Co dál? Kapacita programu COVID Praha byla do deseti minut zcela vyčerpaná

Program magistrátu na podporu podnikatelů COVID Praha byl vyčerpán za devět minut. Dnes to sdělil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Praha do programu vložila 600 milionů Kč z evropského operačního programu Praha – pól růstu. Dohromady půjde o záruky za 1,4 miliardy korun. Program město založilo, protože se pražští podnikatelé nemohou hlásit do vládního programu podpory COVID II. Půjčky vyřizuje Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). Ministerstvo průmyslu a obchodu městu původně přislíbilo do jeho programu další peníze, Praha je ale nakonec nedostala, budou přesunuty do vládního programu COVID III.

„Žádám pana premiéra (Andreje) Babiše, aby se program COVID III spustil co nejdříve. Protože pražští podnikatelé nyní bojují o čas. My už jsme udělali maximum, co jsme mohli. Praha nemůže dál suplovat roli vlády,“ uvedl Hřib.

Hřib v pondělí řekl, že pražský program je pouze provizorním řešením a podnikatelům musí pomoci vláda. Podnikatelská sféra by podle něj potřebovala pomoc až 5,5 miliardy korun. V hlavním městě je asi 550 000 podnikatelských subjektů, z nichž je 350 000 fyzických osob.

Kvůli vyčerpané částce ČMZRB ukončila příjem žádostí. „Vážení podnikatelé, kapacita programu COVID Praha byla po deseti minutách zcela vyčerpaná, a proto jsme ukončili příjem žádostí do tohoto programu,“ uvedla banka na svých internetových stránkách. Zároveň dodala, že program COVID III bude spuštěn na přelomu dubna a května.

„Všech 357 přijatých žádostí obsahuje i požadované potvrzení o schváleném úvěru, za který bychom měli ručit. Díky tomu budeme schopní celý program COVID Praha vyhodnotit rychle,“ uvedl ředitel ČMZRB Jiří Jirásek. Navazující program COVID III na podporu podnikatelů včetně těch aktivních na území hlavního města Prahy schválila v pondělí vláda. Bude podle něj připraven na přelomu dubna a května.

V jeho rámci bude ČMZRB ručit za úvěry komerčních bank, nicméně díky nové legislativě EU bude mechanismus jednodušší a podnikatel bude jednat pouze se svou bankou. Na program půjde 150 miliard Kč, což znamená, že ČMZRB bude moci zaručit úvěry až v objemu 600 miliard Kč. Předpokládá se, že by tak mělo být podpořeno kolem 120 tisíc osob samostatně výdělečně činných a podniků zaměstnávajících až 500 zaměstnanců, dodal Jirásek.

Rekonstrukce Václavského náměstí je zahájena

Pražský program má stejné podmínky jako vládní COVID II. Podnikatelé žádali o bezúročné úvěry od 10 000 do 15 milionů korun či o příspěvek až milion korun na úhradu úroků. Praha bude za půjčky ručit do 80 %. Program se vztahuje na malé a střední podniky do 250 zaměstnanců a s ročním obratem do 50 milionů eur.

Primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) minulý týden na jednání zastupitelů řekl, že příjmy Prahy by kvůli nynější zdravotní krizi mohly podle odhadů klesnout o dvě až osm miliard korun. Kromě snížení příjmů z daní budou výpadky dány i kroky vedení města ke zmírnění dopadů krize.

vera/čtk

Dnes, 09:40
Od 4. ledna příštího roku budou zóny placeného stání platit na celém území Prahy 9....
Dnes, 07:35
Až do listopadu je třeba počítat s dopravními komplikacemi na páteřní pětkové komunikace. Na Plzeňské totiž...
Včera, 18:20
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Včera, 18:20
Původní plán, že se tramvajová trať protáhne až přímo na Budějovické náměstí, jak tomu bylo...
Včera, 17:00
Nejpozději do konce měsíce mohou podnikatelé, kteří si pronajímají nebytový prostor od šesté městské části,...
Včera, 16:13
Záměrem této aktivity je do praxe pražského školství přinést ty nejmodernější technologie. Postupně je budováno...
Včera, 15:00
Radní Filip Vácha (TOP 09) prý pochybil při správě majetku městské části. Proto opoziční politik...
Včera, 13:00
Praha měla jediný požadavek, a to přítomnost primátora Zdeňka Hřiba v Ústředním krizovém štábu. Šéf...
Včera, 11:00
Za první necelé čtyři týdny si výstavu s poklady z egyptských archeologických nalezišť přišlo do...
Včera, 09:40
To nejlepší z architektury 60. a 70. let v České republice představí Národní technická knihovna....
Včera, 08:59
Tři R. I u voleb do Senátu budou platit opatření, jako jsou nasazená rouška, dezinfekce...
Reklama