25℃
Dnes je 23. srpen , svátek má Sandra

Císař sesedl z koně a šel na pivo. Příběh starého domu z Dlouhé ulice

Další fotky

Dříve tu v Dlouhé ulici na Starém Městě pražském stával gotický dům, který byl zbořen a s ním vzala zasvé jedna památka, kamenná cedule s nápisem, že tu byl hostem císař Karel IV.

Reklama

To bylo tak…

Tady, v domě U hrubého muže (hrubý ve staročeštině značil silný, statný) býval pivovar a císař jednou v noci jel Černou brankou, která tu na konci Dlouhé třídy stávala, a uslyšel zpívat pivovarské chasníky. Sesedl z koně a zašel k nim. Řekli mu, že je zvykem při vaření piva zpívat – pro páru totiž na sebe nevidí, tak zpívají, aby snad jeden druhého nesrazili do vroucí várky.
Na památku téhle návštěvy byla sem pak dána cedule, alespoň to píše historik Josef Svátek.

Dům zvaný také U Velkého muže v roce 1586 koupil za 500 kop českých grošů Jan Paumberger s ženou Markétou, 150 kop přidal za pivovarské náčiní. A začal dům, ve skutečnosti domy dva, přestavovat v duchu renesance. Dílo bylo dokonáno v roce 1608, a když ho následujícího roku Paumberger prodal, stržil za něj už rovné 2000 kop českých grošů.
Dům koupil Matěj Koukol a jeho paní Anna. Za jeho éry, respektive když v roce 1641 dům tehdy zvaný U zlatého stromu odkázal synovi Šimonovi, víme, že šlo o nákladnický dům se sladovnou. Tyto informace čerpáme z knihy Stanislava Musila Sláva a zánik starých pražských pivovarů.

Trocha zmatku v pramenech

Jak těžký je život historikův, když poctivě řeknu, že výše uvedené řádky kolega Musil rozhodně necitoval z Ruthovy Kroniky královské Prahy, trochu ikonické pragensie, vycházející ale ze starších prací V. V. Tomka.
Ruth totiž nezmiňuje nikoho z výše uvedených, ale místo Koukola uvádí jako majitele
Lorence (Vavřince) Benjamina od Háje (někdy užito příjmení Vodháj), spolumajitele tiskárny v Trenčíně, a druhou část domu připisuje registrátoru a koncipistovi při české kanceláři Janu Jiřímu Pětikostelovi z Aventina. Pětiskotelovi byl dům zabaven v r. 1629, Háj dům prodal, když ho pokutovali a věznili, oba raději odešli do exilu.
Dům to byl vpravdě rozměrný, to se mohlo podepsat na dvojím výkladu, se slovutným profesorem Ruthem se už těžko hádat, když přes sto let odpočívá na Olšanech, kde jsem nedávno na jeho hrob natrefil.

Ze Šafránka z Žatce Krocínem z Drahobejle

Dům měli v 17. století vlastnit potomci Václava Krocína staršího z Drahobejle (1532 v Žatci – 1605 v Praze), známého primátora Starého Města pražského v letech 1584 až 1605. To on nechal postavit tzv. Krocínovu kašnu na Staroměstském náměstí (zbourána 1862), která je dnes ve zlomcích v Lapidáriu.
Původní jméno rodiny znělo zřejmě Šafránek, z latinského názvu pro šafrán (crocus) pak vzniklo jméno Krocín. Roku 1560 se stal pražským měšťanem a vstoupil do služeb staroměstské obce. Kolem roku 1571 je připomínán jako člen Úřadu mostu pražského. Od roku 1579 zasedal v městské radě a roku 1584 od císaře Rudolfa II. jmenován primátorem Starého města. Roku 1590 zvolil jej sněm za nejvyššího berníka. Roku 1587 ho císař povýšil do stavu vladyckého s predikátem z Drahobejle a roku 1594 do stavu rytířského. Pohřben byl v dnes již neexistujícím kostele sv. Štěpána Menšího. Krocín také vlastnil známý pivovar U Halánků na Betlémském náměstí, ve zdi domu lze dodnes nalézt Krocínův erb. Rod Krocínů vlastnil vinice na Hanspaulce a na Proseku, kde stávala též usedlost Krocínka.

Zlatý strom časem zezelenal

Vraťme se ale do Dlouhé ulice, kde nám v letech 1723 až 1725 zanechali hezký vzkaz, jakýsi výkaz práce pivovaru – ten v oněch letech uvařil 400, 420 a 320 sudů piva.

