3℃
Dnes je 14. prosinec , svátek má Lýdie

Co dál s Jiřákem? Projekt rekonstrukce náměstí z roku 2002 nyní prochází diskusí

Na základě připomínek veřejnosti se bude teprve rozhodovat o dalším osudu projektu.

Kontejner Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), ve kterém se mohli občané s plány na úpravu náměstí seznámit, se stal cílem mnoha rezidentů. K dispozici jim byli architekti i zaměstnanci radnice a IPR. V přímé diskuzi a následně dotaznících mohli zájemci uvést svá přání či výhrady k plánované podobě největšího náměstí na trojce.

„Chceme začít tím, že se zeptáme lidí. Původní plán a vizualizace se v minulosti pořádně veřejně neprezentovaly, což byla chyba,“ řekl starosta Jiří Ptáček. „Současný stav vychází ještě z doby, kdy se stavěla trasa metra A. Mnoho ploch je špatně využitých. Příkladem je třeba točna pro automobily před kostelem, která nemá v dnešní době žádné opodstatnění a zabírá velmi hodnotný prostor,“ dodává.

Co zůstane a co se má změnit Ateliér MCA návrh rekonstrukce upravil tak, aby na náměstí zůstala kašna Sjednocená Evropa od sochaře Petra Šedivého z roku 1980. Její plánované odstranění v minulosti vadilo některým politikům i umělcům. Místo asfaltových cest by na náměstí měla být dlažba a mlatové plochy.

Ivan Vavřík, bojovník proti bourání starého Žižkova, se zapsal do Knihy cti Prahy 3

Část současných travnatých ploch ustoupí dlažbě. „Lidé na jednu stranu chtějí více trávy, na druhou stranu ale požadují, aby se na náměstí konaly kulturní akce, které tu trávu ve výsledku devastují,“ říká zastupitel a předseda Výboru pro územní rozvoj Matěj Michal Žaloudek. V současnosti je i z toho důvodu část ploch spíše vyšlapanou hlínou než trávníkem. Trávu mají lemovat platany. Oproti původnímu návrhu na rekonstrukci, se kterým ateliér MCA vyhrál soutěž, pracuje ten současný s několika dalšími změnami, jako například: farmářské trhy se posunou východním směrem od současné polohy, stromy před kostelem už nebudou zakrývat pohled na stavbu od Jože Plečnika. Přibude i bezbariérový vstup do stanice metra.

V reakci na klimatickou změnu projekt nově počítá s vybudováním retenčních nádrží na dešťovou vodu a s aplikací vsakovací dlažby.
Nedostatečné zavlažování je jedním ze současných problémů náměstí.
„Tím, jak se téměř dvacet let čekalo na rekonstrukci, nebyla ochota investovat do údržby. Jde o náměstí celopražského významu, ale kvalita zelených ploch, které nemají umělé zavlažování, je nízká,“ uvádí starosta Ptáček.

Praha získala zpět pozemky pod Parukářkou, radnice trojky tam teď umístila ptačí pítka

Podle zástupce MCA Atelieru měli kolemjdoucí eminentní zájem především o navrhovaný povrch.
V minulosti panovaly obavy, že by totiž mělo přibýt více betonových ploch. Podle MCA to ale není pravda.
„Dlažba, která by zde před kostelem i podél něho měla vzniknout, by měla být na štěrkovém podloží. Skrz něj by se měla vsakovat voda,“ vysvětlují architekti. Jelikož studie počítá i se zřízením retenční podpovrchové nádrže v dolní části náměstí, voda by měla také kam odtékat. „Lidé s povděkem kvitovali především zřízení nových přechodů pro chodce, posunutí tramvajové zastávky či bezbariérový přístup do metra,“ konstatovali zástupci MCA.

