Co bude s prázdnými byty pro turisty? Praha je chce pronajmout lidem v nouzi

Byty pro turisty pronajmeme pro sociálně slabé Pražany. Takový je ve zkratce plán hlavního města, jak zmírnit problém s dostupností bydlení v metropoli. Pilotní projekt Městské nájemní agentury se má pokusit byty, využívané před krizí pro kritizované krátkodobé pronájmy, získat pro dlouhodobé bydlení. Menší zisk má majitelům vyvážit stabilita spolupráce s magistrátem. 

Ceny nových bytů v Praze už několik let raketově rostou, spolu s nimi zdražuje i nájemní bydlení. Nemalý podíl na tom mají i krátkodobé pronájmy bytů turistům v systému Airbnb. Praha tak chce nejen umožnit bydlení lidem, kteří si komerční nájem nemohou dovolit, ale také některé byty z trhu krátkodobých pronájmů stáhnout. 

„Byty soukromých majitelů, získané Městskou nájemní agenturou, by měly zvýšit šanci na řešení situace lidí s nízkými příjmy,“ řekla radní pro oblast sociální politiky Milena Johnová. Byty by měly být hlavně pro rodiny s dětmi, samoživitele, seniory a lidi se zdravotním znevýhodněním. 

„Koncept městské nájemní agentury funguje v různých podobách v řadě měst Evropy. Chceme dát možnost majitelům bytů se sociálním cítěním bezpečně pronajmout byt lidem v nouzi, aniž by museli podstupovat rizika spojená s pronájmem. Praha je jistě zárukou pro dlouhodobou spolupráci,“ uvedl radní pro oblast bydlení Adam Zábranský.

Turisté se vrátí, věří majitelé

Sedmatřicetiletá Martina pronajímá v širším centru Prahy turistům dva byty, tedy v normálních časech. Před rokem, po začátku pandemie covidu, kdy metropoli opustili turisté, se rozhodla vyčkat a byty nepustit „normálním“ nájemníkům. Tím, jak se koronakrize prodlužovala, jí však nic jiného nezbylo a byty na Vinohradech pronajmout musela, do té doby totiž veškeré poplatky a zálohy platila ona.

Praha bude hledat pozemky pro byty. Zaměří se i na brownfieldy

„Byty mám pronajaté za nižší nájmy, než bych dostala v necovidových dobách, ale mám pokryté všechny měsíční náklady a něco mi ještě zbude. Ale smlouvy mám uzavřeny na dobu určitou, věřím, že turisté se do Prahy vrátí a věřím také, že to nepotrvá dlouho,“ popisuje Martina s tím, že magistrátní návrh by určitě nevyužila. „Nevím, proč bych měla svůj majetek nabízet magistrátu, který není schopen vyřešit bytovou politiku v Praze, a ještě přijít o peníze,“ kroutí hlavou.

Nápad nevítá ani opozice v pražském zastupitelstvu. „Byty nabízené v rámci Airbnb se často nachází v lukrativních čtvrtích a dá se předpokládat, že jejich majitelé by neměli potíž je začít dlouhodobě pronajímat za tržní nájemné převyšující zamýšlenou nabídku Městské nájemní agentury, to je přibližně 200 korun na metr čtvereční. Navíc majitel kvůli zprostředkování magistrátu ztratí kontrolu nad tím, kdo v něm bude bydlet,“ namítá zastupitel Ondřej Prokop /za ANO/.

Město má dát za pronájmy v prvním roce deset milionů korun, a počítá, že program skončí ztrátou pět milionů korun.

„Jsem přesvědčen, že město by své úsilí mělo směřovat především do nové výstavby městského nájemního bydlení, oprav stávajícího bytového fondu a případného odkupu vhodných nemovitostí,“ říká Prokop.

Martin Dočekal: Proč v Praze zdražují byty? I kvůli spekulantům

„Je to v Česku nový projekt, proto jej chceme pilotně otestovat. Pokud se ukáže, že funguje a má smysl, můžeme to rozšířit dříve než za dva roky, ale je tam velká neznámá, jak to bude fungovat v praxi,“ vysvětluje Zábranský.

Úmysl pronajímat byty na volném trhu pro své občany je jen jednou z částí nové strategie bydlení, kterou v dubnu schválilo zastupitelstvo HMP. Jejími hlavními body je záměr, aby se v městě různými způsoby postavilo 9 tisíc nových bytů ročně. Každý rok by také mělo přibýt 500 městských bytů. Pilotní projekt Městské nájemní agentury bude vyhodnocen na konci roku 2022 a hlavní město rozhodne o jeho dalším nastavení.

Dnes, 23:09
Stovky lidí dnes v Praze na břehu Vltavy a mostech aplaudovaly opeře Národního divadla
Dnes, 20:28
Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace TOP 09.
Včera, 16:56
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 16:56
Téměř dva kilogramy marihuany a dva sáčky obsahující bílou krystalickou látku odhalili policisté v úterý...
Včera, 14:07
Kontrola Státní veterinární správy (SVS) odhalila ve skladu v Praze na Smíchově zhruba 200 kilogramů...
17.6.2021
Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce...
17.6.2021
Česká premiéra černé komedie MASH. Ale i silné milostné příběhy plné emocí: Čapek a Olga...
16.6.2021
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
14.6.2021
Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2 300 zaměstnanců,...
14.6.2021
Pasta Oner, český vizuální umělec, se po čtyřech letech představuje v Praze svou sólovou autorskou...
14.6.2021
Ulicí V Holešovičkách vedoucí od mostu Barikádníků po Vychovatelnu projede denně sto tisíc aut. Zoufalí...
Reklama