Po roce 1780 koupil dům podnikatel a tuším i bankéř Karel Antonín Ballaben, nám známý jako majitel dvou už neexistujících libeňských usedlostí – Staré a Nové Balabenky.
Za majitele Josefa Sitty (od roku 1798), přesněji roku 1816 pochozí komise shledala v domě pivní šenk, kvelb, stáj pro dva koně a provozy k vaření piva a pálení kořalky.
Stanislav Musil ale naznačuje, že se zde nejspíš jen připravoval slad, ale samotné pivo se tu nevařilo. Nu, pravdu se už nikdy nedovíme, ale však my už přivykli.

Roku 1846 pořídil sobě dům pan Ferdinand Vendulák ze známé pivovarské rodiny. Však jeho bratr August je znám jako letitý sládek v pivnici U medvídků na Perštýně.
Když v roce 1874 Ferdinand umřel a dům přešel na ženu Andělu a děti Emanuela a Ferdinanda, byla to labutí píseň pro pivovar. Ještě posledním rokem vykázal výstav 1432 hektolitrů piva. V roce 1876 však hostinec najal J. M. Šáry a bral pivo od Virlů z Karláku.
V roce 1880 přišel nájemce E. Teichmann (používal jméno „zelený strom“) a ten začal brát pivo z Košíř, než o devět let poté Jan Nováček (ten zase „zlatý strom“) zřídil v přízemí kavárnu, pivnici přestěhoval o patro výš, načež tu zavedl plzeňské.

Hostinec byl zrušen v roce 1919 a zřízen tu velkoobchod kožemi, „ponechán od košířského pivovaru toliko výčep, jenž vede paní Marie Brabcová“.
V letech 1926-7 byl dům poměrně nešťastně zvýšen o patro, což trochu narušilo ukázkové renesanční nádvoří – viz snímky z naší fotogalerie.

Zmíněný výčep v domě, který proudem času přestal být zlatým stromem a stal se stromem zeleným (ony ty měděné znaky nad portály, potvory, oxidují), pamatujeme do dnešních dní, pravda, dnes už se tu netočí smíchovské, ale plzeňské a podnik nese varovný název Sportbar Pohoda. Nezlobte se na mne, že jsem nešel dovnitř.

FOTO: Dům u zeleného (zlatého) stromu

Dům u zeleného (zlatého) stromu - 1 DSCN3430Dům u zeleného (zlatého) stromu - 2 100_8662Dům u zeleného (zlatého) stromu - 2B jansa 1897Dům u zeleného (zlatého) stromu - Dům u zeleného (zlatého) stromu - 3B 100_8641
Další fotky
Dům u zeleného (zlatého) stromu - 4A DSCN3434Dům u zeleného (zlatého) stromu - 4B DSCN3419Dům u zeleného (zlatého) stromu - 4B P1170181Dům u zeleného (zlatého) stromu - A DSCN3424Dům u zeleného (zlatého) stromu - A DSCN3429Dům u zeleného (zlatého) stromu - B DSCN3421Dům u zeleného (zlatého) stromu - B DSCN3428Dům u zeleného (zlatého) stromu - DSCN1506
Před 1 hodinou
Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit...
Dnes, 07:33
Když před dvěma roky Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) oznámil cestujícím, že začne v...
Dnes, 07:17
Praha 10 nechá pokácet čtyři okrasné sakury ve stromořadí v ulici V Olšinách. Důvodem je...
Včera, 15:26
Sochu sovětského maršála Ivana Koněva, která stojí v Praze 6, někdo polil rudou barvou. Policie...
Včera, 15:00
Hlavní město zvažuje možnost využít ke svozu odpadu do spalovny v Malešicích nákladní tramvaje, řekl...
Včera, 14:31
Na neblahé události 21. srpna 1968 a 1969 ve středu zavzpomínali lidé v různých částech...
Včera, 12:11
Pražané za prvních sedm měsíců tohoto roku vytřídili asi 236,6 tuny kovových obalů, loni to...
Včera, 09:48
Masarykovo nádraží, jedna z nejvýznamnějších železničních stanic v zemi, má nové pokladny, které jsou nyní...
Včera, 09:00
Péče řádného hospodáře zřejmě Pražskému kongresovému centru (KCP) nic neříká. Jak jinak si totiž vysvětlit...
Včera, 08:57
Už tradiční festival Letní Street Food se v sobotu 24. srpna vrátí na smíchovskou náplavku....
Reklama