Opozici se ale nezamlouvá fakt, že vedení městské části hodlá obnovit starý projekt z roku 2002.
„Projekt už je zastaralý a nesplňuje požadavky na náměstí 21. století. Rozhodně by bylo lepší vyhlásit novou soutěž, která by byla adekvátní dnešnímu stavu. Náměstí se za těch patnáct let posunulo jinam, než to architekti vnímali tehdy,“ myslí si opoziční zastupitel a bývalý starosta Alexander Bellu.
„Existuje platné usnesení zastupitelstva, které ten minulý projekt uzavřelo. Očekával bych tedy od vedení radnice, že nejprve to usnesení znovu projedná na zastupitelstvu,“ dodává.

Chystá se proměna Negrelliho viaduktu. Pod ním mohou být kavárny, knihovna nebo letní divadelní scéna

Prostor náměstí je majetkem hlavního města, které se v minulosti memorandem zavázalo na revitalizaci finančně podílet. Cena realizace projektu se pohybuje kolem 100 milionů korun. Městská část předpokládá, že by hlavní město mělo přispět většinou nákladů. Práce na původním projektu vloni zastavila minulá politická reprezentace s tím, že rada připraví plán oprav, které zachovají rozsah zeleně, zlepší podmínky pro fungování trhů a budou celé území řešit komplexně.

„Projekt má ale platné územní rozhodnutí, proto bychom neměli měnit pevné prvky jako například umístění kašny, ale můžeme debatovat o tom, kde mají být trávníky, jaké stromy a kde se budou sázet, kde by měly být cesty a z jakého povrchu, zda asfaltové, nebo mlatové,“ uvedl předseda Výboru pro územní rozvoj Žaloudek.
Na základě připomínek veřejnosti se budeme teprve definitivně rozhodovat, jak dál, konstatují představitelé radnice a shodují se, že k náměstí je potřeba přistupovat s velkým respektem, protože jde o velmi významný prostor v pražské památkové zóně, jehož jedinečnost podtrhuje národní kulturní památka kostel Nejsvětějšího Srdce Páně.

Zdroj: Jan Dvořák, Radniční noviny Prahy 3

FOTO: Náměstí Jiřího z Poděbrad se má proměnit

Náměstí Jiřího z Poděbrad se má proměnit - DCIM101GOPRONáměstí Jiřího z Poděbrad se má proměnit - 2 vizual mca p3 (2)Náměstí Jiřího z Poděbrad se má proměnit - 3 sjednocená evropa, kašna na jiřáku p3Náměstí Jiřího z Poděbrad se má proměnit - 4 P1220896Náměstí Jiřího z Poděbrad se má proměnit - 5 jiřák f honza lacina
Další fotky
Náměstí Jiřího z Poděbrad se má proměnit - 0 1220904
Před 10 minutami
Veterináři odhalili nelegální rozvážkový prodej drůbežího masa neznámého původu v nevyhovujících hygienických podmínkách. Při kontrole...
Dnes, 11:43
Praha 15 chce zvýšit kapacitu domu sociálních služeb v Parmské ulici. Starou budovu plánuje zrekonstruovat....
Dnes, 10:01
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 10:01
Obyvatel Prahy za tři čtvrtletí přibylo 10.056, je jich téměř 1,319 milionu. Většina nových obyvatel...
Dnes, 08:05
Galerii D – Portheimka na Smíchově uvádí výstavu maleb (s malířsko-hudební performancí) Vladimíra Kiseljova I...
Včera, 13:15
Ekorezidencí rozumějme soubor pěti bytových domů a bezmála tři sta bytových jednotek v branickém ohybu...
Včera, 11:44
Oproti dvěma třem předchozím letům by se náborové plány zaměstnavatelů neměly v prvním čtvrtletí roku...
Včera, 10:09
Vánoční výměna oblečení, kdy lidé - převážně ženy - přinesli oblečení, které nenosí, je jim...
12.12.2019
Pražský magistrát využije svou zákonodárnou iniciativu a předloží Sněmovně návrh úprav daňového systému. Cílem je...
12.12.2019
Plán investora postavit na návsi ve Starých Bohnicích mezi statkem Vraných a budovou bývalé školy...
12.12.2019
Jestliže se už nemůžete dočkat vánoc, můžete je slavit už tuto sobotu se zvířátky z...
Reklama