Chtějí do školy. Vysokoškoláci plánují demonstraci v Praze

Začalo to Prahou, nyní se přidalo například i Brno. Univerzity přecházejí na distanční výuku a studenti se proti tomu bouří. Veškerá praktická výuka však zůstane prezenční, jedná se tedy pouze o klasické přednášky. I přesto se studenti, prý ze zoufalství, rozhodli uspořádat demonstraci. Ale bez obav. Protestovat se bude v rouškách.

Distanční výuka je nyní zavedena na všech vysokých školách v Praze, na Univerzitě Pardubice, na zlínské Univerzitě Tomáše Bati a nově i na brněnské Masarykově univerzitě. Toto nařízení se však nevztahuje na zkoušení do deseti lidí, na laboratorní, experimentální a uměleckou práci do patnácti lidí a také na praktickou výuku.

Studentům se však nelíbí, že distanční výuka pro ně byla zavedena ještě dříve, než vůbec vstoupili na univerzitní půdu, měli šanci se mezi sebou poznat, a především si ujasnili, co bude jejich studium obnášet. Nejvíc se tak logicky bouří ti, kteří měli nastoupit do prvních ročníků, a tedy vůbec nevědí, co mohou očekávat.

Tito studenti se rozhodli uspořádat demonstraci. Bojují za to, že nechtějí trávit čas, jenž měli věnovat seznamování se s novými spolužáky, zavření u sebe v pokoji. Tak to ale bude, ať už se to studentům či komukoli jinému líbí, nebo ne. A to, že si studenti stěžují, že ještě ani nemají žádné informace k tomu, jak bude vlastně výuka probíhat, je už ale starost každé školy zvlášť. Každá univerzita se musí potýkat s tím, že je povinna všem studentům zajistit, alespoň víceméně pro tuto dobu, plnohodnotné studium.

Přechod z prezenčního studia na dálkové ale netrápí jen studenty, ale například i vedení jednotlivých škol. Vzdělávací instituce se musejí vypořádat s výukou on-line po různých skypech, teams a podobně. Primátor Hřib, který na základě komunikace s hygieniky nařídil v Praze distanční výuku argumentuje, že vysokoškoláky a jejich učitele ochránit od nakažení.

Organizátoři demonstrace ubezpečují vládu, že veškeré protesty proběhnou v rouškách a v poklidu. I tak však ke konání této akce potřebují mít povolení, tudíž demonstrace pravděpodobně proběhne až začátkem října. Zde se však nabízí otázka, jestli se tak ale vůbec uskuteční, protože nový ministr zdravotnictví Roman Prymula už dříve avizoval, že hodlá zrušit veškeré venkovní hromadné akce nad sto lidí.

Dnes, 09:40
Pracoviště registru vozidel odboru dopravněsprávních činností v Radimově ulici na Břevnově, je do odvolání mimo provoz....
Dnes, 07:35
Když v březnu v Česku vypukla pandemie koronaviru, ukázalo se, že žít bez internetu už...
Včera, 18:55
Komerční článek
Praha spustila novou kampaň na základě zážitků skutečných lidí z první linie, kteří denně bojují proti...
Včera, 18:55
V pátek 23. října otevřená lávka mezi Císařským ostrovem a Trojou, se o proběhlém víkendu...
Včera, 18:20
V omezeném režimu fungují momentálně kvůli pandemii onemocnění covid-19 městské a obecní úřady v Česku. Protože však...
Včera, 17:00
Pražský magistrát nechá vypracovat projekt prodloužení tramvajové trati na Pankrác, a to v úseku od...
Včera, 16:20
Oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční...
Včera, 14:20
Vyhlášený nouzový stav a s ním spojené uzavření restaurací, barů, ale třeba i divadel či...
Včera, 12:44
Komerční článek
Praha spustila další kampaň proti koronaviru, tentokrát s cílem ukázat, jak je více než kdy...
Registr řidičů a vozidel na Vyšehradě
Včera, 12:20
Pražský magistrát kvůli nutnosti odeslat pracovníky do karantény uzavřel již třetí pracoviště registru vozidel. Po...
Včera, 11:40
Podobně jako na jaře, i teď na podzim sleduje ROPID, Dopravní podnik hl. m. Prahy...
Reklama