Člověk si řekne, mít tak vilu na Barrandově! Ale mnohdy to neznamenalo mít v životě štěstí

Další fotky

Slavné stavby Prahy 5 – Barrandov jsou dalším dílem známé edice Slavné stavby nakladatelství FOIBOS BOOKS.

„Nejen unikátní světoznámé filmové studio Barrandov, ale i barrandovská vilová zástavba a další stavby této čtvrti si zasloužily zvěčnit v tištěné publikaci. Především proto, abychom Barrandov jako celek docenili. Abychom pochopili jeho genius loci a jeho význam nejen pro Prahu 5 a nenechali ho jen tak zmizet z povrchu pražského,“ uvedl při křtu knihy ve výstavním prostoru barrandovských ateliérů místostarosta Prahy 5 Lukáš Herold.

Barrandov byl malým Hollywoodem Východu. Poznejte vily významných osobností

Nápad situovat zahradní město do pláně gigantického skalního ostrohu nad řekou se zrodil v hlavě mladého stavebního inženýra a podnikatele Václava Maria Havla (1897 ve Zběšičkách – 1979 v Praze). Se svojí přítelkyní Bělou Friedländerovou, která v Americe studovala a s níž později prožil v Praze pětileté manželství, se vydali na okružní cestu po amerických univerzitách. V San Francisku ho uchvátila nádherná vilová čtvrť kalifornských magnátů rozprostírající se kolem Berkleyovy univerzity. Václav M. Havel si zajistil předkupní právo na barrandovské pozemky od rodiny Bártů a Hergetů. Plány území mu vypracoval známý architekt Max Urban (1882 v Praze – 1959 tamtéž).

Jednotlivé vily navrhovali Urban, Vladimír Grégr (1902 v Praze – 1943 v Berlíně–Plötzensee), Rudolf Stockar z Bernkopfů (1886 v Doloplazech – 1957 v Praze) a další. V první etapě výstavby se jednalo o funkcionalistické stavby, později se blížily romantickému „hollywoodskému“ stylu, neboť stavebníky byli často známí herci, režiséři a producenti. Po válce zase místo přitahovalo umělce, žil tu například František Vláčil, Miloš Nedbal, slavný kadeřník 60. let Gerhard Matuška. Až v sedmdesátých letech si exkluzivní polohy Barrandova všimli komunisté Miroslav Štěpán nebo Vasil Mohorita.

Honosné Barrandovské terasy kdysi byly útočištěm elit. Vrátí jim zašlou slávu rekonstrukce?

„Barrandov je unikátní skvost. Hlavní ideou knihy je popsat nejen stavbu samotnou, ale hovořit i o jejím staviteli, o tom, kdo ji nechal vystavět a o době, v níž vznikala,“ řekl mimo jiné Oldřich Janota, redaktor nakladatelství, a dodal: „Jsem velice rád, že jsem pro knihu získal i Zdeňka Hölzela, architekta Sídliště Nový Barrandov, které považuji za velmi vydařené.“
Na publikaci se podílel autorský tým: Petr Krajči, Patrik Líbal, Pavlína Dolejská, Pavel Jiras, Alena Křížková, Zdeněk Lukeš, Gabriela Minářová, Filip Šenk, Vladimír Šlapeta, Jan Zavřel a Jiří Podrazil.

Pár zajímavých adres a jmen…

Začněme Barranovskou 17/444. Původně měl o parcelu zájem automobilový závodník a bankéř Čeněk Junek. Ten však zahynul 15. července 1928 při Velké ceně Německa. (Do té doby bydleli s manželkou Eliškou v paláci Lucerna.) Pozemek koupil bratr stavitele Havla Miloš. Ten nechal podle návrhu filmového architekta Viléma Rittershaina postavit na skále nad lomem dřevěný srub a upravena byla i zahrada. Miloš Havel příležitostně ve srubu i přespával. Až později za protektorátu, když po dlouhých a složitých jednáních musel prodat akcie filmových ateliérů A-B Němcům a dostal značnou sumu peněz, investoval peníze do budování výstavní vily podle návrhu architekta Vladimíra Grégra. Ten byl ale pro ilegální činnost zatčen a 22. února 1943 popraven a proto vilu dokončil Karel Škvor, Grégrův spolupracovník a pozdější filmový architekt.
Stylem se vila řadí mezi takzvané americké haciendy. Vila byla často používána pro velkolepé večírky, kterých se mimo jiné účastnily herci, herečky a režiséři z nedalekých studií A-B, ale i Němci. Po válce Miloš Havel svůj byt ve vile omezil na garsonieru v prvním patře a jinak celou vilu i se zahradou pronajal izraelskému vyslanci Ehud Avrielovi, s nímž spřátelil. Tento mu zanedlouho nabídl smlouvu, aby zorganizoval v Izraeli vybudování filmových ateliérů, což však naše úřady zamítly. V roce 1949 se Miloš Havel neúspěšně pokusil přejít hranice, byl odsouzen k dvěma rokům vězení, pokutě a byl mu zabaven veškerý majetek. V roce 1952 se Miloši Havlovi podařilo opustit republiku a později usadit se v Mnichově, kde se ale štěstěna k jeho podnikání obrátila zády.
Jeho rezidence sloužila jako velvyslanectví Argentiny. Po roce 1989 byla vila (stejně jako další nemovitosti) navrácena bratrům Havlovým, vilu Václav Havel v roce 1993 prodal významnému českému podnikateli, který objekt příkladně zrekonstruoval a vybudoval zde sídlo Bussines Klub Villa Barrandov. Později se Václav Havel nechal slyšet, že to byla chyba.

