Chtěli jsme upozornit na nečinnost státu v otázce dostupného bydlení, hájí Magda symbolické obsazení domu

Skupina převážně mladých lidí chtěla upozornit na to, že stát neřeší otázku bydlení, léta se kupříkladu marně volá po přijetí zákona o sociálním bydlením. V rámci Muzejní noci proto v sobotu 10. června 2017 několik desítek lidí symbolicky obsadilo dům v Hybernské ulici, respektive na rohu Hybernské 2 a Senovážné 10. Následoval policejní zásah. A pak soudy.

„Chtěli jsme upozornit na to, že dům je dlouho nevyužíván. V té doby se zároveň konala série demonstrací za přijetí zákona o sociálním bydlení, který nebyl doposud přijat. Obsazení opuštěných domů jsme plánovali symbolicky, na krátkou dobu, nejdéle do neděle, tedy následujícího dne,“ uvedla pro Náš REGION Magda, která se politického happeningu zúčastnila.

Matka brání žižkovskou Kliniku! Chodí tam dcera a prospělo jí to…

„Policejní zásah, ke kterému nebylo soudní povolení, nás překvapil. I jeho intenzita. Trval dlouho a vůči některým lidem byl necitlivý, za použití násilí. Část lidí stálo nebo sedělo na schodech, policie je strhávala, jednomu člověku bylo bráněno zásah nahrávat,“ zavzpomínala na dva roky staré události. S tím, že část lidí, proti kterým bylo zasaženo, podala kvůli zásahu žalobu, argumentovali mimo jiné tím, že zásah nebyl povolen soudem.

Nevyužitá nemovitost vs. politika bydlení

Policie ale hájila zásah například tím, že v domě byly zapálené svíčky a mohlo něco chytnout. „Byly to jen čajovky, požár nehrozil, všechno jsme měli pod kontrolou, nebylo naším úmyslem cokoli ničit a ani jsme nic nezničili. Navíc policie zasáhla i vůči lidem, kteří nás přišli podpořit, a demonstrovali venku na chodníku,“ uvedla Magda. Ona, spolu s několika dalšími lidmi, byla v té době na střeše, ven se dostali přes jiný dům. „Bylo nepříjemné, že nám policie blikala do očí, nebyl to dobrý pocit,“ uvedla.

Knížka o zaniklých pražských klubech byla pokřtěna kouskem fasády ze squatu Milada

Situaci před zásahem popsali lidé, proti kterým bylo zasaženo, v žalobě takto: „Žalobci jsou fyzické osoby, které se v rámci politického protestu rozhodli využít k happeningu delší dobu nevyužívaný dům ve vlastnictví státu (veřejnoprávní korporace) s cílem poukázat na neefektivní využívání nemovitostí ve veřejném vlastnictví, a to v kontextu skutečnosti, že stát současně nese odpovědnost za politiku bydlení.“

Cílem nebylo objekt poškodit

V popisu je dále mimo jiné uvedeno, že žalobci „si byli vědomi, že se dopouštějí civilněprávního deliktu“ a k „obsazení si připravili leták, ve kterém objasnili své postoje, názory a důvody svého skutku“. „Cílem žalobců nebylo jakkoliv objekt poškodit nebo způsobit jakoukoliv škodu, přičemž z jejich deklarace i chování nebylo možné tuto skutečnost jakkoli dovozovat,“ uvádí se dále mimo jiné v popisu.

Nevyzývala jsem k zapalování policejních vozů, brání se dívka, která stane před soudem

Lidé, kteří v objektu domu zůstali i poté, co je policie vyzvala k jeho opuštění, byli obviněni ze dvou přestupků – užití cizí věci a neuposlechnutí výzvy. Skončilo to rozhodnutím, kterým se řízení zastavilo, odpovědnost za přestupky zanikla, neboť došlo k promlčení. Co se týče žaloby podané kvůli policejnímu zásahu, soudy se táhnou. Lidé, kteří ji podali, museli zaplatit poplatky za podání žaloby, což vyšlo asi na dva tisíce korun na jednoho, v dalším kole pak na některé lidi přibližně po čtyřech tisících korunách.

O osudu domu jedná stát s městem

A co je nyní s domem, na kterém mladí lidé demonstrovali nečinnost státu a města ohledně zajištění dostupného bydlení? „Na území hlavního města Prahy jsou nemovitosti ve vlastnictví státu, které potřebuje hlavní město Praha a naopak nemovitosti ve vlastnictví města, které potřebuje stát,“ uvedl pro Náš REGION Radek Ležatka, vedoucí samostatného oddělení Komunikace Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

FOTO: Dům na rohu Hybernské a Senovážné

Dům na rohu Hybernské a Senovážné - Dum 1 – foto ACDům na rohu Hybernské a Senovážné - Dum 2 – foto ACDům na rohu Hybernské a Senovážné - Dum 3 – foto ACDům na rohu Hybernské a Senovážné - Dum 4 – foto ACDům na rohu Hybernské a Senovážné - Dum 5 – foto AC

„Zájmem státu je v rámci platné právní úpravy postupovat tak, aby se tato situace co nejrychleji vyřešila. Ohledně domu v Hybernské ulici probíhají jednání s hlavním městem Prahou, která ještě nebyla ukončena. Jednání jsou bohužel v posledním roce velmi náročná,“ dodal. Náš REGION bude osud domu v centru metropole sledovat, bylo by záhodno, aby byl nějak využit.

Dnes, 16:20
Úřady v Praze s ohledem na špatnou epidemiologickou situaci upravují provoz stejně, jako tomu bylo na jaře....
Dnes, 15:25
Společnost Eroc, která v magistrátní budově v Pražské tržnici provozuje nevěstinec, prohrála s městem soud...
Dnes, 15:00
Komerční článek
Momentálně nabízíme: BYTY Nabízíme byty v moderních bytových domech, vysokého standardu a urbanistickou funkcí. Projekty...
Dnes, 15:00
V polovině listopadu má v Praze na Těšnově začít fungovat tzv. mikrodepo, sloužící k překládce...
Dnes, 12:52
V centru Prahy přímo na Staroměstském náměstí se přes prázdniny uvolnila luxusní restaurace v památkově...
Dnes, 12:20
Novou lávku propojující Troju s Císařským ostrovem dnes čekají zatěžovací zkoušky, které prověří její konstrukci.
Dnes, 11:00
Tak jako k českému národu neodmyslitelně patří Jára Cimrman, Václav Havel, pivo, fotbal nebo Pražský hrad,...
Dnes, 08:59
Roční podmíněný trest a stotisíc korun. To je verdikt, který si Benjamin Wittig odnesl za...
Včera, 18:20
Se změnou v provozu mobilních sběrných dvorů musejí počítat obyvatelé šesté městské části. Důvodem je...
Včera, 17:40
Fotografie zahraničních filmových celebrit zachycených objektivem Miloše Fikejze, filmového publicisty, encyklopedisty a fotografa, můžete obdivovat...
Včera, 17:00
Nebojácný strážník městské policie v době svého volna zadržel sedmnáctiletého mladíka, který spolu se svým...
Reklama