brno. Univerzity přecházejí na distanční výuku a studenti se proti tomu bouří. Veškerá praktická výuka však zůstane prezenční, jedná se tedy pouze o klasické přednášky. I přesto se studenti, prý ze zoufalství, rozhodli uspořádat demonstraci. Ale bez obav. Protestovat se bude v rouškách.

Distanční výuka je nyní zavedena na všech vysokých školách v Praze, na Univerzitě Pardubice, na zlínské Univerzitě Tomáše Bati a nově i na brněnské Masarykově univerzitě. Toto nařízení se však nevztahuje na zkoušení do deseti lidí, na laboratorní, experimentální a uměleckou práci do patnácti lidí a také na praktickou výuku.

Studentům se však nelíbí, že distanční výuka pro ně byla zavedena ještě dříve, než vůbec vstoupili na univerzitní půdu, měli šanci se mezi sebou poznat, a především si ujasnili, co bude jejich studium obnášet. Nejvíc se tak logicky bouří ti, kteří měli nastoupit do prvních ročníků, a tedy vůbec nevědí, co mohou očekávat.

Tito studenti se rozhodli uspořádat demonstraci. Bojují za to, že nechtějí trávit čas, jenž měli věnovat seznamování se s novými spolužáky, zavření u sebe v pokoji. Tak to ale bude, ať už se to studentům či komukoli jinému líbí, nebo ne. A to, že si studenti stěžují, že ještě ani nemají žádné informace k tomu, jak bude vlastně výuka probíhat, je už ale starost každé školy zvlášť. Každá univerzita se musí potýkat s tím, že je povinna všem studentům zajistit, alespoň víceméně pro tuto dobu, plnohodnotné studium.

Přechod z prezenčního studia na dálkové ale netrápí jen studenty, ale například i vedení jednotlivých škol. Vzdělávací instituce se musejí vypořádat s výukou on-line po různých skypech, teams a podobně. Primátor Hřib, který na základě komunikace s hygieniky nařídil v Praze distanční výuku argumentuje, že vysokoškoláky a jejich učitele ochránit od nakažení.

Organizátoři demonstrace ubezpečují vládu, že veškeré protesty proběhnou v rouškách a v poklidu. I tak však ke konání této akce potřebují mít povolení, tudíž demonstrace pravděpodobně proběhne až začátkem října. Zde se však nabízí otázka, jestli se tak ale vůbec uskuteční, protože nový ministr zdravotnictví Roman Prymula už dříve avizoval, že hodlá zrušit veškeré venkovní hromadné akce nad sto lidí.

Včera, 14:35
V pražském Divadle na Vinohradech vznikne nová scéna pro zhruba 300 diváků. Vybudována bude v...
Včera, 14:23
Premiér Andrej Babiš považuje za zbytečné, aby se rezervační systém k očkování proti covidu-19 otevřel...
Včera, 14:01
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:01
V květnu letošního roku by měla skončit rekonstrukce domu na Hradčanské na adrese Dejvická 4.
Včera, 12:52
Opoziční politici kritizují dnešní start registrací k očkování, ale i další záležitosti spojené s vakcinací...
Včera, 12:38
K paušální dani se do dneška přihlásilo 69 622 živnostníků. Termín byl sice do pondělí,...
Včera, 06:02
Podle údajů společnosti Dotykačka stravovací provozy zaznamenaly v prosinci meziroční propad tržeb o 55 procent....
14.1.2021
Minulý týden se Praha konečně dočkala první trvalejší sněhové pokrývky této zimy. Petřínské sady tak...
14.1.2021
V neděli 3. ledna po dlouhé těžké nemoci zemřela novinářka a bývalá televizní moderátorka Eva...
14.1.2021
Policisté dnes ráno zadrželi muže, který by mohl být útočníkem z pražského metra. Podle videozáznamu,...
14.1.2021
Ředitel Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavel Březovský k dnešnímu dni rezignoval na svou funkci kvůli...
Reklama