26℃
Dnes je 21. červenec , svátek má Vítězslav

Chystá se proměna Negrelliho viaduktu. Pod ním mohou být kavárny, knihovna nebo letní divadelní scéna

Další fotky

Na rozsáhlou rekonstrukci Negrelliho viaduktu naváže proměna okolí druhého nejstaršího mostu v Praze včetně prostor pod ním.

Reklama

Podle návrhu náměstka primátora pro územní rozvoj Petra Hlaváčka a náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra, který koncem června schválila Rada hl. m. Prahy, může pod viaduktem vzniknout nový kreativní prostor s kavárnami, knihovnou nebo letní divadelní scénou.
Návrh počítá se zpracováním využitelnosti oblouků, vytvořením nových veřejných prostranství a zapojením viaduktu do struktury města.
Přibudou také nová parkovací stání.

„Pod Negrelliho viaduktem chystáme nové odpočinkové místo pro Pražany. Chceme připravit vyvážený mix nekomerčních a komerčních subjektů tak, aby si na sebe místo dokázalo samo vydělat a zůstalo různorodé. Pod viaduktem by mohla vzniknout pobočka knihovny, klub pro seniory, nové bistro nebo zajímavý start-up. O tři oblouky už projevilo zájem Hudební divadlo Karlín, které by v nich rádo vytvořilo svou letní scénu, i to bude jedna z možností,“ popsal Adam Scheinherr, náměstek pražského primátora.

Jak si stojí rekonstrukce Negrelliho viaduktu? Stavba se prodlužuje, most by v horším stavu než se čekalo

Z celkového počtu 74 oblouků studie počítá se 45 oblouky pro nové využití. Od padesátých let jsou prostory pod oblouky vnímané jako vedlejší a využívané jako odstavná parkoviště a sklady. Pokud vše půjde podle plánu, nového využití oblouků Negrelliho viaduktu se Pražané dočkají v létě 2022.

„Naší vizí je zachovat sociální různorodost a navázat na historii Karlína coby přístavní a historicky průmyslovou část Prahy, která dnes trpí intenzivní gentrifikací vedoucí k vystěhování nejen nízkopříjmových skupin, ale i k vymazávání řemeslné a rukodělné tvorby. Velký dík patří neúnavné práci kolegů architektů Yvette Vašourkové a Igora Kovačeviče, kteří dlouho dobu pracovali na vizi využití prostoru pod viaduktem,“ řekl Petr Hlaváček, 1. náměstek primátora.

Dosavadní rekonstrukce Správy železniční a dopravní cesty má vyloženě technický charakter a nepočítá s proměnou a využitím prostor v okolí mostu. Na tom teď začne pracovat Technická správa komunikací hl. m. Prahy podle studie „Negrelliho viadukt – příležitost pro kreativní město“ od architektonicko-urbanistického studia MOBA, které bude zároveň na práci TSK dohlížet.

Zdroj: web Prahy 7

FOTO: Budoucí tvář Negrelliho viaduktu

Budoucí tvář Negrelliho viaduktu - 1 DSC01141Budoucí tvář Negrelliho viaduktu - 2A Negrelliho-viadukt-vizualizace-CCEA-MOBA-1Budoucí tvář Negrelliho viaduktu - 4A negrelBudoucí tvář Negrelliho viaduktu - 4B negrellBudoucí tvář Negrelliho viaduktu - 4Cnegrelli
Další fotky
Budoucí tvář Negrelliho viaduktu - 5A Negrelliho-viadukt-vizualizace-CCEA-MOBA-1Budoucí tvář Negrelliho viaduktu - 5B Negrelliho-viadukt-vizualizace-CCEA-MOBA-3
Dnes, 09:02
Pražská Sparta si chtěla po nečekané prohře z prvního kola spravit chuť proti Jablonci. Po...
Včera, 16:58
Praha se za stávajících podmínek nechystá kupovat chátrající nádraží Vyšehrad, protože cena, kterou za ni...
Včera, 15:29
Dialyzační středisko Fresenius NephroCare v prostorách Polikliniky Vysočany v Praze 9 slaví kulaté výročí. Už...
Včera, 13:25
Technologicko-informační centrum Cyberdog v Nových Butovicích, představí v rámci svého projektu Letního kina v srpnu...
Včera, 11:03
Pražská vzdělávací centra sledují vzrůstající zájem o ekologické programy, které nabízejí. Ročně se jich účastní...
Včera, 09:28
Slavná architektka a vítězka soutěže o podobu projektu na Žižkově Eva Jiřičná a developer Central...
19.7.2019
Motolská skládka, jejíž sanace se připravuje, se stává častým terčem lidí, kteří nerespektují její zabezpečení...
19.7.2019
Skoro 100 000 lidí v hlavním městě žije v oblastech zatěžovaných hlukem z tramvajové a...
19.7.2019
Hlavní město plánuje modernizovat osvětlení památek tak, aby bylo možné je nasvítit více barvami jako...
19.7.2019
Pražští celníci objevili v polském kamionu tisíce padělků stavebnic a plastových postaviček s logem Lego...
Reklama