16℃
Dnes je 18. říjen , svátek má Lukáš

Chystá se kniha o sídlišti Ďáblice. Na svět jí pomůže hithit.cz

Na podzim letošního roku vyjde obrazová publikace s názvem Sídliště Ďáblice. Půjde o první publikaci mapující historii a současnost sídliště Ďáblice, které obývá 25 000 obyvatel.

Reklama

„Knihu pojímáme jako poctu sídlišti a jeho hodnotám, které přetrvaly navzdory současnému nelichotivému stavu,“ řekl Josef Platil, předseda Spolku přátel sídliště Ďáblice. V knize se objeví archivní fotografie z výstavby sídliště, jeho zabydlování novými obyvateli a další. Kniha bude stát 499 Kč, ovšem autoři na přelomu března a dubna spustili na webu hithit.cz crowdfundingovou kampaň na předobjednávku za zvýhodněnou cenu 449 Kč.

Ďáblice (německy Teufelstadt) jsou katastrální území Prahy, tvořící území městské části Praha-Ďáblice. Původně se jednalo o samostatnou vesnici, která byla roku 1968 připojena k Praze. Je zde evidováno 64 ulic a 853 adres. Žije zde přes tři tisíce obyvatel. Do území Ďáblic spadá část Ďáblického háje, kde je vrch Ládví (359 m n. m., přírodní památka Ládví) a hvězdárna Ďáblice. Původně však patřil k Ďáblicím celý tento háj. Na území Ďáblic je skládka Ďáblice celopražského významu. Podle Ďáblic se jmenuje sídliště Ďáblice, které však leží na území Kobylis v městské části Praha 8. Velký Ďáblický hřbitov leží na území Střížkova, stejně jako tramvajová smyčka Sídliště Ďáblice. Pozemky v severní polovině tohoto sídliště náležely do roku 1960 k Ďáblicím.

Nenáviděné i milované králíkárny – jedna z ikon minulého režimu. Víte, kde vyrostly první paneláky?

Na území Ďáblic bylo nalezeno osídlení již z doby bronzové. První písemná zmínka však pochází z roku 1253, kdy místní statek vlastnil řád křížovníků s červenou hvězdou. Ďáblice se původně nazývaly Davlice, což bylo odvozeno od jména Davel.
Za první republiky vznikla jihozápadně od vlastních Ďáblic v těsném sousedství se zástavbou Kobylis osada Pod Ládvím tč. Nové Ďáblice, jež měla status místní části Ďáblic. Tato zástavba pak byla spolu s téměř celým Ďáblickým hájem, a pozemky východně od ní, připojena roku 1960 k Praze a v jejím rámci byla tato oblast začleněna do katastru Kobylis. Roku 1968 byl pak k Praze připojen zbytek Ďáblic. Později byla velká část Ďáblického háje navrácena do katastru Ďáblic.

Postavil tři pražské mosty. Architekt Vlastislav Hofman byl ale mužem mnoha talentů

V Ďáblicích byl v roce 1953 postaven první pražský panelový dům, na adrese U Prefy 771/25. Autorem nového skeletopanelového systému T16 byl Miloslav Wimmer, který také patřil k prvním obyvatelům domu. Dům má tři podlaží (přízemí a dvě patra) a v nich 13 bytů 3+1. Má sedlovou střechu s mírným sklonem, ozdobnou římsu a panely kryté omítkou. Projekt byl podán roku 1948. Oponentní statický posudek zpochybňoval stabilitu stavby, avšak Stanislav Bechyně potvrdil bezpečnost skeletu. Obyvatelé se do domu nastěhovali 1. července 1955.

Zdroj: Wikipedie

FOTO: Ďáblice

Ďáblice - 1 ďáblice, 80.lĎáblice - 2 praha.euĎáblice - 4 battistova cihelna wiĎáblice - OLYMPUS DIGITAL CAMERAĎáblice - 1 p8
Další fotky
Ďáblice - 0 ďáblice 80. léta
Před 1 hodinou
Tradiční Rio Botičo je po roce opět tady a desítky nadšených vodáků už stříhají metr,...
Dnes, 15:28
Jediný pražský farmářský trh zaměřený výhradně na biopotraviny bude v sobotu na Letné!
Dnes, 15:09
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 15:09
Radnice Prahy 5 získá prostor pro nové komunitní centrum na smíchovské vltavské náplavce na Hořejším...
Dnes, 10:44
Výstavba moderního domu pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou s kapacitou 100 lůžek by...
Dnes, 07:08
Třetí pražská městská část vydala publikaci o dějinách Žižkova, (Královských) Vinohradů a Jarova od dob...
Včera, 16:44
Pražský tunel Blanka byl po více než čtyřech letech od uvedení do provozu zkolaudován, sdělil...
Včera, 16:22
Až do 21. října se holešovické Výstaviště stalo magnetem pro všechny příznivce kvalitního designu. Festival...
Včera, 13:35
Návštěvníci letošního Čokoládového festivalu v Galerii Harfa se mohou těšit na velkou atrakci – jedinečnou...
Včera, 09:32
Na jaře vyrostl ve Vysočanech nový tramvajový označník. Měl být nejnovějším technologickým výstřelkem. Digitální tabule...
Včera, 09:11
Hlídané parkoviště při ulici Chilská s kapacitou 212 parkovacích míst a 4 místa pro ZTP...
Reklama