Poškrábané a špinavé sochy Nepraše a Preclíka na Barrandově jsou opravené. Za jejich zkázu mohli sprejeři a plakáty

Barrandovská 46 – Dům Adiny Mandlové, dnes Romana Šmuclera, opět práce Vladimíra Grégra, Gočárova žáka, který od roku 1930 působil ve firmě ing. Václava Havla. Grégrův první rodinný dům tu byl postaven jako jakási výstavní vila a po byla chvíli zpřístupněna veřejnosti.

Skalní 10 – Rodinný dům dr. Čelakovského. Nejvýznamnější stavba Vladimíra Grégra. Vila reaguje na svažitý terén a je orientována na výhled do údolí Vltavy. Vstup je z horního podlaží. Architekt navrhl stavbu po svém návratu ze Stuttgartu, kde jej ovlivnilo dílo Hanse Scharouna. Jako mnoho barrandovských vil se dnes obtížně fotografuje.

Barrandovská 22 – Vila Ladislava Syrového a Jaroslava Fragnera pro hudebního nakladatele Františka Kovaříka, roku 1961 ji koupila malířka Alena Ladová, dcera Josefa Lady.

Barrandovská 60 – vila Josefa Auerbacha, filmového podnikatele, je dílem Hermanna Abelese a Lea Mayera (1933-34). Nejluxusnější rozměrná funkcionalistická vila byla postavena v nejvyšším bodě barrandovské skály. Stavba je zachována v původním stavu včetně mnoha detailů. Vila má například v obytném prostoru do stran zajížděcí okna podobně jako vila Tugendhat, kde však okna zajíždějí do podlahy.
Stavebník i oba architekti byli židovského původu, ale jejich osudy byly rozdílné. Josef Auerbach po nacistické okupaci vilu prodal a emigroval do USA, kde se nakonec uplatnil v Hollywoodu. Hermann Abeles byl transportován v roce 1941 do Lodže, kde zahynul, Leo Mayer zemřel v roce 1944 v koncentračním táboře v Osvětimi.

FOTO: Slavné barrandovské vily

Slavné barrandovské vily - 1 kovaříkova (ladové) vila_Barrandovská_22 lad syrový fragner 37Slavné barrandovské vily - 2 mandlové (šmuclerova) vila_Barrandovská_46 grégr 31 výstavní pro firmu havlaSlavné barrandovské vily - 3a bara 17 grégr pro miloše havla 39-41Slavné barrandovské vily - 3B havel miloš filmový přehledSlavné barrandovské vily - 3C gregr, prostor-id
Další fotky
Slavné barrandovské vily - 6 auerbachova_vila_Barrandovská_60 hermann abeles leo mayer 36Slavné barrandovské vily - 9 Barrandov_vila_Skalní_17 stockar 31Slavné barrandovské vily - 8 Barrandov_vila_Barrandovská_25 grégr 36Slavné barrandovské vily - 0 Fragner_vilabarrandov
Dnes, 16:06
Jedním z dlouhodobých cílů koalice je zvyšování dostupnosti bydlení. Rostoucí ceny nájemného nejvíce zatěžují nájemce...
Dnes, 13:15
Tento týden začaly přípravy ke stavbě nového P+R parkovacího domu Černý Most III. Ten vznikne...
Dnes, 09:05
Paměť města. Takový název nese fotografická série dokumentaristů Apoleny Rychlíkové a Vladimíra Turnera. Podle slov...
Dnes, 08:22
V severní části Přezletic u Prahy se nachází prehistorické sídliště člověka vzpřímeného Zlatý kopec. Archeologové...
Dnes, 07:49
Unikátní skalničková zahrada v Prokopském údolí je znovu otevřená veřejnosti. K vidění tu je přes...
Včera, 17:00
Plastové trdelníky na barokních fasádách, výlohy polepené fotkami potravin, historické okenice ověšené policemi s matrjoškami....
Včera, 14:42
Rada Prahy 2 schválila výpůjčku části nemovitosti parku Karlovo náměstí společnosti Rehwaldt Till pro průzkum...
Včera, 13:25
Městská knihovna v Praze otevírá sousedskou dílnu DOK16, kterou najdete v kobce č. 16 na...
Včera, 12:18
S možným rozšířením parkovacích zón navrženým některými městskými částmi dnes souhlasila Rada hlavního města Prahy....
Včera, 11:44
Soudních znalců ubývá, důvodem jsou podle Ilji Žukova z Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana...
Reklama